V táborské botanické zahradě začínají nakvétat bledule, sněženky a další jarní květena. Je to opravdu nádherná podívaná
26.02.2016
Foto: szetabor.cz
Popisek: Bledule v táborské botanické zahradě už vítají jaro
Jaro je tady, bledule v arboretu Botanické zahrady Zemědělské školy Tábor se už mají čile k světu. Přímo v centru města je k vidění několik desítek metrů čtverečních těchto poslů jara. V městských aglomeracích jde o naprostý unikát. V plné kráse budou bledule v příštím týdnu. Pomalu začíná rozkvétat i další jarní květena – sněženky, ladoňky, ladoničky, modřence, sasanky a talovíny.
Táborská botanická zahrada byla založena jako druhá v Čechách v roce 1866 při Královské české vyšší hospodářské a průmyslové zemské škole. Rozprostírala se v místě budovy dnešní školy, parku před budovou a v prostorách dnešní botanické zahrady až k břehu údolní nádrže Jordán. V prvním roce měřila kromě přilehlého parku 3626 m2 a obsahovala sbírky hospodářských a hospodářskoprůmyslových rostlin. Její součástí byla i pokusná a zkušební pole, určená k pokusům a zkouškám různých druhů kulturních rostlin, pokusná zelinářská zahrada a ovocná a lesnická školka.

Změna obsahu a cílů vyučování v období po druhé světové válce ovlivnila i strukturu a poslání botanické zahrady, postupné změny směřovaly ke zvýšení její účelovosti. Byl vybudován nový expoziční a pomocný skleník, založen botanický systém, rozšířeny plochy okrasných rostlin, byla provedena revize a nová katalogizace dřevin v dendrologickém oddělení, revize a doplnění souborů druhů a odrůd kulturních rostlin a mnoho jiných důležitých činností.

Trávníky v zahradě již zcela ovládly první jarní květy
V roce 1975 došlo k násilnému přetnutí botanické zahrady komunikací, která měla na přechodnou dobu tří až pěti let zajistit průjezdnost Táborem, což vážně narušilo hospodářský systém. Na 260 demonstračních políček bylo zničeno a 120 parcelek ohroženo bezprostřední blízkostí komunikace. Z provizoria se stala dlouhodobější záležitost. Až v červenci 1990 byl průjezd zahradou zrušen. Jenže strašák v podobě silnice se nad ní začal zanedlouho opět vznášet. V roce 1992 schválilo zastupitelstvo nový územní plán, v němž se objevila nová komunikace přes botanickou zahradu, tentokrát trvalá.

Takhle krásně do ranního šera září zrekonstruovaný skleník
V roce 1994 byla botanická zahrada díky své druhové rozmanitosti rostlinné i živočišné říše vyhlášena za významný krajinný prvek a v srpnu 2000 ji prohlásilo Ministerstvo kultury společně s budovou školy za kulturní památku. Jedná se nejen o druhou nejstarší botanickou zahradu v Čechách, ale i o jednu z nejstarších botanických zahrad ve světě, která má nezastupitelný vědecký a pedagogický význam. Navíc je unikátní oázou klidu a zeleně v rušném centru města.
Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .
Vložil: Redaktor KL