Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Vánoce 2017

Vánoce 2017

Co se děje v době adventní a vánoční v Česku

Volby 2017

Volby 2017

Odvolili jsme, teď se rokuje o vládě

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Nečas „pošlapal“ odkaz Hany Benešové! Až prezident Zeman zjednal pořádek

16.09.2013
Nečas „pošlapal“ odkaz Hany Benešové! Až prezident Zeman zjednal pořádek

Autor: Radek Kraus

Popisek: Benešova vila

Ostuda jako hrom! Pošlapání odkazu ženy druhého československého prezidenta Edvarda Beneše Hany, úspory za cenu šlendriánu?! Přesně takhle hovoří mnozí obyvatelé Sezimova Ústí na Táborsku i příznivců Benešových odkazů. Dnes už bývalý premiér Petr Nečas totiž stačil ještě nechat uzavřít Benešovu vilu, do které mířily ročně tisíce lidí. Prezident Zeman však zjednal pořádek a prý jen díky němu se podařilo objekt znovu otevřít.

Vila prošla před několika lety velmi nákladnou rekonstrukcí za 20 milionů korun a teď měla sloužit jen pro členy vlády a veřejnost se do ní měla podívat dvakrát ročně. Přitom ještě vloni tam mohli lidé každý poslední víkend v měsíci od května do října. Petr Nečas a jeho „tým“ kvůli úsporám chtěli vilu zavřít a umožnit prohlídku jen dvakrát do roka. To naštvalo jak příznivce Benešových odkazů, tak vedení města, ale především návštěvníky.

Akci za znovuotevření vily Hany a Edvarda Benešových spustil Martin Doležal (NK), starosta Sezimova Ústí. Začátkem července napsal na Úřad vlády žádost, které následně úředníci vyhověli. „Oznámili mi, že akceptují mé argumenty a přehodnotili přístup k budově a provozu vily. Je pravda, že jsme lobbovali u prezidenta Miloše Zemana," popsal starosta.

Benešovi si přáli, aby dům sloužil lidem

Právě tento víkend byl jedním z těch, kdy se lidé do pracovny i ložnice Edvarda Beneše, kde v roce 1948 také zemřel, podívají, včetně přilehlé zahrady.

„Byl to šlendrián. Jsem tu podruhé v životě, je to tu krásné a Nečas jen dokázal pošlapat odkaz Hany Benešové. Ona i její manžel Edvard si výslovně přáli, aby dům sloužil lidem a on to kvůli pár korunám zatrhl? Strašné chování k naší historii,“ míní třiaosmdesátiletá návštěvnice Jaroslava Marková.

Velkou radost z rozhodnutí měla i ? Věra Olivová, předsedkyně Společnosti Edvarda Beneše. Potvrdila, že spolu se zástupci Svazu bojovníků za svobodu byli na obědě s Milošem Zemanem, který jejich snahy podpořil.

Musel přijít až prezident, aby zjednal nápravu

„Především je ohromné, že to změnili. Uvidíme, mám naději, že to bude dobré. Faktem je, že když jsme potřebovali, ?i Václav Klaus nám vždy vyšel vstříc," reagovala Olivová.

„Je smutné, že musel přijít až sám prezident, aby zjednal nápravu. Je to výsměch právě odkazu manželů Benešových. Je to sprosté. Vláda Petra Nečase tolik na všem šetřila, nic neušetřila a ještě za každou cenu napáchala různé podobné „úžasné“ věci. Nechápu to a je to vůči Benešovým docela sprosté,“ míní pamětník na druhého prezidenta Československého státu Jan Neumann.

Benešova vila se tak otevře ještě o víkendu 28. a 29. září a pak i 28. října, vždy na státní svátek. Jak to bude v příštím roce, není jasné. Záležet bude i na novém složení vládního kabinetu.

Radek Kraus, Parlamentní listy.cz

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace