Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Slyšeli jste někdy o břehuli, kutilce, mravkolvu nebo bublinatce? V pískovně Lžín našly své útočiště vzácné ohrožené druhy

03.08.2017
Slyšeli jste někdy o břehuli, kutilce, mravkolvu nebo bublinatce? V pískovně Lžín našly své útočiště vzácné ohrožené druhy

Autor: www.calla.cz

Popisek: Kutilka písečná

Může to znít neobvykle, ale opuštěné těžební prostory nezůstávají jen nevyužitou krajinou nikoho, vhodnou možná tak na založení nějaké skládky. Tyto lokality naopak bývají unikátními ostrůvky přírody, kde svůj domov nalezne množství ohrožených druhů. Důkazem je i malá pískovna nedaleko obce Lžín na Soběslavsku.

„O pískovnu jsme se začali zajímat v roce 2009 kvůli velké hnízdní kolonii ohrožených břehulí říčních, kterým zde každoročně obnovujeme hnízdní stěnu,“ uvedl Jiří Řehounek, který má v Calle, organizaci, která o lokalitu pečuje, na starosti projekty na ochranu přírodovědně zajímavých pískoven.

Hmyz, obratlovci i rostliny

„Díky pozdějším biologickým průzkumům jsme však zjistili, že význam této lokality pro ochranu přírody je daleko větší. Proto jsme zpracovali návrh na přechodně chráněnou plochou, kterou vyhlásil Městský úřad Soběslav v roce 2011,“ sdělil dále Řehounek.

V upravené stěně totiž hnízdí nejen břehule, ale také samotářské včely, včetně několika vzácných a ohrožených druhů. Tato skupina přitom patří ve střední Evropě k vůbec nejohroženějším. Zatím bylo zatím v této malé pískovně, jejíž rozloha činí asi cca 0,5 hektaru, identifikováno asi sto druhů hmyzu. Kromě už zmíněných samotářských včel jde také o pískomilné střevlíky a svižníky, mravkolvy, 18 druhů denních motýlů nebo zajímavé zástupce dvoukřídlého hmyzu.

Z chráněných druhů obratlovců, kteří v pískovně nalezli útočiště, se jedná o čolka obecného, ještěrku obecnou nebo ťuhýka obecného. V areálu pískovny rostou také pískomilné a mokřadní rostliny, z vzácnějších druhů je to například bělolist nejmenší, rozrazil štítkovitý nebo masožravá bublinatka jižní.

Lidé by při vstupu měli být ohleduplní

„Vyhlášení přechodně chráněné plochy určitě neznamená, že by byl do pískovny zakázán vstup. Mnoho místních druhů je vázáno na narušovaná stanoviště, například písčiny nebo suché trávníky, a pohyb lidí po pískovně pomáhá tato místa udržovat ve vhodném stavu. I proto se snažíme milovníky přírody do pískovny spíše přilákat, naposledy třeba s pomocí takzvané cache,“ vysvětlil Jiří Řehounek a dodal: „Pouze v hnízdním období břehulí od konce dubna do srpna žádáme návštěvníky, aby se dlouho nezdržovali v bezprostředním okolí hnízdní stěny. Pozorování zpovzdálí však břehulím nevadí.“

U lžínské pískovny byla také instalována informační tabule, která návštěvníkům tohoto místa přibližuje zajímavé rostliny a živočichy, kteří se v lokalitě nacházejí, i jaký význam mají opuštěné pískovny pro ochranu přírody.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Lenka Sloupová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace