Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hluboké oči Anety Langerové: Když láska ubejvá, osudem zahejbá, nic už není jako dřív... Podívejte se na mrazivý příběh její přítelkyně Olgy Špátové

21.11.2015
Hluboké oči Anety Langerové: Když láska ubejvá, osudem zahejbá, nic už není jako dřív... Podívejte se na mrazivý příběh její přítelkyně Olgy Špátové

Foto: Olga Špátová

Popisek: Anetu Langerovou natáčela i fotila na České Sibiři Olga Špátová.

VIDEO, FOTOGALERIE Už když vydala Aneta Langerová desku Na Radosti, vyvolala tiché nadšení. Fanoušků i hudebních kritiků. A již krátce po vydání alba si mnozí přáli, aby další klip (první byla píseň Tráva) vznikl právě k songu Tragédie u nás na vsi, písni s detektivní tematikou a zajímavou zápletkou, což jim zpěvačka nyní splnila.

Jak píše Musicserver.cz, režii a scénář si vzala stejně jako v případě předcházejícího díla Tráva na starost zpěvaččina přítelkyně Olga Špátová. Natáčelo se v prostředí České Sibiře, která dodala temné a ponuré atmosféře klipu (či spíš minifilmu) téměř magickou atmosféru. Kameramanem byl Lukáš Hyksa a autorkou střihu Šárka Sklenářová.

Celé video je zajímavé i faktem, že kromě samotné zpěvačky (ta zde vystupuje jako vypravěčka příběhu) si hlavní roli zahrál bubeník Martin Kopřiva a ostatní členové Anetiny doprovodné kapely se zde objevují jako vesničané stíhající vraha. Celé dílo podkresluje téma písně o lásce a zradě, vině a nevině, odsouzení a touze po odpuštění. Při prvním zhlédnutí stěží odtrhnete oči od obrazovky až do všeříkajícího finále, kdy holub od plačícího viníka odlétá a vesničané, prahnoucí po jeho potrestání, se krok od cíle zastaví.

„Dobrý klip? Samozřejmě musí mít nějakou pointu, stejně jako dobrý film. Musí mít nějaké napětí, gradaci a vrchol. Může samozřejmě jen vytvářet atmosféru, která udělá člověku dobře, ale já to vnímám tak, že je hezké, když hudební klip dokáže mluvit sám za sebe, že kdyby si ho někdo pustil bez zvuku, dokáže ho oslovit. Ale to je jen mé současné měřítko, kterým se řídím já,“ řekla Aneta iDnes.cz.

Na adresu své partnerky Olgy Špátové sdělila: „Olgu znám už hodně dlouho a spolupracovaly jsme už na několika projektech. Ona je režisérka, nikoli já. Ona je ten člověk, který točí filmy a ví, jak mají které věci vypadat. Ještě navíc má ten přesah, že je dokumentární režisérka i kameramanka. Pro mě je všechno tohle natolik stěžejní, že bych si netroufla jí zasahovat do práce. Pro mě je důležité, aby to celé dávalo smysl. Vždycky se o tom bavíme, a to od kreativních věcí až po ty praktické. Když na něco narazíme, tak si to ujasníme a vlastně se i inspirujeme navzájem. Jinak to ale nechávám spíš na ní.“ Což je maximum, kam je Aneta ochotná zajít v rozhovoru o svém soukromí.

Ona je prostě můj blízký člověk

O vztahu se Špátovou prostě nikdy veřejně nemluví a nechce to měnit. „Ona je prostě můj blízký člověk, tak bych to ukončila.“ Svůj coming out udělala Aneta Langerová už před lety a nikdy se netajila tím, že by si jednou přála mít děti. „U sebe si dokážu představit, že děti mít budu, že jde o to je nějakým způsobem neizolovat. Jsem stoprocentně přesvědčená, že bych jim dokázala předat lásku, kterou v sobě chovám, a postarala se o ně,“ říká zpěvačka.

Na adopci dětí homosexuálními páry vyhraněný názor nemá. „Je to pro mě velmi těžké téma. Sama stále přemýšlím nad tím, zda to je, nebo není správně. Třeba u žen mi to připadá přirozené, protože to dítě odnosíte a je to zkrátka vaše dítě. Těžko říci. Je to zkrátka téma na delší dobu.“ Zpěvačka přiznává, že přestože je její soukromí stále trochu komplikované, nikdy prý nebyla vnitřně tak vyrovnaná jako teď. V rozhovoru pro nové vydání týdeníku TÉMA se rozhovořila o ženách, rodině i o plánování dítěte, čímž si dost naběhla. Bulvár teď neřeší nic jiného, než zda už je těhotná… (Horečně zkoumá do nejmenších podrobností, jestli si na sebe na veřejnosti vzala volnější top a o kolik čísel.)

I booklet k nové desce Anety Langerové Na Radosti fotila její o rok starší partnerka, třicetiletá dokumentaristka Olga Špátová, dcera režisérky Olgy Sommerové a kameramana a režiséra Jana Špáty. „Pracujeme spolu velmi rády, je to něco, co nás spojuje, máme podobné myšlenky, lidsky i umělecky. Takže je v tom jistý pocit bezpečí,“ řekla pro iDnes.cz Langerová. „Vybrala jsem Olgu právě proto, že už jsem s ní pracovala a vím, co od ní můžu čekat. I když je původní profesí dokumentaristka a kameramanka, vím, že fotí dobře a líbí se mi, jak pracuje, jakým způsobem pozoruje člověka. Chtěla jsem, aby ta vizuální stránka byla přirozená a čistá. Tuto informaci jsem jí předala a ona mi na to řekla, že se o to pokusí,“ dodala k fotografiím, z nichž některé najdete ve fotogalerii.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Anička Vančová

Galerie