Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Volba prezidenta

Volba prezidenta

Z 9 statečných, ucházejících se o Pražský hrad, zbyli 2; čeká nás druhé kolo

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Borkovická blata, Vrbenské rybníky, Pohoří na Šumavě nebo Hlubocké obory. Čeká je revitalizace, kraj získal peníze z EU

25.10.2017
Borkovická blata, Vrbenské rybníky, Pohoří na Šumavě nebo Hlubocké obory. Čeká je revitalizace, kraj získal peníze z EU

Autor: Mapio.net

Popisek: Borkovická blata

Záchrana kriticky ohrožených druhů, revitalizace starých alejí, vysázení nových stromů, ochrana rašelinišť či rozšíření zdrojů vysoce kvalitní pitné vody v oblasti Novohradských hor a severní části Třeboňské pánve. Tyto a další projekty bude moci Jihočeský kraj realizovat v rámci projektu CZ-SK South LIFE, se kterým uspěl v programu na ochranu životního prostředí a získal tak z Evropské Unie přes pět milionů eur. To je zatím nejvyšší příspěvek, jaký na kofinancování projektu z programu LIFE Evropská komise udělila.

Jihočeský kraj s projektem uspěl v konkurenci 867 žádostí a bude tak moci revitalizovat celkem 25 významných lokalit. Chybět mezi nimi nebudou například Borkovická blata, Vrbenské rybníky, Pohoří na Šumavě nebo Hlubocké obory. „Úspěch projektu je výsledkem několikaleté práce,“ zdůraznila hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská a vysvětlila, že díky jeho realizaci bude kraj moci propojit péči o krajský majetek s ochranou a údržbou krajiny za podpory evropských dotací. „Kraj stejně tuto údržbu platil ze svého rozpočtu a takto se podařilo vytvořit systém ucelené ochrany přírody,“ dodala Stráská.

Naprosto unikátní projekt

Jak vysvětlil náměstek hejtmanky pro oblasti životního prostředí Pavel Hroch, je tento projekt unikátní nejen výší příspěvku od Evropské komise ve výši pět milionů eur z celkových sedmi, ale také mimořádně dlouhou dobou realizace, která sahá až do roku 2024. Jihočeský kraj, jako autor původní myšlenky projektu proto přizval ke spolupráci partnery. Těmi je za slovenskou stranu Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky a Bratislavské regionálne ochranárske združenie. Za Českou republiku pak s Jihočeským krajem své síly spojilo Krajské školní hospodářství v Českých Budějovicích a základní organizace Českého svazu ochránců přírody Onyx. „Česká i Slovenská republika zpracovává tak velký projekt poprvé. Vzájemné předávání zkušeností určitě pomůže tomu, aby byl celý projekt zahrnující 25 lokalit v jižních Čechách a 30 lokalit na jižním Slovensku v roce 2024 řádně ukončen,“ uvedl Hroch.

Projekt předčil 867 dalších žádostí

Projekt CZ-SK South LIFE uspěl v rámci programové výzvy v roce 2016 v konkurenci celkem 867 žádostí a stal se tak v pořadí teprve 11. projektem podpořeným v kategorii „Nature“ v České republice. Opatření vedoucí k ochraně životního prostředí se začala realizovat na začátku letošního září, závěrečný audit je plánován na 30. června 2024. Celkové náklady projektu přesáhnou sedm milionů eur, kraj zaplatí necelého půl milionu eur, o zbytek se podělí Evropská unie s Ministerstvem životního prostředí a dalšími partnery projektu. 

Zdroj: tisková zpráva 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Štěpán Cháb

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace