Vyhráli naši, smál se hejtman, když koukal na diváky v korunách stromů. Rekonstrukce bitvy u Sudoměře přitáhla tisíce lidí, zvědavých na Husity
31.03.2015
Foto: Jihočeský kraj
Popisek: Jan Žižka řídí z vozu své spolubojovníky během rekonstrukce bitvy u Sudoměře.
Tisíce lidí si nenechaly ujít rekonstrukci bitvy u Sudoměře, která se odehrála o víkendu nedaleko Čejetic na Strakonicku. Co je v rámci poutavého historického projektu v Jižních Čechách čeká dál? Třeba budou moci už brzy vejít do rodného domku mistra Jana Husa.
Smyslem je připomenout mučedníka. Lidi to táhne
Jednalo se o první velkou akci konanou v rámci krajského projektu „Jižní Čechy husitské 2015“, jehož smyslem je připomenout si 600 let od mučednické smrti mistra Jana Husa. Podle účasti a zájmu lidé různých věkových kategorií je zjevné, že si mnozí – možná pod tíhou současných událostí nejen v rámci naší republiky – uvědomují, že řadu poučení lze nalézt právě v historii. Ta ovšem není černobílá.
„Jsem spokojený, vyhráli naši,“ uvedl s úsměvem po skončení bojové vřavy hejtman Jiří Zimola. „Samozřejmě mě velice těší, že připomínka těchto historických událostí přitáhla takové množství lidí. O tom ostatně svědčí nekonečné kolony aut, které sem před začátkem směřovaly, i to, že bitvu někteří diváci sledovali také z korun okolních stromů. Nezbývá si než přát, aby tato hojná návštěvnost bylo dobrou předzvěstí pro náš letošní projekt Jižní Čechy husitské, čímž všechny na další pořádané akce srdečně zvu,“ dodal hejtman.
Vadí mi historici, co překrucují dějiny
Zimola zároveň odmítá tzv. černobílý pohled na historii. „Vadí mi, že se často k husitství vyjadřují různí rádobyhistorikové, kteří dějinné události různě překrucují. I proto jsme si k projektu Jižní Čechy husitské jako poradce pozvali pana profesora Čorneje, aby nám napomohl tyto různé předsudky vyvrátit a dát našemu projektu i určitý vzdělávací ráz,“ vysvětlil.
Bitva se odehrála 25. března 1420 v lokalitě mezi rybníky Markovec a Škaredý, jihovýchodně od usedlosti Sudoměř, vzdálené přibližně 14 km od měst Strakonice a Písek. Husitský oddíl, přemisťující se z Plzně směrem ke vznikajícímu Hradišti na hoře Tábor, zde porazil početnější a lépe vyzbrojené vojsko strakonických johanitů a katolických šlechticů, přezdívaných „Železní páni“. Střetnutí obou protivníků bylo první větší bitvou husitských válek a předznamenalo směr, kterým se dále vyvíjelo husitské vojenství.
Můžete vejít do rodného domku mistra Husa
Uvedený projekt Jihočeský kraj poprvé představil na brněnském mezinárodním veletrhu cestovního ruchu Region Tour 2015, který se v jihomoravské metropoli konal od 15. do 18. ledna 2015. „Husitský jih, to je více než 20 míst a měst, která si budou letos připomínat husitskou tradici a vyprávět o událostech, které se staly součástí nejen českých, ale i evropských středověkých dějin," uvedl jihočeský hejtman Jiří Zimola.
Kraj v rámci projektu „Jižní Čechy husitské" připravil na podporu cestovního ruchu na jihu Čech zhruba 70 akcí. Například přednáškové cykly, konference, sympozia, oslavy, komponované a scénické prohlídky, koncerty, muzikál, historické festivaly, divadelní představení či rekonstrukce bitev.
„Zásadními pilíři projektu budou nyní vedle rekonstrukce bitvy u Sudoměře nově zrekonstruovaný Památník mistra Jana Husa v Husinci v podobě jeho rodného domku, který se návštěvníkům otevře 30. května, od 30. června rovněž nová expozice v Památníku Jana Žižky v Trocnově, 5. července pietní vzpomínkový akt spojený s kladením věnců k 600. výročí upálení mistra Jana Husa u jeho pomníku v Táboře či 24. ročník mezinárodního husitského festivalu konaný v Táboře od 11. do 13. září," naznačil hejtman.
Více informací o dalších akcí projektu Jižní Čechy husitské najdete na www.jchusitske.cz.
Děje se u vás také něco zajímavého? Pošlete nám svůj námět na .
Vložil: Lucie Bartoš