Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bývalý ředitel Šumavy Jiří Mánek, oblíbený u lidí, zato nenáviděný ekologickými aktivisty, kandiduje do Senátu za ODS

20.06.2014
Bývalý ředitel Šumavy Jiří Mánek, oblíbený u lidí, zato nenáviděný ekologickými aktivisty, kandiduje do Senátu za ODS

Foto: Ekolist

Popisek: Jiří Mánek

Jiří Mánek bude v říjnu ve volebních obvodech Strakonicko, Vimpersko a Písecko kandidovat do senátu. Bývalého ředitele Správy NP a CHKO Šumava, za kterého se po jeho odvolání z funkce postavila široká veřejnost, do senátorských voleb poslaly vnitrostranické primární volby ODS.

„Mohu potvrdit, že jsem byl zvolen v primárkách, které byly minulý týden. Tuto volbu bude muset ještě potvrdit Výkonná rada ODS, jakožto vrcholový orgán. Teprve pak bude moje kandidatura oficiální,“ uvedl Jiří Mánek.

Ten byl šumavským regionem a mnoha představiteli Jihočeského a Plzeňského kraje hodnocen jako velmi úspěšný ředitel Správy NP a CHKO Šumava, který dokázal v regionu vyjednat shodu a nastolit klid. Byl však nepohodlný pro ekologické aktivisty, kteří tlakem na ministra životního prostředí Richarda Brabce (Hnutí ANO) docílili jeho odvolání z funkce ředitele.

Zastavil kůrovce

Za Mánkova působení v čele Správy šumavského parku bylo připraveno mnoho důležitých koncepčních materiálů, které jsou pro další existenci Národního parku Šumava klíčové. Například návštěvní řád, plán péče, zónace, tým pod jeho vedením odpracoval základ pro tolik diskutovaný zákon o Národním parku Šumava.

Vedle toho se mu podařilo zastavit kůrovcovou kalamitu a pozitivním způsobem prezentovat celý region, který podporoval jako vyhledávanou turistickou destinaci. Za jeho vedení byla vyřešena nepříznivá ekonomická situace organizace. „Tu jsem v roce 2012 přebíral s pouhými 11 miliony na účtech, což odpovídá jednomu měsíčnímu platu zaměstnanců,“ uvádí Mánek. Organizaci na konci letošního dubna předal ve výborné ekonomické kondici, kdy bylo na účtech více než 180 milionů. Dobře hospodařil i tehdy, když se v Národním parku Šumava těžilo o dvě třetiny dřeva méně než za jeho předchůdců a dostával od svého zřizovatele, kterým je Ministerstvo životního prostředí ČR příspěvek na činnost méně než poloviční.

Lidé na jeho podporu demonstrovali

Za dva roky stihl pro Šumavu připravit na 90 projektů a na většinu z nich zajistit dotační prostředky v hodnotě zhruba 350 milionů korun, které měly prostřednictvím různých dotací do regionu doputovat letos a také příští rok. Za rok 2013, kdy stál v čele Správy NP a CHKO Šumava získal významné ocenění v rámci prestižní soutěže Česká inovace ve veřejné správě pro rok 2013.

Po jeho odvolání z funkce ředitele Správy NP a CHKO Šumava, zejména pro rozdílné názory s ministrem Brabcem na způsob řízení a směřování instituce, propukly na Šumavě na jeho podporu demonstrace. Za Jiřího Mánka se postavili místní obyvatelé, podnikatelé, ale i osobnosti politického života a to napříč celým politickým spektrem.

Například Doc. Václav Větvička - botanik a Šarmantní osobnost roku 2013, prof. Ing. Vilém Podrázský, CSc. - bývalý děkan Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity nebo Blanka Milfaitová královna světové marmelády.

Zvládl jsem Šumavu, zvládnu i senátní obvod

Odvolání Mánka z funkce musel ministr Brabec zdůvodňovat i znepokojenému prezidentovi Miloši Zemanovi, který uznal, že jmenování a odvolání ředitele je v jeho kompetenci, ale zároveň vzkázal, že by bylo dobře, kdyby se Jiří Mánek mohl zúčastnit výběrového řízení na ředitele Správy šumavského parku, které ministr Brabec slíbil vyhlásit do jednoho roku.

„Výběrové řízení v tuto chvíli zvažuji, slíbil jsem to i panu prezidentovi. Nicméně teď je tu pro mě nová situace. Pokud moji kandidaturu na senátora posvětí Výkonná rada ODS, budu se naplno věnovat kampani. Věřím, že pokud jsem zvládl pomáhat Šumavě na 1630km2, tak bych zvládl pomáhat i senátnímu obvodu ve kterém žiji a který se rozprostírá na 2100km2. To není zase o tolik větší území,“ uzavírá Mánek.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová