Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bývalý ředitel Šumavy Jiří Mánek, oblíbený u lidí, zato nenáviděný ekologickými aktivisty, kandiduje do Senátu za ODS

20.06.2014
Bývalý ředitel Šumavy Jiří Mánek, oblíbený u lidí, zato nenáviděný ekologickými aktivisty, kandiduje do Senátu za ODS

Autor: Ekolist

Popisek: Jiří Mánek

Jiří Mánek bude v říjnu ve volebních obvodech Strakonicko, Vimpersko a Písecko kandidovat do senátu. Bývalého ředitele Správy NP a CHKO Šumava, za kterého se po jeho odvolání z funkce postavila široká veřejnost, do senátorských voleb poslaly vnitrostranické primární volby ODS.

„Mohu potvrdit, že jsem byl zvolen v primárkách, které byly minulý týden. Tuto volbu bude muset ještě potvrdit Výkonná rada ODS, jakožto vrcholový orgán. Teprve pak bude moje kandidatura oficiální,“ uvedl Jiří Mánek.

Ten byl šumavským regionem a mnoha představiteli Jihočeského a Plzeňského kraje hodnocen jako velmi úspěšný ředitel Správy NP a CHKO Šumava, který dokázal v regionu vyjednat shodu a nastolit klid. Byl však nepohodlný pro ekologické aktivisty, kteří tlakem na ministra životního prostředí Richarda Brabce (Hnutí ANO) docílili jeho odvolání z funkce ředitele.

Zastavil kůrovce

Za Mánkova působení v čele Správy šumavského parku bylo připraveno mnoho důležitých koncepčních materiálů, které jsou pro další existenci Národního parku Šumava klíčové. Například návštěvní řád, plán péče, zónace, tým pod jeho vedením odpracoval základ pro tolik diskutovaný zákon o Národním parku Šumava.

Vedle toho se mu podařilo zastavit kůrovcovou kalamitu a pozitivním způsobem prezentovat celý region, který podporoval jako vyhledávanou turistickou destinaci. Za jeho vedení byla vyřešena nepříznivá ekonomická situace organizace. „Tu jsem v roce 2012 přebíral s pouhými 11 miliony na účtech, což odpovídá jednomu měsíčnímu platu zaměstnanců,“ uvádí Mánek. Organizaci na konci letošního dubna předal ve výborné ekonomické kondici, kdy bylo na účtech více než 180 milionů. Dobře hospodařil i tehdy, když se v Národním parku Šumava těžilo o dvě třetiny dřeva méně než za jeho předchůdců a dostával od svého zřizovatele, kterým je Ministerstvo životního prostředí ČR příspěvek na činnost méně než poloviční.

Lidé na jeho podporu demonstrovali

Za dva roky stihl pro Šumavu připravit na 90 projektů a na většinu z nich zajistit dotační prostředky v hodnotě zhruba 350 milionů korun, které měly prostřednictvím různých dotací do regionu doputovat letos a také příští rok. Za rok 2013, kdy stál v čele Správy NP a CHKO Šumava získal významné ocenění v rámci prestižní soutěže Česká inovace ve veřejné správě pro rok 2013.

Po jeho odvolání z funkce ředitele Správy NP a CHKO Šumava, zejména pro rozdílné názory s ministrem Brabcem na způsob řízení a směřování instituce, propukly na Šumavě na jeho podporu demonstrace. Za Jiřího Mánka se postavili místní obyvatelé, podnikatelé, ale i osobnosti politického života a to napříč celým politickým spektrem.

Například Doc. Václav Větvička - botanik a Šarmantní osobnost roku 2013, prof. Ing. Vilém Podrázský, CSc. - bývalý děkan Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity nebo Blanka Milfaitová královna světové marmelády.

Zvládl jsem Šumavu, zvládnu i senátní obvod

Odvolání Mánka z funkce musel ministr Brabec zdůvodňovat i znepokojenému prezidentovi Miloši Zemanovi, který uznal, že jmenování a odvolání ředitele je v jeho kompetenci, ale zároveň vzkázal, že by bylo dobře, kdyby se Jiří Mánek mohl zúčastnit výběrového řízení na ředitele Správy šumavského parku, které ministr Brabec slíbil vyhlásit do jednoho roku.

„Výběrové řízení v tuto chvíli zvažuji, slíbil jsem to i panu prezidentovi. Nicméně teď je tu pro mě nová situace. Pokud moji kandidaturu na senátora posvětí Výkonná rada ODS, budu se naplno věnovat kampani. Věřím, že pokud jsem zvládl pomáhat Šumavě na 1630km2, tak bych zvládl pomáhat i senátnímu obvodu ve kterém žiji a který se rozprostírá na 2100km2. To není zase o tolik větší území,“ uzavírá Mánek.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace