Armádní záchranářský vrtulník odstartoval poprvé již na Nový rok. Při návratu na posádku čekal před hangárem v Bechyni generál Bečvář
04.01.2017
Foto: Jan Šulc a tým LZS
Popisek: První start vojenského záchranářského vrtulníku v Bechyni
V neděli 1. ledna 2017 ráno se zhruba 8 hodin a 20 minut v Bechyni na stanovišti Letecké záchranné služby rozezněla siréna ohlašující zásah. Armádní vrtulník W-3A Sokol s osádkou a přiděleným volacím znakem jihočeské Letecké záchranné služby - Kryštof 13 šel poprvé do vzduchu.
„Na odstartování máme od obdržení signálu normu čtyři minuty. Zvládáme to ale rychleji. Dnes jsme byli ve vzduchu za necelé tři minuty. Dalších osm minut nám pak trval let do Písku,“ přibližuje první ostrý start z Bechyně podplukovník Petr Smik z 24. základny dopravního letectva Praha-Kbely, který seděl v kabině na pozici kapitána vrtulníku a zároveň je i jedním z nejzkušenějších pilotů, létajících na armádních vrtulnících W-3A Sokol pro leteckou záchrannou službu.

„Od pozemní zdravotnické záchranné služby jsme převzali starší ženu v kritickém stavu po pádu z třetího patra domu. Bylo nezbytné zajistit její co nejrychlejší přesun na traumacentrum nemocnice v Českých Budějovicích,“ upřesnil později během dne situaci lékař a zároveň náčelník Odboru letecké záchranné služby a urgentní medicíny plukovník Zdeněk Pašek, který tvořil s Janou Šámalovou zdravotnickou část osádky během prvního letu.

Zpět ze zásahu se Sokol do Bechyně vrátil krátce před desátou hodinou. Na ploše před hangárem jej již očekával náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář, který se rozhodl hned první den ostrého provozu stanoviště navštívit a zcela neformálně pozdravit zde sloužící vojáky. „Zrovna když jsem ráno přijížděl, tak vrtulník po návratu ze zásahu dosedal. Když vidíte, jak z něj vychází lékař, pilot a ostatní členové osádky, tak – musím říct – měl jsem hezký pocit, že jsme to zvládli a letecká záchranná služba je pro Jihočeský kraj plně funkční," okomentoval později situaci a dodal: „Museli jsme rychle reagovat na rozhodnutí vlády, a proto bych chtěl poděkovat všem za to, že se dílo podařilo. Nebyl to rozhodně malý úkol, ale jsem rád, že leteckou záchrannou službu zajišťujeme. Je to jedna ze schopností, které armáda potřebuje, a tímto vlastně také vracíme investice, vložené do našich schopností, zpět občanům ČR.“

A co popřát Krištofu 13 do dalších let? Snad slovy náčelníka Generálního štábu AČR armádního generála Josefa Bečváře: „Ať vždy včas a dobře doletíte a ať je co nejméně zraněných pacientů, kteří budou potřebovat vaši pomoc.“
Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .
Vložil: Redaktor KL