Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Klausův „kamarád“ má problém! Policie mu zabavila majetek, je obviněn z podvodu. V Táboře se už ale lidé nediví

04.11.2013
Klausův „kamarád“ má problém! Policie mu zabavila majetek, je obviněn z podvodu. V Táboře se už ale lidé nediví

Autor: Archiv LH

Popisek: Libor Hrubý

Takové to byly plány! Oháněl se kamarádstvím s hercem Václavem Vydrou, s řadou vlivných lidí, přátelstvím s Václavem Klausem! Teď má policií „obstavený“ majetek, respektive část ZOO na Větrovech u Tábora. Obviněn je ze zločinu podvodu, kdy měl údajně zpronevěřit desítky milionů korun. Podnikatel Libor Hrubý ale vinu odmítá a vše vidí jako spiknutí.

Snílek nebo megaloman?! Tak o něm mnozí hovoří. Libor Hrubý chtěl přitom jen udělat něco, co přitáhne lidi. Možná narazil na špatné lidi, možná své plány viděl příliš velkolepě, nebo chtěl dělat něco jiného, než měl původně v plánu? Jedno je jisté: ZOO vznikla, návštěvníci se jen hrnou. Jenomže, policie zaúřadovala a Liboru Hrubému hrozí několikaleté vězení.

 „Kriminalisté obvinili 48letého podnikatele ze zvlášť závažného zločinu podvodu, dotačního podvodu a poškozování finančních zájmů Evropské unie. Hrozí mu až 10 let vězení,“ řekl pro Parlamentní listy.cz krajský mluvčí policie Jiří Matzner.

Nechce se vyjadřovat!

Sám Hrubý se s médii bavit nechce. Řekl, že dokud je věc předmětem vyšetřování, nebude se vyjadřovat. Přitom před časem chtěl téměř „pranýřovat“ ta média, která si už v minulosti „dovolila“ napsat o jeho sporech s městem, se zastupiteli za KSČM a podobně…

„Obviněný jako prokurista a generální ředitel společnosti od října 2010 v úmyslu obohatit společnost objednal v Táboře od pražské stavební společnosti zhotovení díla, turistického a relaxačního centra v hodnotě zhruba 30 milionů korun. Cena se později díky dalším stavebním pracím zvýšila, nakonec stavební společnosti dluží 46 milionů korun. Dílo objednal přesto, že věděl, že nemá zajištěné finanční prostředky na jeho úhradu," podotkl jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Stavební firmě Eurovia CS to ale zamlčel, firma jej později zažalovala, že jí dluží za stavbu. Hrubý zase zažaloval firmu, že postavila něco jiného, než on požadoval, a podle policie začal kritizovat nepodstatné vady díla.

„Přes předání díla, jeho kolaudaci stavebním úřadem, a především užívání firmou, jejímž statutárním zástupcem je, k úhradě dosud nedošlo. Důvodem měly být nejprve vady, které ale přitom nebránily samotnému užívání, a poté i tvrzení uživatele, že bylo vlastně postaveno něco jiného, než na co zněla smlouva," uvedl dříve pro média ředitel oblasti Morava firmy Eurovia CS Ján Špaňo.

Kdo má pravdu?

Hrubý tvrdí, že mu firma postavila něco, co nechtěl, pak zase že nepostavila to, co chtěl. Přitom na ranč, který se změnil v ZOO, chodil denně on či jeho rodina, měl zde stavební dozor a mohl si vše kontrolovat. Místní lidé z Větrova nechápou, jak jeho někdo mohl podvést.

„Je to megaloman, jako Snášel z Tábora, který postavil důchoďáky, vytuneloval účty, škoda je za miliardu. Taky si hrál na podnikatele s velkým vlivem. Pan Hrubý se chlubil s kým vším se zná, dokonce, že je v přátelském vztahu s exprezidentem Václavem Klausem i s dalšími vlivnými lidmi,“ říkají místní. A ani to mu nepomohlo. Nyní je obviněn.

Policie zajistila sporný majetek. ZOO Větrovy je v provozu dál, jen Hrubý ani nikdo jiný nesmí s ním nesmí jakkoli nakládat.

Přijde o všechno?

Před časem chtěl v nedaleké Bechyni budovat obří delfilárium. Po protestu místních z plánů sešlo. Libor Hrubý tvrdil, že stavbu by zrealizovat na Lipně. Zatím je však ticho po pěšině.

Pokud jej soud uzná vinným z podvodu a dalších činů, bude muset vracet desítky milionů a zřejmě půjde do vězení, přijde tak o firmu a nezbude mu nic. Pokud bude zproštěn obžaloby, bude ale muset narovnat právní vztah s realizační firmou.

Radek Kraus

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace