Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jediné místo v Česku, kde můžete vidět mývaly, Zoo Tábor. Kvůli Bruselu jinde zmizí

03.03.2025
Jediné místo v Česku, kde můžete vidět mývaly, Zoo Tábor. Kvůli Bruselu jinde zmizí

Foto: Zoo Tábor (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Mývalí samec Rocket v Zoo Tábor

Zoologická zahrada v Táboře zůstává jediným místem v České republice, kde mohou návštěvníci vidět mývaly severní. Tento roztomilý, ale invazivní druh je totiž od roku 2016 v Evropské unii zakázán. Táborská Zoo však získala výjimku od ministerstva životního prostředí, neboť se podílí na výzkumu dlouhověkosti těchto zvířat, díky které může mývaly přijímat a chovat.

„Jsme rádi, že naši návštěvníci o tato roztomilá zvířata nepřijdou,“ říká ředitel zoo Evžen Korec.

Mývali v Táboře: Od ulice k novému domovu

V posledních měsících táborská zoo přijala hned několik mývalů, kteří skončili na ulici. Nejnovější mývalí přírůstky Daisy a Olík původně žili v soukromých chovech, ale jejich majitelé se jich zbavili. „Daisy chodila jednomu pánovi do kurníku na slepice, takže ji odchytil. A jelikož mývalové se v současné době nemohou chovat, hledal, kam ji umístit,“ popisuje ošetřovatelka Michaela Hodková. Také Olík byl zachráněn před zastřelením a odvezen do Zoo. Podle ředitele Korece se někteří majitelé mývalů zbavili v obavě před vysokými pokutami. „V okamžiku, kdy bylo přijato toto nařízení, byly nastaveny i vysoké sankce pro každého, kdo by choval bez povolení invazivní druh zvířete. To vedlo k tomu, že řada lidí, kteří mývaly měli, je raději někde vyhodili. Přineslo to tedy opačný efekt, než mělo,“ kritizuje Korec.

Problém s evropskými nařízeními

Mýval severní patří mezi 88 druhů zvířat a rostlin, které jsou v EU považovány za invazivní a jejichž chov je zakázán. Táborská Zoo však získala výjimku nejen pro mývaly, ale také pro chov nosála červeného. „Kromě mývala máme výjimku také pro chov nosála červeného, kterého můžeme jako jediná Zoo v Česku a pravděpodobně i v Evropě rozmnožovat,“ dodává Korec.

 

Mýval Ollie krátce po svém příjezdu do Zoo.

Ředitel Zoo dlouhodobě kritizuje evropské nařízení o invazivních druzích. „Směrnice EU o invazivních druzích je nesmyslná a nedomyšlená. Zásadním problémem je to, že invazivní druhy určuje plošně, aniž by brala v potaz lokální specifika. Typickým příkladem je ibis posvátný, jehož chov je zakázán i v severoevropských zemích, kde by přitom ve volné přírodě nepřežil,“ říká Korec.

Společně s dalšími odborníky volal po tom, aby si každý stát mohl sestavit seznam invazivních druhů podle vlastních podmínek. „Bohužel se to nestalo. Jednotlivé země seznam mohou rozšiřovat, ale už ne z něj nějaký druh vyškrtnout. Neprošla ani plošná výjimka pro zoologické zahrady. Lidé tak přijdou o možnost vidět na vlastní oči mnoho oblíbených druhů zvířat,“ dodává.

Rozšíření výběhu a život mývalů

Současná kapacita pro mývaly v táborské Zoo je již plně obsazena. Zoo proto připravuje rozšíření výběhu na tisíc metrů čtverečních, aby v něm mohlo žít až deset těchto medvídkovitých šelem. Mýval severní, který pochází ze Severní a Střední Ameriky, je známý svou šikovností a zvědavostí. „Mýval má šikovné přední tlapky téměř jako opice. Je schopný si otevřít domovní dveře na kliku nebo ledničku. Pokud má v dosahu vodní zdroj, svou potravu si před konzumací otírá nebo omývá,“ popisuje Korec.

Mývalové jsou aktivní převážně v noci a žijí samotářským životem. Pouze během říje, která připadá na zimní měsíce, vyhledávají jedince opačného pohlaví. Samci jsou polygamní, zatímco samice se páří vždy jen s jedním partnerem.

Táborská Zoo: Místo ochrany a výzkumu

Táborská zoo, která vznikla v roce 2015, je největší soukromou zoologickou zahradou v Česku a nejnavštěvovanějším místem v Jihočeském kraji. V roce 2023 ji navštívilo 111 tisíc lidí. Zoo se zaměřuje na chov a ochranu ohrožených druhů zvířat a podílí se na významných projektech, jako je reintrodukce zubra evropského do přírodních rezervací v Evropě.

„Hlavním posláním Zoo je chov a ochrana ohrožených druhů zvířat. Nejvýznamnějším projektem je reintrodukce zubra evropského,“ uvádí Korec. Zoo také provozuje nejmodernější záchranné centrum CITES pro chladnomilné šelmy v Česku.

I přes kritiku evropských nařízení zůstává táborská Zoo místem, kde mohou návštěvníci obdivovat nejen mývaly, ale i další ohrožené druhy. „Jsme rádi, že můžeme lidem ukázat zvířata, která jinde už neuvidí,“ uzavírá Korec.

Zdroje: medium.seznam.cz, budejovice.rozhlas.cz, Novinky.cz

Vložil: Markéta Vančová