Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sněžit nebude, zato v noci bude mrznout. Čtyři huňáči z toho mají, na rozdíl od nás, radost. Nakonec, mají teplý kožich

21.11.2020
Sněžit nebude, zato v noci bude mrznout. Čtyři huňáči z toho mají, na rozdíl od nás, radost. Nakonec, mají teplý kožich

Foto: Zoo Tábor / Libor Chvátal (stejně jako snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: V Zoo Tábor mají čtyřhlavou smečku vlků arktických

Svatý Martin sníh sice ještě nepřivezl, nicméně teploty se pomalu začínají blížit těm zimním. Přestože mnoho lidí i zvířat by upřednostnilo letní slunečné počasí, v táborské zoologické zahradě žije hned čtveřice bratrů, kteří si nízké teploty vyloženě užívají. A jak tak vypadá předpověď počasí, budou spokojeni i nadále; v noci bude teplota klesat pod bod mrazu, přes den nevystoupí výše než na 8 stupňů…

Argo, Matěj, Bard a Jack totiž jako vlci arktičtí pochází s těch nejstudenějších končin světa. Přestože se všichni narodili v Táboře, geny se u nich nezapřou. Jakmile se jen trochu ochladí, jako by se ocitli ve svém živlu. Hned se pod Jackovým vedením vydávají na průzkumnou výpravu po rozlehlém výběhu. Občas se při tom trochu poperou, ale nejde o nic vážného. To jen vlčí bratři testují, zda je vůdčí pozice Jacka pořád tak neotřesitelná… Zoo Tábor má smečku jen ze samců, za normálních okolností by ve skupině byly i samičky.

 

Výt se dá očividně i na slunce, nejen na měsíc

Mají krásnou hustou srst

Vlci arktičtí v ZOO Tábor patří mezi největší poddruhy vlka a pochází z nejsevernějších oblastí Kanady a Grónska. Chladnému podnebí jsou dobře přizpůsobení, mají velmi hustou srst. Žijí v přísně organizovaných smečkách, kde každý člen má své jasně dané místo. Smečku vede alfa samec s alfa samicí, kteří tvoří dominantní pár. Smečka společně loví i brání své teritorium. Jsou velmi vytrvalí a svou kořist dokáží pronásledovat velmi dlouho. Loví hlavně pižmoně, zajíce, soby a tuleně. Doupata mají ve skalních jeskyních, mělkých jámách, otvorech v zemi či zvětšených doupatech lišek.

 

Smečku vede ´alfa pár´

Vlk arktický (Canis lupus arctos) je poddruh vlka obecného, který žije na kanadském severu, především na Ostrovech královny Alžběty, kde teplota klesá až pod -50 °C. Délka těla samce je 90−150 cm, samice 90−120 cm, váží od 40 do 60 kg. Samec je výrazně větší a těžší nežli samice. Jeho potravou jsou převážně velcí savci (pižmoň severní, sob polární, tuleni a další) nebo malí savci, například zajíci polární. První vždycky žere ´alfa´ pár, který vede smečku, pak její zbytek a až nakonec mláďata.

Pouze alfa vlci se smí v celé smečce pářit, nemusí to však platit nezbytně. Rozmnožování probíhá na konci března a začátkem dubna. Samec pohlavně dospěje ve třech letech, samice již ve dvou. Březost trvá asi 63 dní, v jednom vrhu je 4 až 6 mláďat. Druh se dožívá přibližně 7–10 let, ale v zajetí se může dožít až 20 let. Vlka arktického chová kromě Zoo Tábor Zoo Brno, Olomouc a Jihlava.

 

Chcete se stát adoptivními rodiči vlčí smečky v táborské zoo, případně jejich adopci darovat někomu jako vánoční dárek? Není nic jednoduššího. Stačí se podívat na web ZOO Tábor, kde naleznete všechny potřebné informace. Na nové adoptivní rodiče čekají i další zvířata z táborské Zoo.

 

Co takhle někoho překvapit své přátele a blízké živým, a přitom nenáročným dárkem? Jedno jestli půjde o roztomilou surikatu, huňatého vlka nebo majestátního zubra. Pomoc přivítají všichni

 

Předpověď počasí od soboty 21. 11. do soboty 28. 11.

Počasí u nás bude ovlivňovat tlaková výše, která bude postupovat přes střední Evropu k východu a po jejím severním okraji bude v neděli postupovat přes naše území k jihovýchodu slabá studená fronta. Na začátku příštího týdne za studenou frontou bude postupovat další tlaková výše přes střední Evropu k východu a kolem ní k nám bude proudit od jihozápadu teplejší vzduch zejména ve vyšších vrstvách atmosféry. Studená fronta, která bude postupovat ze západní do střední Evropy se bude rozpadat. 

Předpověď na sobotu

Jasno až skoro jasno, odpoledne a večer od západu přechodně oblačno. Ráno a dopoledne ojediněle mrznoucí mlhy. Nejnižší noční teploty -1 až -5 °C. Nejvyšší denní teploty 2 až 6 °C, v 1000 m na horách kolem 0 °C. Slabý proměnlivý, postupně mírný jižní až jihozápadní vítr 2 až 5 m/s. 

Předpověď na neděli

Jasno až polojasno, zejména na jihu ojediněle mlhy, ráno mrznoucí. Od severu postupně přibývání oblačnosti a na severu ojediněle déšť. Nejnižší noční teploty +2 až -2 °C, při slabším větru až -5 °C. Nejvyšší denní teploty 5 až 9 °C, na Moravě a severovýchodě Čech místy kolem 3 °C. Mírný jižní až jihozápadní vítr 3 až 7 m/s, se bude měnit na západní. Na Moravě a severovýchodě Čech místy slabý vítr do 3 m/s.

 

Předpověď na pondělí

Zataženo až oblačno, od západu místy občasný déšť nebo přeháňky, na severu postupně nad 900 m srážky sněhové. Odpoledne a večer od severozápadu ustávání srážek a ubývání oblačnosti. Nejnižší noční teploty 6 až 2 °C, na jihu a východě až 0 °C. Nejvyšší denní teploty 4 až 8 °C. Mírný jihozápadní až západní vítr 2 až 6 m/s se bude odpoledne měnit na severozápadní. 

Předpověď na úterý

Jasno až polojasno, zejména na Moravě místy mlhy nebo i nízká oblačnost. Nejnižší noční teploty +2 až -2 °C. Nejvyšší denní teploty 5 až 9 °C, při mlze nebo nízké oblačnosti kolem 3 °C. Slabý západní vítr 1 až 4 m/s se bude měnit na jižní. 

Předpověď na středu

Polojasno, místy, zejména na Moravě zataženo nízkou oblačností nebo mlhy, i mrznoucí. Nejnižší noční teploty +2 až -2 °C. Nejvyšší denní teploty 2 až 6 °C, ojediněle až 9 °C. Slabý, ve východní polovině území postupně mírný jižní až jihovýchodní vítr 2 až 6 m/s.

 

Vyhlídka počasí od čtvrtka do soboty

Oblačno až zataženo, mlhavo, na horách místy, jinde jen ojediněle polojasno. Ojediněle mrholení nebo slabý déšť. Nejnižší noční teploty +3 až -2 °C. Nejvyšší denní teploty 2 až 6 °C, v Čechách a ve Slezsku místy kolem 8 °C.

 

Vložil: Anička Vančová