Sběr víček nepomáhá vůbec nikomu, je to jen hra na slepou bábu. Komentář Štěpána Chába
komentář
26.10.2017
Foto: dukelska.strakonice.cz
Popisek: Pytle s víčky nasbírané žáky ZŠ Dukelská ve Strakonicích
Támhle Alenka má leukémii. Je to lidské neštěstí. Malá holčička, která má život před sebou, už teď musí myslet na smrt. Ale je tu naděje. Malá naděje. S dostatkem financí se může uhradit její léčba. A třeba se z toho, holka nešťastná, dostane. Alenka s leukémií na nás vybafne na Facebooku, odkaz na její nešťastnou existenci najdeme někde v diskusi. A u ní noticku – pojďme sbírat víčka. Když Alenka získá dost víček z petlahví, získá zpět své ztracené zdraví. Hurá, jdeme utrácet za limonády.
Čtyřčlenná rodina vypije, dejme tomu, osm nápojů z petlahví denně. To znamená osm víček, převedeno na peníze jedenáct haléřů. Agilní dítě přesvědčí své rodiče, že pro leukemickou Alenku je potřeba udělat daleko více a že by se tedy mělo daleko více pít nápoje z petlahví. Svou spotřebu rodina tedy zvedne na šestnáct nápojů z petlahví denně. A denní příspěvek pro chudokrevnou Alenku bude dvaadvacet haléřů. Výborné. Alenka má nakročeno k vítězství nad smrtí.
Pojďme na vyšší počty
Za sto víček obdrží Alenka jednu korunu a čtyřicet haléřů. Za tisíc víček 14 korun, to už je pěkná sumička. Ale vypít 1 000 nápojů, to bude čtyřčlenné rodině trvat dva měsíce. Při zvýšené spotřebě nápojů v petlahvích přispěje tedy čtyřčlenná rodina leukemické Alence za dva měsíce intenzivního pití 14 korun českých. No řekněte, není to dobrá charita? Alenka má skutečně naději.
Pojďme na ještě vyšší počty
5 000 víček od nápojů z petlahví váží 10 kilogramů a vynesou Alence 70 korun českých. 5 000 se tak nějak vměstná do jednoho pytle. Náklady na léčbu leukémie jsou jeden milion korun ročně. Alenka a její rodiče tedy budou muset ve svém stísněném bytě nahromadit 14 258 pytlů za jeden rok. Přičemž v každém z nich musí být 5 000 víček. A to do léčby nikdo nepočítá dopravné na léčebnou proceduru. To také něco stojí. Přičemž rodiče Alenky budou muset pytlování víček brát na plný úvazek, protože denně budou mít za úkol napytlovat 39 pytlů. Včetně víkendů, svátků. To se nedá dělat jen tak po práci jako koníček. Jejich rukama musí projít za rok téměř 72 milionů víček. Takovou fušku si večer u seriálu prostě nedáte.
Kdo z toho má prospěch
A tak člověka bez leukémie napadne jediná otázka – v čí prospěch se sbírají ta klatá víčka? Ve prospěch leukemické Alenky očividně ne. Tak v čí? A v ten okamžik si člověk vzpomene na ono agilní dítě z čtyřčlenné rodiny a jeho požadavek. Musíme pro Alenku udělat víc. Musíme pít více nápojů z petlahví. V ten okamžik rodina nenakoupí 16 víček, ale 16 nápojů v petlahvích. Na kterých je, jako bonus, kýžené víčko, které zachraňuje životy. A vydělá na tom hlavně výrobce nápoje. Tomu se totiž zdvojnásobí výdělek. A to nikoliv o pár haléřů, jako Alence, ale o několik korun.
Domněnky vládnou světu
Co když, a je to čistá spekulace, co když za rozjetím víčkové charity stojí nějaký šikovný šemík marketingového oddělení výrobce nápojů? Co když si chtěl dosáhnout na prémie tím, že mnohonásobně zvýší prodej nápojů v petlahvích? Vyhlásí koninu století – sběr víček zachraňuje životy.
Námitka – je to ekologické
Jsme více ekologičtí tím, že recyklujeme i víčka odděleně od lahví. Plast, z kterého je víčko vyrobené, je pevnější, dá se použít k výrobě pevnějších materiálů. A tak jsme ekologičtější – hurá. Ale je to špatně, všechno špatně. Zase si vzpomeňme na agilního potomka čtyřčlenné rodiny a jeho potřebu záchrany života leukemické Alenky tím, že samo vypije denně o jednu Coca-Colu víc. Takže nám vzroste spotřeba plastových lahví a tím ekologii jedině škodíme. Nejhorší pak jsou školy, které vyhlašují soutěže ve sběru víček. podporují tím děti doslova v orgiích v plýtvání. Děti se chtějí předhánět v tom, kdo donese více víček. A tak se przní životní prostředí tím, že se spotřeba petlahví jen a jen mnohonásobí. Ať žije ochrana přírodního prostředí!
Jak tedy zachránit Alenku před její škaredou nemocí?
Moderní technologie přišly s takovou vychytávkou par excellence. Říká se jí DMS. Dárcovská SMS. Oněch sedm korun měsíčně může tatíček nebo matička agilního potomka poslat jednoduše telefonem. Alenčini rodiče se nezhroutí pod miliony a miliony hloupých víček, ekologické dopady budou nulové a Alenka dostane to, co potřebuje. Pokud chcete pomáhat, pomáhejte tak, aby to mělo smysl. Sběr víček je opravdu tou nejhorší možnou formou pomoci. Protože nepomáhá vůbec nikomu. Krom výrobců nápojů, tedy.
Počty víček a odměny za ně vycházejí z online kalkulačky ZDE.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .
Vložil: Štěpán Cháb