Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Něco takového nemá obdoby – do vesničky s pouhými 155 obyvateli míří každoročně desetitisíce turistů. Přičinil se o to jediný muž, kterého za to veřejně pochválil mimo jiné i exprezident Klaus

14.09.2016
Něco takového nemá obdoby – do vesničky s pouhými 155 obyvateli míří každoročně desetitisíce turistů. Přičinil se o to jediný muž, kterého za to veřejně pochválil mimo jiné i exprezident Klaus

Foto: TV Nova

Popisek: Populární režisér Zdeněk Troška si letošní prázdniny výjimečně o nějaký ten týden prodlouží

Která vesnice že to je a jakou věhlasnou památku tam najdete? Překvapíme vás, jde o jihočeské Hoštice. Tuto malou a malebnou vesničku proslavila komediální série Slunce, seno... režiséra Zdeňka Trošky. I toho tu turisté mohou zahlédnout.

„Je to fenomén,“ reaguje Troška v Revue iDnes.cz na popularitu své rodné vísky. „To se snad nestalo nikde. Přitom se točí filmy všude možně. Musím říct, že mě to překvapilo. Nikde nejsou takové davy lidí, jako tady v Hošticích kvůli trilogii Slunce seno...“ Patrně to bude tím, že své milované Hoštice ve filmech nepřejmenoval. „Kdybych to býval věděl, tak jsem si něco mohl vymyslet. Ale já tady vyrostl, znal jsem místní lidi. Říkal jsem si: proč bych si měl vymýšlet? Prostě jsou to Hoštice a hotovo,“ říká režisér.

33 let od první klapky a autobusy pořád jezdí

„V životě mě nenapadlo, co se tady kvůli těm filmům bude odehrávat. Je to teď 33 let od první klapky a lidi sem jezdí pořád. Není to už tedy dvanáct patnáct autobusů denně, jako v dobách největší slávy, ale pořád je to asi nejnavštěvovanější vesnice v Česku. Oni navíc nejezdí jenom teď v létě, ale po celý rok. Klidně i v zimě, když jedou lyžovat na Šumavu,“ líčí turistické nájezdy.

Ranč Šimona Pláničky a naučná stezka

A Hoštice se turistickému boomu přizpůsobily. Z bývalého JZD je ranč Šimona Pláničky a vede tudy prohlídková turistická trasa. Hned vedle je nadživotní socha Heleny Růžičkové, všude po vsi jsou fotky z filmů i různé hlášky. „Já jsem tohle všechno dovolil. Vždyť jsme tady sousedi. Třeba ten ranč Šimona Pláničky – ještě za komunistů tam v JZD rozestavěli administrativní budovu, po revoluci se to ale zastavilo. Mnoho let to bylo v neutěšeném stavu a zarůstalo to bezem a břízkami. Navíc tady po okolí jezdilo hodně čundráků, občas něco zapálili v lese. To rozhodnutí z toho udělat ranč, kde by lidi mohli přespat, bylo nakonec velmi dobré,“ komentuje Zdeněk Troška zvelebování obce.

Nač vyhazovat valuty?

A proč se vlastně trilogie jmenuje Slunce, seno…? „V té době se tady promítala bláznivá italská povídková komedie Cukr, med a feferonka. To bylo, myslím, v březnu 1983. Na Barrandově jsem se tehdy rozčiloval, proč se vyhazují valuty za takové filmy, které si můžeme natočit sami,“ vzpomíná režisér. „Ředitel Barrandova se mě zeptal, jak to myslím. Odpověděl jsem, že si vezmu kameru, odvezu ji do Hoštic a klidně něco podobného udělám. Měl jsem za sebou jenom prvotinu Bota jménem Melichar a ředitel Jiří Plachý mi řekl, ať to tedy zkusím. Když jsme rozšířili scénář, tak nás jako parafráze toho italského Cukr, med a feferonky napadlo české Slunce, seno, jahody,“ dodává. Úspěch prý nečekali. „Vůbec ne. Pan prezident Václav Klaus mi pak jednou řekl, že jsme vlastně natočili úžasný dokument o konci socialismu na české vesnici“ chlubí se.

Zpátky v rodné chalupě

Do Hoštic se nedávno vrátil a zdá se, že natrvalo. Jeho šestaosmdesátiletá maminka, která ve vesnici žije, je totiž vážně nemocná, a tak se Zdeněk Troška vrátil domů, aby se o ni postaral. Paní Troškovou převezli do nemocnice s celkovou dehydratací organismu. „Je tam už přes měsíc! Mám o ni velký strach. Dávají ji dohromady různými kapačkami a umělou výživou,“ svěřil se Aha! režisér, jenž už v roce 2011 přišel o tatínka Václava (†80), kterého známe coby starého Konopníka z trilogie Slunce, seno.

Obvykle Troška během prázdnin natáčí, letos si je ale protáhne až do podzimu. „Teď to bude jiné. Žádná práce. Snad porostou houby, moje vášeň, chodil jsem se koupat dolů k Volyňce, coural po lesích, četl si krásné knížky. Prostě jako důchodce,“ snažil se i v těžkých chvílích vtipkovat.

Čtěte také:

Do ruda vytočený Sobotka ve sněmovně přiznal, že Česko přijímá tisíce azylantů, a připustil, že vláda platí cenzuru na sítích

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');

Vložil: Dáša Vrchotová