Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Slunce, seno… – a pak už nic. Proč se dalšího dílu úspěšné filmové série nikdy nedočkáme, i když ho Troška slíbil

10.05.2015
Slunce, seno… – a pak už nic. Proč se dalšího dílu úspěšné filmové série nikdy nedočkáme, i když ho Troška slíbil

Foto: zdenektroska.cz

Popisek: Slunce, seno... režisér Zdeněk Troška měl v plánu i čtvrtý díl slavné komediální série. Jenže osud mu ho nedopřál.

Jahody, pár facek, erotika – a pak ještě měli přiletět do jihočeských Hoštic ufoni. Těch už se ale nikdy nedočkáme, přestože režisér slavných komedií měl původně zcela jiné plány. Proč se Zdeněk Troška nakonec rozhodl namísto pokračování s populárními postavami vykročit raději směrem k Babovřeskám?

Zdeňku Troškovi bylo v roce 1983 pouhých třicet let, když díky obrovskému úspěchu najednou znal jeho jméno snad úplně každý. Především měl dobrý nos na tým. S Petrem Markovem napsal scénář pro zemitou českou venkovskou komedii, kamery se chopil mimořádný profesionál Josef Hanuš, doprovodnou hudbu, která po zhlédnutí filmu nepřestávala divákům znít v podvědomí a kdekdo si ji broukal či pískal, pro něj napsal osvědčený hitmaker Karel Vágner. A navíc ta plejáda hvězd!

Na čem ztroskotaly velké plány

Letní komedie Slunce, seno, jahody byla konečně jiná. Nejen nabitá skvělým humorem, který leckdy sice velmi ‘přehrával‘, nicméně to právě k celému příběhu patřilo. Hrají v ní herci i neherci, v komparsu vystupuje prakticky celá Troškova rodná vesnice. Všichni hrdinové jsou bláznivější než jen blázniví, zápletky mnohem vyhrocenější, než by normálně bylo přijatelné, a přitom to Troškovi diváci i kritika překvapivě přičetli ke cti. A hlavně spousta z nich v ní poznala sebe či sousedy, drobné každodenní trable a konflikty a… český národ řval smíchy.

Není divu, že z takového potenciálu dokázali autoři vytěžit ještě mnohem víc. O šest let později se historie opakovala. Sehraný tvůrčí tým se znovu sešel a v Hošticích kromě jahod létalo mnohem víc než jen pár facek. Jen po zesnulé Emě Červené převzala roli babičky Valérie Kaplanová, všeobecně známá jako Bába Tutovka. Tentokrát grandiózní úspěch sehraný tvůrčí tým ještě mnohem razantněji ‘nakopl‘, a tak jsme se dalšího dílu – Slunce, sena a erotiky – dočkali již v roce 1991. I když ani pak tvůrci neusnuli na růžích, dalšího dílu jsme se už nedočkali. „Chystali jsme Slunce, seno, ufoni, ale než se sehnaly peníze, zemřelo několik hlavních postav a bez nich už to nešlo,“ definitivně uzavřel tuto tvůrčí kapitolu svého života Zdeněk Troška.

Bez koho už to nešlo dál

babička Škopková 1

Erna Červená

Svéráznou stařenku, věčně polehávající na dvoře v posteli, nastlané duchnami, ztvárnila Erna Červená pouze v prvním dílu. Krátce po natáčení prodělala zlomeninu krčku, pilně rehabilitovala a uzdravila se. Jenže pak upadla znovu a z hrůzné představy, co ji znovu čeká, ji ranila mrtvice, které 12. září 1985 podlehla. Bylo jí 84 let.

Škopek

Stanislav Tříska

Nelehkou roli životního partnera temperamentní Škopkové báječně zahrál Stanislav Tříska. Svou profesi nade vše miloval, dokonce zemřel přímo v divadelní šatně ve Zlíně, po oslavách 35. výročí tamní scény. Nedočkal se roku 2000, na který se těšil, odešel o čtyři roky dřív, 26. října 1996. Usedl před zrcadlem, kde se pravidelně líčil, a ráno ho našla uklízečka mrtvého. Bylo mu 63 let.

Cecilka

Vlastimila Vlková

Mimořádnou hospodyni, která se obětavě starala o pana faráře, si zahrála Vlastimila Vlková. I když se celý život živila jako účetní, během třiceti let ztvárnila více než sedmdesát vedlejších rolí a objevila se i v některých televizních seriálech. Přesto není o jejím životě téměř nic známo. Žila úplně sama v Ženských domovech na pražském Smíchově a přesné informace nejsou ani o datu jejího úmrtí. Jisté je pouze to, že zemřela v roce 1997 v úctyhodném věku 89 let.

Předseda JZD

Miroslav Zounar

Neustále přežvykujícímu šéfovi zemědělské velkovýroby v Hošticích propůjčil svůj mimořádný herecký talent i tvář Miroslav Zounar. Přestože jeho žena byla lékařkou, ani ona nemohla dokázat zázrak a zachránit milovaného životního partnera ze spárů rakoviny. Zákeřné nemoci herec dlouho vzdoroval, 28. března 1998 však nerovný boj prohrál. Bylo mu 65 let.

Doktor Kája

Josef Stárek

Dalším amatérem, který předvedl před kamerou úžasný herecký výkon, byl Josef Stárek, kterého režisér Zdeněk Troška objevil v jednom nočním klubu. Skvělého doktora Káju Kroupu si zahrál ve druhém a třetím dílu slavné filmové série. Jeho poněkud neuspořádaný život vedl v roce 1998 k infarktu, kterému na místě podlehl. Bylo mu pouhých 48 let.

Josef

Jiří Růžička

Syn Heleny Růžičkové Jiří Růžička ztvárnil svérázného zemědělce Josefa. Po celý život trpěl extrémní nadváhou, která se stala součástí jeho image. Bohužel ho ale také předčasně připravila o život. Zemřel 20. února 1999 v pouhých 43 letech na totální selhání organismu a jeho máma na něj nikdy nepřestala myslet.

babička Škopková 2

Valerie Kaplanová

Roli po zesnulé Erně Černé převzala ve druhém a třetím dílu svérázná Valerie Kaplanová. Když si rozpustila dlouhé šedivé vlasy a vyjmula umělý chrup, byla od své předchůdkyně téměř k nerozeznání. Zemřela v Pardubicích 13. května 1999. Bylo jí 81 let.

Škopková

Helena Růžičková

Největší ztrátou byla pro Zdeňka Trošku smrt Heleny Růžičkové, která představovala jednu z hlavních postav, ráznou a svéráznou Škopkovou. Temperamentu měla na rozdávání a při natáčení bavila celý štáb. Statečně se prala i s rakovinou, která jí brala síly poslední tři roky, a ještě o svém boji dokázala psát knížky. Zemřela ve spánku v plzeňské nemocnici 4. ledna 2004. Bylo jí 67 let.

Farář Otík

Luděk Kopřiva

V této roli byl Luděk Kopřiva naprosto neodolatelný. Herec trpěl Parkinsonovou chorobou, k níž se posléze přidal těžký, smrtelný zápal plic. Už za života si pan Kopřiva pořídil náhrobek na pražském Vyšehradě, na nějž pak kameník doplnil datum 2. října 2004. Bylo mu 80 let.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

QRcode

Vložil: Adina Janovská