Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Starosta Strakonic: Řídit radnici je šílenější, než bych si představil u sci-fi filmu. Myslím, že se bývalému vedení obrovsky ulevilo, když volby prohrálo

23.10.2015
Starosta Strakonic: Řídit radnici je šílenější, než bych si představil u sci-fi filmu. Myslím, že se bývalému vedení obrovsky ulevilo, když volby prohrálo

Foto: www.strakonice.eu

Popisek: Starosta Strakonic Břetislav Hrdlička

Nejen s řadou zděděných problémů, ale také s rozpadem koalice se musel v prvním roce vypořádat starosta Strakonic Břetislav Hrdlička (Strakonická Veřejnost). Jak hodnotí atmosféru na radnici dnes? Rozpovídal se také o bývalém vedení města, na němž nenechal téměř nit suchou. Co mu vyčítá? Řeč přišla i na novinky, které radnice v nejbližší době plánuje. A nejen na to...

Pane starosto, podepsal se nějak negativně na atmosféře na radnici rozpad koalice?

Nepodepsal, pouze jsme dali na chvíli velkou naději opozici.

Společně s ANO 2011 a Volbou pro město máte ale nyní jen deset hlasů ve 21členném zastupitelstvu. Jak těžké je získat oporu pro své návrhy u ostatních členů zastupitelstva? A byť jste z počátku neuvažovali o změnách v radě, nedomníváte se, že to bude přece jen nezbytné?

Opozice hlasuje vždy proti, překvapuje mě někdy i postoj zastupitelů „pravicových stran“, ale je to snad jen velká setrvačnost. Domluvili jsme se, že sedmou radní bude dělat zastupitelka za KSČM, paní Vlasáková. Její nástup vyvolal řadu reakcí v opozici, a kupodivu – některé nebyly moc hezké (to byl vtip, nikdy nejsou hezké). Doufám, že už je to za námi, a snažíme se společně řešit věci hospodářské, a ne hospodské. I když na pivo si také zajdu, máme teď výborný Otavský zlatý.

V jaké fázi je soudní spor mezi bývalým a současným vedením Strakonic o výdaje na kulturu? Radnice viní dnes už bývalé zaměstnance kulturního střediska a městské televize, že pracovali nehospodárně a utratili zbytečně statisíce korun. Ti to ale odmítají. Tvrdí, že jde o pomluvu, a brání se.

Trestní řízení, které vyvolal internetový spot bývalého „aktivního“ redaktora Maloty (radnice žádné trestné oznámení nepodávala), bylo odloženo, nikomu nebyl prokázán úmysl. Jasné porušení péče dobrého hospodáře tedy opět jaksi „vyšumělo“.

Po nástupu do funkce jste se musel vyrovnat s řadou zděděných problémů. Co pro vás bylo ale nejtěžší a je něco, co jste již změnit nemohl a bude to mít negativní dopady pro město?

Nejhorší byly obrovský strach z nového vedení, jaksi „zasmrádlá“ radnice a vztahy mezi lidmi. Byly a jsou to stále katastrofický nedostatek peněz, předluženost a obrovské závazky.

Jako politický nováček jste se snažil v prvních měsících o navázání styků s rozvojovými agenturami, ministerstvy, krajským úřadem, sousedními městy a obcemi, podnikateli i dobrovolníky, ale i s občany. Domníváte se, že se vám to podařilo?

Ne, ještě ne. Některé kontakty jsme již navázali napříč vysokou i místní politikou, tito úředníci se chovají i jako lidé, aniž cokoliv porušují, část vyšších politiků a úředníků je ale dodnes informována o tom, jací jsme bořiči, neumětelové, zkrátka hlupáci. Abychom tento pohled, podávaný bývalou garniturou, změnili, snažíme se s těmito lidmi setkat, a poté se většinou jejich pohled změní. Občané nás podle ankety v tisku mají stále rádi, a to je velmi důležité a cenné. Vážíme si toho.

Jak byste hodnotil komunikaci kraje či vlády směrem k městu? 

No... Jde to.

Když jsme spolu hovořili naposledy, posteskl jste si také nad hospodařením minulého vedení. Co konkrétně se v tomto směru za vašeho působení změnilo?

Zastavili jsme několik nesmyslných projektů a vytvořili nové, levné, ale funkční.

Lidé to kvitují s povděkem.

Již za nedlouho vás také čeká schvalování rozpočtu. Máte představu, jaký bude?

Bude vyrovnaný, ale sestavujeme jej dost „v krvi a potu“. Nevíme co dřív. Všude chybějí peníze, platilo se za stamilionové projekty, ale normální běžný provoz města je velmi zanedbán. Lepíme to, jak se dá.

Jaký máte vy osobně z prvního roku ve funkci pocit? Mnozí uznávají, že se před vstupem do aktivní politiky dívali na řadu problémů skrz růžové brýle. Byl to i váš případ? Do jaké míry se naplnila očekávání, s nimiž jste kandidoval?

Realita má očekávání naprosto předčila. Je to šílenější, než bych si představil u sci-fi filmu.

Nevím, jak mohl někdo tak dlouho přežívat a tlačit před sebou takové závazky. Myslím, že se bývalému vedení obrovsky ulevilo, když volby prohrálo. Podle mě to byly jejich nejkrásnější Vánoce – odpovědnost a dluhy na někom jiném, možnost nekonečné kritiky. Nyní ale začínáme požadovat zodpovědnost, takže letošní Vánoce možná tak krásné mít nebudou.

Mediální masáž, kterou nám bezplatně poskytuje opozice a její zneuznaní kamarádi, je stále velmi silná a zapáchající. Odpověď na ni však přinášejí sami občané, radí nám, jsou nenároční a trpěliví, pracují aktivně a zdarma na různých dobrovolných akcích, nyní zejména v kultuře, jsem s jejich přístupem velmi spokojen, a pokud to čtou, tak jim tímto moc děkuji.

Otázka na závěr. Co nového čeká Strakonice do konce letošního roku?

Vánoční adventní trhy, Mikuláš, andělé, čerti a nadílka, možná i zlevnění tepla.

To by byl krásný dárek od Ježíška.

Kateřina Synková

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš