Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Přátelský mazel, číča Fátima, i ostatní opuštěná zvířátka i teď potřebují vaši pomoc a lásku. Koronavirus zasáhl i útulky

03.04.2020
Přátelský mazel, číča Fátima, i ostatní opuštěná zvířátka i teď potřebují vaši pomoc a lásku. Koronavirus zasáhl i útulky

Foto: Radek Havlíček (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Fátima je černá jako hřích. Jde ale prý o velmi přátelskou a mazlivou kočku, která dobře vychází s ostatními kočkami

FOTO Televize, rozhlasové stanice i všechna tištěná i internetová média se nyní předhánějí v přinášení informací o dění kolem koronaviru Covid-19. Je úžasné sledovat, jak se lidé dokázali semknout a pomáhat si navzájem. Trochu jsme ale v této době zapomněli na naše čtyřnohé přátele, kteří čekají na svůj nový domov a lidskou lásku ve zvířecích útulcích, které většinou stále fungují, byť v omezeném režimu.

Doba ´koronovirová´ se částečně projevila i na fungování útulků. Partnerský útulek Krajských listů.cz v Táboře sice zachoval standartní provoz, musel ale razantně omezit návštěvy případných zájemců i nových ´venčitelů´. 

Vybírá se přes internet

„Pokud se chce nyní jen někdo podívat do útulku, tak to teď samozřejmě možné není. Vše se nyní řeší tak, že zájemce o adopci zvířete se koukne na album na webu, zavoláme si a domluví se schůzka v útulku. Zájemce a pejsek zajdou společně na procházku či v případě koček se seznámí v herně. Když to klapne, mohou hned ten den odjet domů. Takto to nejde pouze u Huga, který vyžaduje delší seznamování. Tedy adopce byly omezeny, ale stále běží,“ popisuje současnou praxi v táborském útulku jeho mluvčí Zdenka Fürst.

 

To nám to sluší, co?

Venčí jen ´staří známí´

Útulek nyní nepřijímá ani nové dobrovolníky na venčení psů. „To jsme omezili jen na známé venčitele, tedy ty, kdo za pejsky již nějaký čas pravidelně chodí. Nové lidi teď nebereme, protože to chce vždy čas a vzájemnou spolupráci, když člověk neumí pracovat se psy z útulku a my se snažíme omezit kontakt s lidmi na minimum a nezbytně nutnou dobu. Jinak mají pejsci k dispozici výběh anebo je venčí personál útulku,“ dodává Zdenka Fürst.

Podmínkou nyní také je, že každá návštěva útulku, ať již pro umístění psa či kočky, adopci či venčení se musí nejprve telefonicky ohlásit.

Fátima čeká na laskavou lidskou ruku

A která ze zvířátek potřebuje nyní nejrychleji najít nový domov a poznat lidskou lásku? Určitě jde o kočičku Fátimu, kterou pracovníci útulku našli vyhublou a ve zbídačeném stavu v přepravce před branou jejich zařízení. Vyšetření na klinice ale naštěstí neukázalo žádný závažný problém.

 

Drbání pod krčkem prostě miluje...

„Fátima je necelý jeden rok stará nádherná černá kočička. Je velmi mazlivá a kontaktní. Zpočátku přivírá očička a ruky se bojí, jako kdyby ruka nebyla jen na hlazení, ale pak svůj strach a obavy překoná a mazlení si užívá a přede a přede... Má krásnou lesklou srst, počáteční vyhublost a únava jsou pomalu pryč, krásně přibírá a je čím dál aktivnější. Jídlo jí chutná, a tak to jde samo, dělá nám velkou radost,“ přibližuje kočičku, která nyní nejvíce potřebuje najít nový domov, Zdenka Fürst.

 

Hodí se do bytu i do domu se zahrádkou

Fátima je naočkovaná a ošetřená proti vnějším a vnitřním parazitům. Kastrace ji čeká 2. 4. 2020. Po přeočkování (14. 4. 2020) bude zcela připravená odjet do nového domova a poznat ten správný kočičí život v milující rodině.

Ke komu a kam by se Fátima hodila? Protože jde o mladou a mazlivou kočičku, s ostatními kočičkami v útulku se chce přátelit, hodí se tedy i tam, kde už jiné kočičky jsou. „Vztah k jiným zvířátkům nejsme schopni posoudit, ale pro její mladickou tvárnost nepochybujeme, že si po seznámení zvykne a bude vycházet se vším v nové rodině. Je čistotná, hodí se do bytu. Rodinný domek a možnost chodit v budoucnu na obhlídku ven a pak zpět na gauč je také pro Fátimu vhodný,“ dodává Zdenka Fürst. Zájemci, pište na nebo volejte 773 791 322.

Vložil: René Flášar