Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Byl prý v podstatě dobrák, ale doma dobrotu sekat neuměl. Čím tak ničil král české country svoji rodinu a co mu nikdy neřekli? Tajnosti slavných

05.03.2016
Byl prý v podstatě dobrák, ale doma dobrotu sekat neuměl. Čím tak ničil král české country svoji rodinu a co mu nikdy neřekli? Tajnosti slavných

Foto: Youtube, repro

Popisek: Král české country Michal Tučný

Legendární Michal Tučný působil jako dobrák, doma ale právě dobrotu nesekal. Poměrně často se díval na dno skleničky, přestože mu lékaři zakázali byť jedinou kapku alkoholu. A nezřídka to bývalo překvapivě z trucu.

Džíny, kostkovaná flanelka, na hlavě širák – prostě pravý český kovboj. Jenom ty brýle v pozdějších letech trochu kazily celkový dojem. Tak si pamatují krále naší country hudby většina jeho fanoušků. Jeho písničky zná snad úplně každý, o tom, jaký byl ve skutečnosti, toho ale lidé zpravidla moc nevědí. Fenomenální zpěvák byl totiž prakticky neustále na cestách, paradoxně ale naprosto nesnášel návrat do prázdného domova.

S Václavem Neckářem

V začátcích při vystoupení s Václavem Neckářem

Trucoval se skleničkou

Když k tomu náhodou přece jen došlo a jeho manželka, známá loutkoherečka Marta, byla právě na zájezdu, míval sklony trucovat. Dokázalo ho to neuvěřitelně vytočit a chvíle psychické nepohody si pak krátil právě popíjením alkoholu. „Tatínek neměl rád maminčiny cesty a velmi mu záleželo na tom, aby se měl kam vrátit. Prázdný domov neměl rád. Někdy v takových situacích začal trucovat a trochu víc pít,“ prozradila před časem Blesk TV Magazínu jeho dcera Michaela. Když pak Martin zájezd s Laternou Magikou trval i dva měsíce, znamenalo to pro Michala Tučného nesmírně obtížné období. Jeho koketování s alkoholem ale bylo spíš nárazové a často míval období, kdy se snažil očistit si organismus a zbavoval se plánovitě veškerých škodlivin.

Manželka zpěváka Marta Tučná a dcera Gábina

Manželka zpěváka Marta Tučná a vyženěná dcera Gábina

Zlobil, když byl sám

Michal Tučný si podle jeho ženy nikdy nemyslel, že by se mohl stát legendou. Například za poslední desku dostal místo honoráře ojetý Nissan Patrol a byl nesmírně šťastný. „Jednou jsme tím autem jeli z Prahy do Hoštic a předjíždělo nás nějaké auto, plné mladých lidí. Jeli v pruhu vedle nás, pak si všimli Michala a zdravili ho. Byl neskutečně šťastný, že ho ti mladí poznali. To už byl nemocný, bylo to asi čtyři měsíce předtím, než zemřel,“ zavzpomínala paní Marta, která to s ním často neměla vůbec lehké.

„Byli jsme si vzácní a měli jsme se rádi. Michal ale měl v dětství žloutenku a z ní měl oslabená játra. Vlastně vůbec nesměl pít. Potom překonal i závažnou operaci po perforaci střev a profesor Herz, který mu zachránil život, mi tehdy jasně řekl, že už nesmí pít vůbec. Ani kapku. Jenže on to porušoval. Nešetřil se a já jsem se na něj zlobila, protože mě tím trápil. Když jsem ale pak šla na jeho koncert a viděla, jak ho lidé mají rádi, protože do svých písniček dává srdce, všechno jsem mu zase odpustila,“ vyznala se v rozhovoru pro server blesk.cz.

Michalova milovaná chalupa v Hošticích

Michalova milovaná chalupa v Hošticích

Bůh ho měl rád

Michalova rodina prožila poslední společná léta spokojeně v domečku v jihočeských Hošticích, v nichž slavný režisér Zdeněk Troška natočil svoji úspěšnou filmovou trilogii Slunce, seno… Troška se tam také narodil a zpěvákův nový domov předtím dokonce patřil jeho pratetě. „Chaloupka jako z pohádky, uvnitř pec, na dvoře pampelišky, to měl Michal rád…“ zasnila se Marta. Koupili ji v roce 1979 a prožívali v ní prý krásné časy. Všechno se změnilo zhruba až o deset let později.

„Začaly mu ubývat síly a já začala něco tušit. Bylo to v roce 1992, jeho stav se zhoršoval, a tak jsme kromě jiného vyhledali i léčitelku. Lékaři mu diagnózu rakovina jater potvrdili v lednu 1995, když měl první velký záchvat… Pravdu o jeho nemoci jsem Michalovi říct nedokázala, i když se mě často ptal beze slov, když se mi zadíval hluboko do očí. Věděla jsem, že kdybych mu to pověděla, zlomilo by ho to, protože život miloval,“ zavzpomínala na svou životní lásku paní Marta, která po boku legendy české country hudby prožila čtyřiadvacet let.

Festival Stodola Michala Tučného rozhodně nepatří minulosti, letošní sedmnáctý ročník se uskuteční v Hošticích 20. srpna

Festival Stodola Michala Tučného rozhodně nepatří minulosti, letošní sedmnáctý ročník se uskuteční
v Hošticích 20. srpna

Naštěstí to bylo rychlé

Její milovaný životní partner zemřel o dva měsíce později, bylo mu pouhých čtyřicet osm let. A stal se opravdovou legendou české country hudby, i když se původně vyučil prodavačem. Ačkoli po většinu života trpěl nadváhou, před smrtí vážil pouhých pětačtyřicet kilogramů. „Bůh ho měl rád, bylo to rychlé,“ dodala paní Marta. A i když už dávno žije po boku jiného muže, tvrdí, že si s Michalem stále povídá a dokonce se s ním o všem možném radí. „Například jsem jela autem a najednou jsem slyšela jeho hlas, jak mi říká, abych zpomalila, a tím se vyhnula nehodě,“ prozradila.

Čtěte také:

Normalizační nevkus, tesilová frajeřina… Z vysněného díla Michala Davida odcházejí diváci ještě před koncem, přijde ho to hodně draho. A jsou tam záběry, z nichž prý doslova mrazí

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

QRcode

Vložil: Adina Janovská