Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Režisér Troška v ráži: Nenechte si od Američanů nic nabulíkovat, víte, kolik vedli válek? A Kalousek nemůže rozdýchat, že už neřídí zeměkouli

04.10.2014
Režisér Troška v ráži: Nenechte si od Američanů nic nabulíkovat, víte, kolik vedli válek? A Kalousek nemůže rozdýchat, že už neřídí zeměkouli

Foto: Radek Kraus

Popisek: Kalousek nemůže vydýchat, že už není ředitelem zeměkoule, říká režisér Zdeněk Troška

ROZHOVOR Režisér Zdeněk Troška rád říká věci na rovinu, a to zejména co se týče politiků. V nejnovějším rozhovoru ParlamentníchListů.cz se rozhovořil o sankcích uvalovaných proti Rusku. Také zauvažoval, kdo může stát za krizí na Ukrajině. „Pokud je pravda, že se objevila obrovská ložiska ropy a zemního plynu v Černém moři, no tak je logické, když americké koncerny a nadnárodní společnosti projevily zájem se jich zmocnit,“ řekl. A navíc zmínil i něco nelichotivého o poslanci Miroslavu Kalouskovi...

Akce „NE sankcím, ANO míru", která se konala v neděli na Václavském náměstí, chtěla upozornit na to, že sankce uvalované na Rusko mír do ukrajinské oblasti nepřinesou a přitom připraví o pracovní místa tisíce lidí. Navíc mohou být předstupněm k válce. Mezi řečníky nechyběl ani slavný režisér Zdeněk Troška, kterého se ParlamentníListy.cz otázaly v souvislosti s akcí na jeho názory.

Summit EU koncem srpna rozhodl, že Evropská komise kvůli ukrajinské krizi navrhne další přitvrzení protiruských opatření, s čímž ovšem tehdy moc nesouhlasil český premiér Bohuslav Sobotka. Poslanci z TOP 09 a z ODS ho pak za to „grilovali“ ve sněmovně. Má podle vás pravdu Sobotka, který je ohledně sankcí stále opatrný? Prý poškodí naši ekonomiku...
To je naprosto v pořádku, co pan Sobotka udělal, neboť prezident i premiér jsou tady od toho, aby hájili zájmy našeho státu a našich lidí a nebyli jak tupé ovce, které jen přikyvují hlavou na vše, co se seshora – ať už z USA, či z Bruselu – nařídí. Já si myslím, že to je od pana premiéra naprosto v pořádku. Ony sankce - byť i mírné - totiž jinak zapůsobí v obrovském státě jako je Německo, nebo Francie, ale tak malý státeček jako je Česká republika přitom můžou daleko více poškodit. No a jestliže si to premiér a prezident uvědomují, a to navíc v době, když se sankce schvalují a ještě ani není jasné, jakého druhu budou, tak pak je logické, že takto zareagovali. Dali na vědomí, že nejsou ovce.

Od toho jsme přece lidi, abychom o tom diskutovali. Z hlediska Česka dali velmi dobře najevo, na co bychom mohli přistoupit a na co v zásadě ne. Já jsem totiž celkově proti bezhlavému přikyvování na vše, co přijde ze Západu. Máme přece svou hlavu i rozum a své způsoby žití, které mohou být jiné nežli třeba v USA, a podle toho musíme ladit naše potřeby a naše zájmy. Takto by to ale měl dělat každý stát.

Co si myslíte o krizi na Ukrajině? Jste přesvědčen o tom, že největší podíl za rozpoutání této krize nese prezident Ruska Vladimir Putin?
Já mám za to, že není vše tak černobílé, jak se nám předkládá. Mainstreamová média nám sice mohou předkládat formy a podoby ukrajinská krize, ale je třeba klást si otázku, zda to tak náhodou nechtějí vidět pouze majitelé oněch médií. Možná že se Rusko něčemu jakoby brání, a dokonce jsem k tomu četl několik postřehů, že za tím stojí také USA. Vždyť Amerika během posledních dvaceti let rozdmýchala až šedesát válečných konfliktů po celém světě! No a jestliže je pravda, že se objevila obrovská ložiska ropy a zemního plynu v Černém moři, tedy u pobřeží Ruska a Ukrajiny, no tak je pak také logické, když americké koncerny a nadnárodní společnosti projevily zájem se jich zmocnit. Je ale také pochopitelné, že se tomu Ukrajina, či spíše Putin, snaží zabránit. Jak by se líbilo Spojeným státům, kdyby se Rusko rozhodlo, že si u pobřeží amerického státu bude těžit, co chce, nebo že bude řešit mexicko-americký konflikt? Také by se tomu bránilo!

