Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bláznivá komedie natáčená v ulicích Tábora, kterou provázela smrt. Filmové stopy

22.06.2019
Bláznivá komedie natáčená v ulicích Tábora, kterou provázela smrt. Filmové stopy

Foto: foto z filmu

Popisek: Poslední role Jiřího Hrzána byla právě ve filmu Blázni, vodníci a podvodníci

FOTOGALERIE V dnešních Filmových stopách se vypravíme do Tábora a blízké Zárybničné Lhoty. Právě zde se z velké části natáčela v roce 1980 bláznivá filmová komedie Blázni, vodníci a podvodníci. Hlavními postavami filmové taškařice, kterou ve své době přijali lidé s rozporuplnými pocity, jsou sourozenci Zuzana a Petr v podání Dagmar Veškrnové – Havlové a Jiřího Lábuse, kteří si nenechají ujít jedinou příležitost ke kanadskému žertíku nebo recesi, pochopitelně na účet někoho jiného.

Doplňuje je Zuzanin nesmělý snoubenec Karlík ztělesněný Luďkem Sobotou, který trpělivě snáší všechny výstřelky své rozpustilé dívky i jejího bratra. Všichni tři si společně, a ještě s figurínou nazvanou Ronald, vyrazí na víkend, během něhož se připletou do přípravy divadelního představení Jiráskovy Lucerny, který v kempu v jižních Čechách nacvičuje režisér Jiroušek (Josef Kemr) s ochotnickým spolkem Dalimil, a překříží plány svůdce Horáka (Petr Nárožný), který si víkendem s milenkou Jarmilou (Laďka Kozderková) hodlá opatřit alibi, zatímco jeho kumpán Žežulka v Praze krade prkna ze skladu firmy, u níž je Horák zaměstnán.

Alotria z Tábora

Jeden ze svých fórků sourozenci Zuzana a Petr ale přeženou a začnou se dít věci. Krátkozrakému režisérovi Jirouškovi podstrčí Karlíka převlečeného do ženských šatů coby představitelku Haničky, záletníkovi Horákovi pohodí před stan figurínu Ronalda s kudlou v zádech…

Film se natáčel v roce 1980 částečně v Praze, především na Malé straně, hlavní část filmu ale vznikala ve sto kilometrů vzdáleném Táboře a jeho místní části Zárybničná Lhota, kde byl a stále je kemp Knížecí rybník, v němž se hlavní hrdinové ubytují. V komedii se několikrát objeví táborské náměstí. Vidět je stará radnice, kašna, kostel Proměnění Páně. Vznikla tu i závěrečná scéna, kdy Josef Kemr chytí všechny čtyři výtečníky do sítě a jeřábem je vytáhne nad kašnu.

Mystický Josef Somr

U Knížecího rybníku tehdy pracovala na recepci ve svých patnácti letech Ivana Hrdličková. Ta pro noviny zavzpomínala, že u vjezdu do kempu byla závora. „Zvedala se pomocí provazu. Když měli herci pauzu, chodil za námi na recepci Jiří Hrzán a tu závoru vytahoval a spouštěl. Vždycky byl ve veselé náladě, dělal kašpárky," vypráví Ivana Hrdličková, které hodně utkvěl herec Josef Kemr. „Působil na mě až mysticky – tichý, zamlklý. Pořád ho vidím na břehu rybníka, jak chytal ryby," řekla před časem Deníku bývalá recepční.

Natáčelo se také u nedaleké smyslovské vechtrovny na železniční trati z Tábora do Horní Cerekve, kde tehdy ještě fungoval železniční přejezd se závorami na kliku. Filmový štáb tu pořídil scénu, kdy tři auta včetně tří hrdinů filmu čekají před staženými závorami. Jiří Lábus se pak jde zeptat jednoho řidiče, jak dlouho už tam čeká.

Ve filmu si jednu z vedlejších rolí zahrál i táborský rodák Jiří Hrzán, pro kterého to bylo poslední natáčení. O pár měsíců později spadl z fasády hotelu, když šplhal za jednou z žen svého srdce. Po špatném došlápnutí se zřítil z pátého patra a po několika dnech zemřel. V bláznivé komedii si Jiří Hrzán zahrál vodníka, který se na vodních lyžích prohání ulicemi města Tábora. Film měl premiéru v květnu 1981, té se bohužel nedočkal ani režisér Tomáš Svoboda, který několik týdnů před ní náhle zemřel ve 46 letech.

Vložil: René Flášar