Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Klausův „kamarád“ má problém! Policie mu zabavila majetek, je obviněn z podvodu. V Táboře se už ale lidé nediví

04.11.2013
Klausův „kamarád“ má problém! Policie mu zabavila majetek, je obviněn z podvodu. V Táboře se už ale lidé nediví

Foto: Archiv LH

Popisek: Libor Hrubý

Takové to byly plány! Oháněl se kamarádstvím s hercem Václavem Vydrou, s řadou vlivných lidí, přátelstvím s Václavem Klausem! Teď má policií „obstavený“ majetek, respektive část ZOO na Větrovech u Tábora. Obviněn je ze zločinu podvodu, kdy měl údajně zpronevěřit desítky milionů korun. Podnikatel Libor Hrubý ale vinu odmítá a vše vidí jako spiknutí.

Snílek nebo megaloman?! Tak o něm mnozí hovoří. Libor Hrubý chtěl přitom jen udělat něco, co přitáhne lidi. Možná narazil na špatné lidi, možná své plány viděl příliš velkolepě, nebo chtěl dělat něco jiného, než měl původně v plánu? Jedno je jisté: ZOO vznikla, návštěvníci se jen hrnou. Jenomže, policie zaúřadovala a Liboru Hrubému hrozí několikaleté vězení.

 „Kriminalisté obvinili 48letého podnikatele ze zvlášť závažného zločinu podvodu, dotačního podvodu a poškozování finančních zájmů Evropské unie. Hrozí mu až 10 let vězení,“ řekl pro Parlamentní listy.cz krajský mluvčí policie Jiří Matzner.

Nechce se vyjadřovat!

Sám Hrubý se s médii bavit nechce. Řekl, že dokud je věc předmětem vyšetřování, nebude se vyjadřovat. Přitom před časem chtěl téměř „pranýřovat“ ta média, která si už v minulosti „dovolila“ napsat o jeho sporech s městem, se zastupiteli za KSČM a podobně…

„Obviněný jako prokurista a generální ředitel společnosti od října 2010 v úmyslu obohatit společnost objednal v Táboře od pražské stavební společnosti zhotovení díla, turistického a relaxačního centra v hodnotě zhruba 30 milionů korun. Cena se později díky dalším stavebním pracím zvýšila, nakonec stavební společnosti dluží 46 milionů korun. Dílo objednal přesto, že věděl, že nemá zajištěné finanční prostředky na jeho úhradu," podotkl jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Stavební firmě Eurovia CS to ale zamlčel, firma jej později zažalovala, že jí dluží za stavbu. Hrubý zase zažaloval firmu, že postavila něco jiného, než on požadoval, a podle policie začal kritizovat nepodstatné vady díla.

„Přes předání díla, jeho kolaudaci stavebním úřadem, a především užívání firmou, jejímž statutárním zástupcem je, k úhradě dosud nedošlo. Důvodem měly být nejprve vady, které ale přitom nebránily samotnému užívání, a poté i tvrzení uživatele, že bylo vlastně postaveno něco jiného, než na co zněla smlouva," uvedl dříve pro média ředitel oblasti Morava firmy Eurovia CS Ján Špaňo.

Kdo má pravdu?

Hrubý tvrdí, že mu firma postavila něco, co nechtěl, pak zase že nepostavila to, co chtěl. Přitom na ranč, který se změnil v ZOO, chodil denně on či jeho rodina, měl zde stavební dozor a mohl si vše kontrolovat. Místní lidé z Větrova nechápou, jak jeho někdo mohl podvést.

„Je to megaloman, jako Snášel z Tábora, který postavil důchoďáky, vytuneloval účty, škoda je za miliardu. Taky si hrál na podnikatele s velkým vlivem. Pan Hrubý se chlubil s kým vším se zná, dokonce, že je v přátelském vztahu s exprezidentem Václavem Klausem i s dalšími vlivnými lidmi,“ říkají místní. A ani to mu nepomohlo. Nyní je obviněn.

Policie zajistila sporný majetek. ZOO Větrovy je v provozu dál, jen Hrubý ani nikdo jiný nesmí s ním nesmí jakkoli nakládat.

Přijde o všechno?

Před časem chtěl v nedaleké Bechyni budovat obří delfilárium. Po protestu místních z plánů sešlo. Libor Hrubý tvrdil, že stavbu by zrealizovat na Lipně. Zatím je však ticho po pěšině.

Pokud jej soud uzná vinným z podvodu a dalších činů, bude muset vracet desítky milionů a zřejmě půjde do vězení, přijde tak o firmu a nezbude mu nic. Pokud bude zproštěn obžaloby, bude ale muset narovnat právní vztah s realizační firmou.

Radek Kraus

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová