Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vyhráli naši, smál se hejtman, když koukal na diváky v korunách stromů. Rekonstrukce bitvy u Sudoměře přitáhla tisíce lidí, zvědavých na Husity

31.03.2015
Vyhráli naši, smál se hejtman, když koukal na diváky v korunách stromů. Rekonstrukce bitvy u Sudoměře přitáhla tisíce lidí, zvědavých na Husity

Foto: Jihočeský kraj

Popisek: Jan Žižka řídí z vozu své spolubojovníky během rekonstrukce bitvy u Sudoměře.

Tisíce lidí si nenechaly ujít rekonstrukci bitvy u Sudoměře, která se odehrála o víkendu nedaleko Čejetic na Strakonicku. Co je v rámci poutavého historického projektu v Jižních Čechách čeká dál? Třeba budou moci už brzy vejít do rodného domku mistra Jana Husa.

Smyslem je připomenout mučedníka. Lidi to táhne

Jednalo se o první velkou akci konanou v rámci krajského projektu „Jižní Čechy husitské 2015“, jehož smyslem je připomenout si 600 let od mučednické smrti mistra Jana Husa. Podle účasti a zájmu lidé různých věkových kategorií je zjevné, že si mnozí – možná pod tíhou současných událostí nejen v rámci naší republiky – uvědomují, že řadu poučení lze nalézt právě v historii. Ta ovšem není černobílá.

„Jsem spokojený, vyhráli naši,“ uvedl s úsměvem po skončení bojové vřavy hejtman Jiří Zimola. „Samozřejmě mě velice těší, že připomínka těchto historických událostí přitáhla takové množství lidí. O tom ostatně svědčí nekonečné kolony aut, které sem před začátkem směřovaly, i to, že bitvu někteří diváci sledovali také z korun okolních stromů. Nezbývá si než přát, aby tato hojná návštěvnost bylo dobrou předzvěstí pro náš letošní projekt Jižní Čechy husitské, čímž všechny na další pořádané akce srdečně zvu,“ dodal hejtman.

Vadí mi historici, co překrucují dějiny

Zimola zároveň odmítá tzv. černobílý pohled na historii. „Vadí mi, že se často k husitství vyjadřují různí rádobyhistorikové, kteří dějinné události různě překrucují. I proto jsme si k projektu Jižní Čechy husitské jako poradce pozvali pana profesora Čorneje, aby nám napomohl tyto různé předsudky vyvrátit a dát našemu projektu i určitý vzdělávací ráz,“ vysvětlil.

Bitva se odehrála 25. března 1420 v lokalitě mezi rybníky Markovec a Škaredý, jihovýchodně od usedlosti Sudoměř, vzdálené přibližně 14 km od měst Strakonice a Písek. Husitský oddíl, přemisťující se z Plzně směrem ke vznikajícímu Hradišti na hoře Tábor, zde porazil početnější a lépe vyzbrojené vojsko strakonických johanitů a katolických šlechticů, přezdívaných „Železní páni“. Střetnutí obou protivníků bylo první větší bitvou husitských válek a předznamenalo směr, kterým se dále vyvíjelo husitské vojenství.

Můžete vejít do rodného domku mistra Husa

Uvedený projekt Jihočeský kraj poprvé představil na brněnském mezinárodním veletrhu cestovního ruchu Region Tour 2015, který se v jihomoravské metropoli konal od 15. do 18. ledna 2015. „Husitský jih, to je více než 20 míst a měst, která si budou letos připomínat husitskou tradici a vyprávět o událostech, které se staly součástí nejen českých, ale i evropských středověkých dějin," uvedl jihočeský hejtman Jiří Zimola.

Kraj v rámci projektu „Jižní Čechy husitské" připravil na podporu cestovního ruchu na jihu Čech zhruba 70 akcí. Například přednáškové cykly, konference, sympozia, oslavy, komponované a scénické prohlídky, koncerty, muzikál, historické festivaly, divadelní představení či rekonstrukce bitev.

„Zásadními pilíři projektu budou nyní vedle rekonstrukce bitvy u Sudoměře nově zrekonstruovaný Památník mistra Jana Husa v Husinci v podobě jeho rodného domku, který se návštěvníkům otevře 30. května, od 30. června rovněž nová expozice v Památníku Jana Žižky v Trocnově, 5. července pietní vzpomínkový akt spojený s kladením věnců k 600. výročí upálení mistra Jana Husa u jeho pomníku v Táboře či 24. ročník mezinárodního husitského festivalu konaný v Táboře od 11. do 13. září," naznačil hejtman.

Více informací o dalších akcí projektu Jižní Čechy husitské najdete na www.jchusitske.cz.

Děje se u vás také něco zajímavého? Pošlete nám svůj námět  na .

Vložil: Lucie Bartoš