Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Divoký život a záhadné zmizení zpěvačky Pavlíny Braunové. Stala se mladá dívka obětí autostopu? Zmizelí Češi

10.03.2018
Divoký život a záhadné zmizení zpěvačky Pavlíny Braunové. Stala se mladá dívka obětí autostopu? Zmizelí Češi

Foto: Facebook

Popisek: Pavlína Braunová se skupinou Minnesengři

V dalším pokračování našeho seriálu o dlouhodobě pohřešovaných Češích se vydáme do Strakonic. Mapovat budeme příběh dívky, která se mohla stát hudební hvězdou první velikosti. Pocházela ze Sokolova, ale od poloviny 80. let minulého století žila ve Strakobicích u své babičky. Mnozí z vás již nyní vědí, že „pátrat" budeme po známé a talentované folkové zpěvačce Pavlíně Braunové.

Na Pavlínu Braunovou, která v Plzni studovala pedagogickou fakultu, ale nakonec dala přednost muzice, vzpomínají její přátelé jako na nespoutaný živel. Na hudebním nebi zazářila v polovině osmdesátých let minulého století. Štíhlá a dlouhovlasá zpěvačka imponovala lidem nejen svým zjevem, ale i originálním projevem. V muzice i osobním životě si razila svoji vlastní, trochu divokou, ale každopádně zajímavou a neokoukanou cestu. Psala básně, četla světové romány, toulala se po lesích a často milovala...Lidé z jejího okolí se i po létech shodují, že tehdy žila jako o závod. Možná podvědomě tušila, že má na vše strašně málo času.

Osudná sobota

Posledním dnem, kdy byla Pavlína Braunová spatřena, byla sobota 6. srpna 1988. Onoho osudného rána měla odjet vlakem na zkoušku kapely Minnesengři a odpoledne s nimi pokračovat na koncert do Černé v Pošumaví. Z domu odešla kolem půl deváté, ale na zkoušku do Českých Budějovic už nedorazila a neobjevila se ani na večerním koncertě. „Když nepřijela na sraz a potom ani na Lipno, začalo nám to být divné. Další dny jsme sháněli její rodiče," řekl již dříve v médiích Jiří Smrž z kapely Minnesengři.

Oficiální pátrání proto začalo až o čtyři dny později. „Nejdříve jsme prověřovali cestu zpěvačky, která začínala 6. srpna v půl deváté ve směru od strakonického přechodného bydliště k nádraží. Pátrání jsme vedli v několika verzích: Násilný čin, útěk s milencem, zavlečení do ciziny nebo útěk za hranice a sebevražda," vysvětluje Petr Tousecký, vrchní komisař českobudějovického policejního oddělení zabývajícího se pátráním po pohřešovaných a hledaných osobách. Policistům se nepodařilo zjistit nikoho, kdo by viděl Pavlínu Braunovou nastupovat do vlaku. V té době nebyly v ulicích města žádné kamery a neexistovaly ani mobilní telefony, podle nichž by se dal pohyb Pavlíny Braunové případně lokalizovat. „Jako nejpravděpodobnější se nám proto jevilo, že zpěvačka nešla na vlak, ale chtěla do Českých Budějovic cestovat autostopem," říká komisař Petr Tousecký.

Měla odjet vlakem ze Strakonic, ale nikdo ji neviděl nastupovat

Zda se mladé zpěvačce stala osudná právě cesta autostopem se nikdy nepodařilo potvrdit, podle policistů je ale tato možnost nejpravděpodobnější. „Nějaký čas se také počítalo, že mohla emigrovat do zahraničí, ale je velmi nepravděpodobné, že by se po revoluci v roce 1989 nevrátila zpět do vlasti nebo alespoň nepodala zprávu blízkým," dodává policista Tousecký.

Jen bota a kabelka

Za pozornost určitě stojí i informace, která nebývá často zmiňována, totiž že policisté našli pod zalesněným kopcem nedaleko Strakonic několik věcí, které stoprocentně patřily Pavlíně Braunové. Konkrétně šlo o jednu botu a prázdnou kabelku! Policisté proto tehdy prohledali kousek po kousku celý kopec u Podsrpu. Nic jiného se jim ale už nalézt nepodařilo.

Les na Podsrbsku, kde se našly věci Pavlíny Braunové

Stala se tedy Pavlína Braunová opravdu obětí autostopu? Mnohé by tomu mohlo nasvědčovat, jsou tu ovšem i jistá ale. Například místo nálezu zpěvaččiny boty a kabelky je jen několik stovek metrů za Strakonicemi, což by znamenalo, že případný zvrhlý řidič by Pavlínu popovezl jen pár desítek metrů nebo ji napadl hned na místě, kde stopovala. Takto se ale přepadení stopařek neodehrávají. Řidiči své oběti většinou napadnou až po ujetí několika kilometrů. „Stopařská" verze má tak v tomto určitou trhlinu.

Pavlína Braunová se tak mohla stát obětí člověka, kterého dobře znala a s nímž mohla být na cestě, případně na setkání před cestou, domluvená.

Další záhadná zmizení

Zapomínat by se nemělo ani na podivné zmizení dvou dalších dívek Ilony Vavříkové a Lenky Mužíkové (jejich zmizení se budeme věnovat v některém z příštích dílů našeho seriálu), které byly naposledy viděné u čerpací stanice na okraji Plzně. Obě mladé ženy zmizely jen dva dny po Pavlíně Braunové, tedy v pondělí 8. srpna 1988. Ani po nich nezůstala žádná stopa, která by mohla, byť alespoň částečně, jejich osud objasnit. Místa zmizení dvou dívek a Pavlíny Braunové jsou od sebe přitom vzdálena pouze kolem 70 kilometrů a leží na nejkratší spojnici Českých Budějovic s Plzní.

V létě tomu bude už třicet let, co se nad Pavlínou Braunovou „zavřela voda.“ Naděje, že se její zmizení podaří někdy objasnit, je dnes již jen teoretická. Svoji roli by musela sehrát velká náhoda, nebo tíživé svědomí vraha. V opačném případě zůstane osud Pavlíny Braunové navždy zahalen tajemstvím...

Poslechněte si jednu z písní, v kterých Pavlína Braunová vystupovala v doprovodu skupiny Minnesengři.

Vložil: René Flášar