Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sněžit nebude, zato v noci bude mrznout. Čtyři huňáči z toho mají, na rozdíl od nás, radost. Nakonec, mají teplý kožich

21.11.2020
Sněžit nebude, zato v noci bude mrznout. Čtyři huňáči z toho mají, na rozdíl od nás, radost. Nakonec, mají teplý kožich

Foto: Zoo Tábor / Libor Chvátal (stejně jako snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: V Zoo Tábor mají čtyřhlavou smečku vlků arktických

Svatý Martin sníh sice ještě nepřivezl, nicméně teploty se pomalu začínají blížit těm zimním. Přestože mnoho lidí i zvířat by upřednostnilo letní slunečné počasí, v táborské zoologické zahradě žije hned čtveřice bratrů, kteří si nízké teploty vyloženě užívají. A jak tak vypadá předpověď počasí, budou spokojeni i nadále; v noci bude teplota klesat pod bod mrazu, přes den nevystoupí výše než na 8 stupňů…

Argo, Matěj, Bard a Jack totiž jako vlci arktičtí pochází s těch nejstudenějších končin světa. Přestože se všichni narodili v Táboře, geny se u nich nezapřou. Jakmile se jen trochu ochladí, jako by se ocitli ve svém živlu. Hned se pod Jackovým vedením vydávají na průzkumnou výpravu po rozlehlém výběhu. Občas se při tom trochu poperou, ale nejde o nic vážného. To jen vlčí bratři testují, zda je vůdčí pozice Jacka pořád tak neotřesitelná… Zoo Tábor má smečku jen ze samců, za normálních okolností by ve skupině byly i samičky.

 

Výt se dá očividně i na slunce, nejen na měsíc

Mají krásnou hustou srst

Vlci arktičtí v ZOO Tábor patří mezi největší poddruhy vlka a pochází z nejsevernějších oblastí Kanady a Grónska. Chladnému podnebí jsou dobře přizpůsobení, mají velmi hustou srst. Žijí v přísně organizovaných smečkách, kde každý člen má své jasně dané místo. Smečku vede alfa samec s alfa samicí, kteří tvoří dominantní pár. Smečka společně loví i brání své teritorium. Jsou velmi vytrvalí a svou kořist dokáží pronásledovat velmi dlouho. Loví hlavně pižmoně, zajíce, soby a tuleně. Doupata mají ve skalních jeskyních, mělkých jámách, otvorech v zemi či zvětšených doupatech lišek.

 

Smečku vede ´alfa pár´

Vlk arktický (Canis lupus arctos) je poddruh vlka obecného, který žije na kanadském severu, především na Ostrovech královny Alžběty, kde teplota klesá až pod -50 °C. Délka těla samce je 90−150 cm, samice 90−120 cm, váží od 40 do 60 kg. Samec je výrazně větší a těžší nežli samice. Jeho potravou jsou převážně velcí savci (pižmoň severní, sob polární, tuleni a další) nebo malí savci, například zajíci polární. První vždycky žere ´alfa´ pár, který vede smečku, pak její zbytek a až nakonec mláďata.

Pouze alfa vlci se smí v celé smečce pářit, nemusí to však platit nezbytně. Rozmnožování probíhá na konci března a začátkem dubna. Samec pohlavně dospěje ve třech letech, samice již ve dvou. Březost trvá asi 63 dní, v jednom vrhu je 4 až 6 mláďat. Druh se dožívá přibližně 7–10 let, ale v zajetí se může dožít až 20 let. Vlka arktického chová kromě Zoo Tábor Zoo Brno, Olomouc a Jihlava.

 

Chcete se stát adoptivními rodiči vlčí smečky v táborské zoo, případně jejich adopci darovat někomu jako vánoční dárek? Není nic jednoduššího. Stačí se podívat na web ZOO Tábor, kde naleznete všechny potřebné informace. Na nové adoptivní rodiče čekají i další zvířata z táborské Zoo.

 

Co takhle někoho překvapit své přátele a blízké živým, a přitom nenáročným dárkem? Jedno jestli půjde o roztomilou surikatu, huňatého vlka nebo majestátního zubra. Pomoc přivítají všichni

 

Předpověď počasí od soboty 21. 11. do soboty 28. 11.

Počasí u nás bude ovlivňovat tlaková výše, která bude postupovat přes střední Evropu k východu a po jejím severním okraji bude v neděli postupovat přes naše území k jihovýchodu slabá studená fronta. Na začátku příštího týdne za studenou frontou bude postupovat další tlaková výše přes střední Evropu k východu a kolem ní k nám bude proudit od jihozápadu teplejší vzduch zejména ve vyšších vrstvách atmosféry. Studená fronta, která bude postupovat ze západní do střední Evropy se bude rozpadat. 

Předpověď na sobotu

Jasno až skoro jasno, odpoledne a večer od západu přechodně oblačno. Ráno a dopoledne ojediněle mrznoucí mlhy. Nejnižší noční teploty -1 až -5 °C. Nejvyšší denní teploty 2 až 6 °C, v 1000 m na horách kolem 0 °C. Slabý proměnlivý, postupně mírný jižní až jihozápadní vítr 2 až 5 m/s. 

Předpověď na neděli

Jasno až polojasno, zejména na jihu ojediněle mlhy, ráno mrznoucí. Od severu postupně přibývání oblačnosti a na severu ojediněle déšť. Nejnižší noční teploty +2 až -2 °C, při slabším větru až -5 °C. Nejvyšší denní teploty 5 až 9 °C, na Moravě a severovýchodě Čech místy kolem 3 °C. Mírný jižní až jihozápadní vítr 3 až 7 m/s, se bude měnit na západní. Na Moravě a severovýchodě Čech místy slabý vítr do 3 m/s.

 

Předpověď na pondělí

Zataženo až oblačno, od západu místy občasný déšť nebo přeháňky, na severu postupně nad 900 m srážky sněhové. Odpoledne a večer od severozápadu ustávání srážek a ubývání oblačnosti. Nejnižší noční teploty 6 až 2 °C, na jihu a východě až 0 °C. Nejvyšší denní teploty 4 až 8 °C. Mírný jihozápadní až západní vítr 2 až 6 m/s se bude odpoledne měnit na severozápadní. 

Předpověď na úterý

Jasno až polojasno, zejména na Moravě místy mlhy nebo i nízká oblačnost. Nejnižší noční teploty +2 až -2 °C. Nejvyšší denní teploty 5 až 9 °C, při mlze nebo nízké oblačnosti kolem 3 °C. Slabý západní vítr 1 až 4 m/s se bude měnit na jižní. 

Předpověď na středu

Polojasno, místy, zejména na Moravě zataženo nízkou oblačností nebo mlhy, i mrznoucí. Nejnižší noční teploty +2 až -2 °C. Nejvyšší denní teploty 2 až 6 °C, ojediněle až 9 °C. Slabý, ve východní polovině území postupně mírný jižní až jihovýchodní vítr 2 až 6 m/s.

 

Vyhlídka počasí od čtvrtka do soboty

Oblačno až zataženo, mlhavo, na horách místy, jinde jen ojediněle polojasno. Ojediněle mrholení nebo slabý déšť. Nejnižší noční teploty +3 až -2 °C. Nejvyšší denní teploty 2 až 6 °C, v Čechách a ve Slezsku místy kolem 8 °C.

 

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace