Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Arabelin hrad nikdo nechce. Radní nasadili neúměrný nájem

20.03.2013
Arabelin hrad nikdo nechce. Radní nasadili neúměrný nájem

Autor: Roman Ondráček

Popisek: Na hradě se točila Princezna ze mlejna i Arabela.

O tom, že zásadním předmětem sporu se může stát jeden z nejznámějších hradů u nás, se přesvědčují v jihočeském Bavorově.

Už několik měsíců je zřícenina hradu Helfenburk bez svého nájemce a zatím to nevypadá, že se to změní. Město totiž prý nastavilo pravidla, která jsou pro mnoho zájemců nepřijatelná, nebo demotivující.

Na Helfenburku u Bavorova na Strakonicku vznikala řada filmů a pohádek. Například Princezna ze mlejna, Arabela, Tři životy i další snímky. Poté, co vloni na podzim zemřel původní nájemce, nemá se o hrad kdo starat. Město Bavorov, ač nemuselo, vypsalo výběrové řízení. První vývěrové řízení zrušilo. V tom byla částka za roční pronájem 300 tisíc korun včetně DPH a plus služby. Nyní přitvrdilo. Jde o stejnou částku, ale bez daně. To kritizují nejen někteří zájemci, ale i zastupitelé.

Radní chtějí jen vydělat

„Obávám se, že radním nejde o hrad, ale o peníze. Vydělat na tom. Přeci není myslitelné, aby někdo chtěl takovou částku za pronájem a ještě měl vydělat. Důležité by mělo být, aby měla památka dlouhodobého nájemce, který se o ní bude moct starat,“ míní obyvatel města Jaroslav Pížl s tím, že nechápe, proč město dělá výběrové řízení, když není ze zákona nutné.

Podle starosty Miroslava Fence (ČSSD), je výběrové řízení transparentnější. „Ta cena za roční pronájem je vypočtená ze zisků z posledních let. Nemyslíme si, že je to přemrštěné. Je to cena obvyklá za takový areál. Je tam navíc hradní hospůdka,“ míní starosta.

Cena je moc vysoká

Někteří lidé z Bavorova i potencionální zájemci mají ale jiný názor. „Původně jsme zvažovali, že bychom si to pronajali. Máme i firmu, díky které bychom to částečně mohli dotovat a případně i opravovat a upravovat. Ale ta cena je vysoká, hlavně, když to, co původně chtěli s daní, chtějí teď bez daně. Není to fér,“ uvedl pro Krajské listy.cz jeden z těch, kteří o pronájmu jednoho z nejslavnějších českých hradů uvažovali.

Podle jeho názoru i názoru místních ale zatím město může o peníze přijít, než je získat. Sezóna je za dveřmi a stále není jasné, kdo se o Helfenburk bude starat.

Bavorov bude muset najmout kastelána

Pokud město Bavorov, které je vlastníkem hradu nesežene správce, bude muset najmout alespoň kastelána, který se o hrad dočasně bude starat. „Chceme někoho, kdo se tomu bude věnovat naplno. Kdo dokáže udržet provoz hradu, a kdo tam bude vlastně pořád v té sezóně. Je tam i hospůdka, pokladna. Konají se tam kulturní akce, myslíme si, že to není špatný podnikatelský záměr,“ myslí si místostarosta Bavorova Václav Kůs.

Jeho slova potvrzují potencionální zájemci, nebo i památkáři. Dodávají však, že pro  udržitelnost projektu musí být nastaveny takové podmínky, aby se to nájemci vyplatilo. Nejen aby vydělal na roční nájem, ale i něco na sebe, případně zaměstnance.

Roman Ondráček

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace