Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Městečko s šesti tisíci obyvateli pořádá větší akce, než leckterá krajská metropole. Keramické trhy a GP koloběžek v Bechyni

06.08.2018
Městečko s šesti tisíci obyvateli pořádá větší akce, než leckterá krajská metropole. Keramické trhy a GP koloběžek v Bechyni

Foto: Město Bechyně

Popisek: Recesistický rozměr závodu koloběžek podtrhly také kostýmy některých účastníků, či osobité konstrukce některých „odrážedel“ pro více jezdců

Přes téměř extrémně teplé, až tropické počasí s teplotami okolo třicítky, se v sobotu 29. července centrum Bechyně zaplnilo lidmi. Zhruba tři tisícovky obyvatel a návštěvníků města si totiž nenechaly ujít zdejší vyhlášené keramické trhy (nakonec – kde jinde by měly být, když zde již léta funguje jediná střední keramická škola v zemi?), jejichž doprovodný program obohatil mimo jiné 46. ročník tradiční Koloběžkové Grand Prix Bechyně.

„Keramické trhy a koloběžková Grand Prix rozhodně patří mezi nejvýznamnější akce bechyňského kulturního léta a dlouhodobě rostoucí zájem návštěvníků jejich význam každoročně potvrzuje. Přínosem je z hlediska návštěvnosti také propojení s Létem na Bechyňce, tedy s jízdami speciálních historických vlaků tažených parní lokomotivou Elinka mezi Táborem a Bechyní,“ uvedl starosta Bechyně Pavel Houdek. Obě akce ve městě na Táborsku, proslaveném především keramikou a lázeňstvím podpořila v rámci programu letošního Oranžového roku v okolí Jaderné elektrárny Temelín Skupina ČEZ.

Trhy odstartoval hluboký řev Harleyů

Trhy na náměstí zahájila dopoledne přehlídka motocyklů značky Harley Davidson. V bohatém kulturním programu, který trval až do večera, se pak představila Budvarka, Hlavatecký pěvecký sbor a kapely Karel Dvořák & Zrcadla, Kabát Revival, ZZ TOP Revival či Midi. Odpoledne projeli náměstím i účastníci hlavního, čtyři a půl kilometru dlouhého závodu unikátní velké ceny koloběžek. Ten startoval u hotelu U Draka a vedl přes Bechyňský most, Kamenný dvůr, Zářečí, okolo zámku na náměstí a zpět k „Drakovi“. 

Do hlavního závodu nastoupily bezmála dvě stovky dospělých účastníků, žen, mužů i smíšených družstev

Recesistický rozměr klání podtrhly také kostýmy některých účastníků, či osobité konstrukce některých „odrážedel“ pro více jezdců. Absolutní primát v tomto směru jednoznačně patřil speciálně upravenému trabantu, koloběžko – automobilu pro osm závodníků, či pojízdná čínská kuchyně.

„Do hlavního závodu nastoupily bezmála dvě stovky dospělých účastníků, žen, mužů i smíšených družstev. Dětských kategorií se zúčastnilo dalších 180 přihlášených závodníků. Celkem tedy na trať vyjelo téměř 400 závodníků,“ konstatovala Dominika Jindrová z pořadatelského týmu Koloběžkové Grad Prix Bechyně 2018.

Kulturní léto v Bechyni v plném proudu

Kulturní léto v Bechyni je v plném proudu a místní obyvatelé i návštěvníci města na Lužnici se mají stále na co těšit. Na prázdninovém programu je například ještě oblíbený a hojně navštěvovaný festival dechových hudeb, festival Bechyňské doteky a celá řada dalších kulturních, sportovních a společenských akcí.

Město Bechyně je proslulé zejména lázeňstvím a výrobou keramiky

Možnosti městského rozpočtu mají pochopitelně svá omezení, takže zajištění takto rozsáhlé a kvalitní nabídky programů a akcí pro veřejnost by nebylo možné bez finanční pomoci dalších partnerů, především Jihočeského kraje a Jaderné elektrárny Temelín. Řada sportovních, kulturních a společenských akcí ve městě je podporována z prostředků získaných v rámci projektu Oranžový rok Skupiny ČEZ v podstatě celoročně,“ zdůraznil starosta.

Bechyni proslavila keramika

Město Bechyně leží v malebné lesnaté krajině na soutoku řeky Lužnice a říčky Smutné, cca 20 kilometrů od Tábora. Bechyně byla založena Janem Lucemburským kolem roku 1323, nejvýznamnější majitelé Bechyně byli Šternberkové, které připomínají náhrobní kameny v klášterním kostele. Město má v současné přibližně šest tisíc obyvatel a je proslulé zejména lázeňstvím a výrobou keramiky.

V okolí Bechyně najdou milovníci turistiky lokality s dobře značenými stezkami jak pro pěší, tak pro cykloturisty. Často navštěvovaným místem je údolí Lužnice pod Bechyní, kde skalní masiv obklopující řeku vytváří mimořádně romantická místa. Romantická příroda s malebnými zákoutími láká i k posezení. Řeka Lužnice je rájem rybářů.

Zdroj: TK

Vložil: Markéta Vančová