Takže vy zřejmě nepatříte mezi ty, co říkají, že největší nebezpečí Evropě hrozí z východu?
To rozhodně ne! Musíme se podívat trochu dál. Totiž ta bezohledná demokracie, co k nám přichází ze Spojených států, má jiné plány, než nám jsou předkládány. Ono to tak bývalo ale vždy: Rozvine se nějaká hra, jež má odvést pozornost od určitých problémů, které se řeší v tu chvíli velmi skandálně. Dnes se už třeba ví, že Muammar Kaddáfí v Libyi musel padnout, protože odmítl po padesáti letech Americe, aby spravovala jejich ropu. Dal najevo, že si onu ropu budou Libyjci distribuovat a prodávat sami. Z takových podobných příkladů si beru nadhled, a proto nic hned nevidím černobíle. Nevidím tedy touto optikou ani krizi na Ukrajině, že by ji rozdmýchalo jen Rusko. USA si prostě myslely, že si udělá své základny NATO na Ukrajině a na Krymu, no tak pochopitelně Putinovi se tohle nebude líbit nikdy. To je jako kdyby si Rusové chtěli udělat základny na Floridě, to je také k smíchu. Proto nevěřím oné černobílé nálepce, že Putin může za vše. To není pravda.

Lidem na Václavském náměstí chcete říci něco podobného?
Ano. Řeknu jim, aby si tyto věci prostým selským rozumem a chladnou hlavou zvážili a nenechali si nabulíkovat něco, co nás může i poškozovat. Jestliže jsme čtyřicet let poslouchali příkazy z Moskvy, tak teď poučeni přece nebudeme poslouchat tupě příkazy z Bruselu! Oni tam totiž někdy vymýšlí strašné kraviny... Měli by asi dostat studenou sprchu, aby se probrali. Jak ten Sobotka, tak i Zeman jsou tak podle mne v právu. Ať se to vše pořádně zváží a prodiskutuje a neřeší jen prostými befely...

Ve čtvrtek (25. září – pozn. red.) poslanci ve sněmovně projednávali, zda se má topkař Miroslav Kalousek omluvit poslanci z KSČM Zdeňku Ondráčkovi za slova o komunistických fízlech. Byla to ale velmi barvitá debata. Co byste poslancům za jejich řeči vzkázal?
Já si myslím, že by se mělo dbát na kulturu vyjadřování na těchto nejvyšších místech, která reprezentují republiku. A jestliže se někdo takto na půdě sněmovny vyjadřuje, tak to si může dovolit někde v bufetu, a ještě mezi čtyřma očima. Ale takto to hlásat veřejně do světa? Tohle slovo by se podle mne nemělo veřejně používat. Slovo „fízl“ je totiž takové zapáchající a není to vhodný výraz pro politika, který chce nějak důstojně reprezentovat svou stranu.

Ale Miroslav Kalousek si stojí na tom, že se onomu komunistovi omlouvat nebude. Podle slov Kalouska se totiž není zač omlouvat. Ondráček před listopadem 1989 prý vskutku sloužil režimu v pohotovostním pluku SNB, a těm se podle něj běžně říkalo komunističtí fízlové".
Mne takový postoj od Miroslava Kalouska ani nepřekvapuje. Pan Kalousek je prostě pan Kalousek! Já se nestačím divit jeho jednání a chování. Je opravdu s podivem  že je pořád v opozici a proti všem. Mám z toho dokonce pocit, že nemůže přenést přes srdce, že se někomu něco povedlo lépe nežli jemu, a tak to teď nemůže vydýchat, neboť on byl ten báječný a úžasný a také ředitel zeměkoule. Podle mne se nyní snaží dělat vše pro to, aby nikoliv pomohl této republice, ale aby spíš někoho poškodil nebo pomluvil. Je z něj cítit taková uražená ješitnost, závist a podle mne jedná a mluví s pocitem ukřivděnosti, že už není ministrem, neboť to byl přece on, kdo byl v tomto nejlepší!

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Redaktor KL