Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Promluvil ´nepřítel státu´ Josef Šťáva: Ve funkci se vystřídalo sedmnáct ministrů zdravotnictví a jen málokterý z nich se u mě neohlásil, aby si řekl o ´provizi´, to jest milióny do kapsy… Hrůza číst

14.10.2016
Promluvil ´nepřítel státu´ Josef Šťáva: Ve funkci se vystřídalo sedmnáct ministrů zdravotnictví a jen málokterý z nich se u mě neohlásil, aby si řekl o ´provizi´, to jest milióny do kapsy… Hrůza číst

Foto: ČT

Popisek: Josef Šťáva prý žije na zámku v Bechyni.

Bude muset stát zaplatit 13 miliard miliardáři z kauzy Diag Human Josefu Šťávovi? Podnikatel je o tom přesvědčen, jde jen o otázku času, řekl v rozhovoru pro Seznam. Klid, po slavných obrazech prý tentokrát nepůjde…

Na horentní výši totiž už narostla suma, o kterou se Čechošvýcar Josef Šťáva soudí s českým státem kvůli neuskutečněnému obchodu s krevní plazmou. Kauza známá pod jménem jeho firmy Diag Human už trvá dvacet let. Právě v říjnu 1996 totiž začala vnitrostátní arbitráž o odškodné.

O co tehdy šlo? Šťávova firma Diag Human chtěla v 90. letech se státem obchodovat s krevní plazmou. Z obchodu však sešlo. Svou roli hrál i dopis tehdejšího ministra zdravotnictví Martina Bojara, v němž varoval dánského obchodního partnera Diagu, že Šťávova firma je nedůvěryhodná. Od té doby se vleče tahanice o odškodné za zmařenou investici.

Sedmnáct ministrů – a provizi chtěl skoro každý 

„Za tu dobu se ve funkci vystřídalo sedmnáct ministrů zdravotnictví. A jen málokterý z nich se u mě neohlásil přes prostředníky, aby si řekl o provizi,“ tvrdí Šťáva. A má prý i důkazy. „Ti, kdo dnes na ministerstvu nejhlasitěji křičí, že nález není vykonatelný, jsou titíž lidé, kteří se pokusili část pohledávky pro sebe přes offshore struktury přivlastnit. Tehdy šlo o lidi z vedení ministerstva, primárně náměstka a později poslance Marka Šnajdra. Ten už na ministerstvu není, ale jeho spolehliví spolupracovníci jsou v resortu dodnes,“ tvrdí miliardář v unikátním rozhovoru pro Seznam.

6% pro „lidi od ministra Fišera“

A pokračuje. „Ministr zdravotnictví Fišer měl nařízeno ukončit spor. Když jsme se skoro dohodli i na sumě, jdu z ministerstva, na Palackého mostě mě doběhnou dva pánové a tvrdí, že jdou od ministra, že zastupují jeho zájmy a že když jim dám 6% provizi, všechno dobře dopadne. Mám na to důkazy. Ať už ministři z ČSSD nebo ODS všichni s podobnými návrhy přišli. A pak se dohodli, že mi tu firmu ukradnou,“ zlobí se.

Marek Šnajdr si koupil právníky

Marek Šnajdr, tehdejší náměstek ministra zdravotnictví,  si prý koupil i jeho bývalého advokáta. Údajně mu slíbil 30% částky, o kterou jde. Jak na to Šťáva přišel? Šnajdr prý dopředu vždy věděl věci, které byly jen mezi advokátem a jeho klientem. A tak Šťáva advokáta vyměnil, momentálně ho zastupuje bývalý ministr Jan Kalvoda.

Exekuce zahraničního majetku

A o co Šťávovi jde? O exekuci majetku státu v zahraničí. „Možnost zablokovat peníze státu v zahraničí tu je, cestu, jak na to, známe a pokud některý soud pravomocně přizná cenu, můžeme si vybrat, o co půjde. Rozhodně to nebudou obrazy, tam jsme se poučili,“ říká Šťáva. Naráží na rok z roku 2011, kdy firma dosáhla v Rakousku toho, že byl na čas obstaven majetek České republiky v alpské zemi. Konkrétně tři cenná umělecká díla, včetně obrazu Emila Filly Dvě ženy.

Obrazy už to tentokrát nebudou

Do obrazů tedy už Šťáva nepůjde, k uvolnění Fillova obrazu či plastiky Otty Gutfreunda v roce 2011 přispělo totiž i to, že věci „kulturní hodnoty“ nemají sloužit jako nástroj k vymáhání peněz po státech. Jinak je ale připraven jít do boje. „Co myslíte, měl bych to zkusit znovu? Doufám, že český stát zabrání zbytečné eskalaci situace. Nicméně pokud bude vláda altnerovsky vykonatelný nález ignorovat, nezbude nám jiné řešení, než je tuzemská, ale i zahraniční exekuce,“ řekl v rozhovoru pro Seznam Šťáva.

Řešení vnucené ministerstvem

Kauza se tedy nejspíš dostane před mezinárodní investiční arbitráž. „Tuto rychlou a jednoduchou cestu mi ministerstvo zdravotnictví vysloveně vnucuje. Jeho argumentace, jež znamená, že není třeba rozhodnout o celé žalobě, kterou jsme na stát podávali, zakládá možnost zcela přehledné arbitráže, o jejíž důvodnosti nebude pochyb,“ uvedl podnikatel.

Bitvy probíhají po celém světě

Právní bitvy se kvůli postupu státu vůči Šťávově firmě Diag Human z počátku 90. let vedou v několika státech světa před klasickými soudy. Krom jiných zemí také ve Spojených státech, Nizozemí, Belgii či Lichtenštejnsku. Diag se pokouší dosáhnout vykonatelnosti nálezu české arbitráže z roku 2008, která firmě přiřkla přes osm miliard korun. Tato částka se navíc od té doby úročí, takže roste o 1,3 milionu korun denně.

Má firma nárok? Přezkumná arbitráž říká, že ne

Stát argumentuje tím, že firma nemá na nic nárok. Přezkumná arbitráž totiž v roce 2014 dospěla k závěru, že arbitři v roce 2008 vůbec neměli co rozhodovat, neboť vše bylo rozsouzeno už dříve. Výslovně však jejich verdikt zrušen nebyl, na čemž staví Diag Human svou argumentaci v zahraničí. Ministerstvo financí, které by muselo platit, ale tento výklad odmítá. Vše je podle nich uzavřeno, platit se nebude. Stejně skončilo i nedávné jednání Šťávových zástupců na úřadě vedeném Andrejem Babišem.

Josef Šťáva, který vlastní krom jiného i dva domy na Staroměstském náměstí, zámek v Bechyni, golfové hřiště a  je známým mecenášem umění a přátelí se například s Josefem Menzelem anebo Janem Kačerem, však zůstává optimistou. Češi mu prý zaplatí. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Dáša Vrchotová