Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Příběh české country prožil i propil do dna. Čím se Michal Tučný systematicky zabíjel a kdo mu život o pár let prodloužil? Tajnosti slavných

02.09.2015
Příběh české country prožil i propil do dna. Čím se Michal Tučný systematicky zabíjel a kdo mu život o pár let prodloužil? Tajnosti slavných

Foto: Youtube, repro

Popisek: Michal Tučný

Odešel v pouhých osmačtyřiceti letech, zanechal ale po sobě písničky, které překonaly hranice svého žánru. Života si užíval naplno a systematicky se ničil. Byl si toho vědom, jenže nedokázal oblíbeným požitkům odolat.

Už dvacet let si užívá ve věčném ráji kovbojů, králem české country music ale zůstal navždy. Především jeho zásluhou se původní chápání muziky americké historie proměnilo v pevnou součást českého kvalitního popu. Byl nejen skvostným vokalistou, ale také zdatným skladatelem, textařem a muzikantem. I když piano, kytara, banjo či bicí časem ustoupily jeho nezaměnitelnému zpěvu s dokonalou dikcí, předchozí zkušenosti z něj učinily mnohem víc než jen hýčkaného frontmana. „V podstatě nelžu. V drtivé většině písniček zpívám pravdu, kdo toho, že můj děda nebyl blázen – texaský ahasver (věčný tulák – pozn. red.). Mám alespoň ze svého pohledu senzační ženu, která se mnou vydržela velmi mnoho let. A tuto píseň napsal Zdeněk Rytíř přesně na naši rodinu,“ prozradil Michal Tučný v jednom rozhovoru krátce před svou smrtí. A právě to bylo podle něj hlavním důvodem, proč ho lidé měli tak rádi.

S přítelem, excelentním textařem Zdeňkem Rytířem

S přítelem, excelentním textařem Zdeňkem Rytířem

Zpívat srdcem i pít ho naučila láska

Narodil se 11. ledna 1947 v Praze v umělecké rodině, jeho matka byla uznávanou historičkou umění, otec grafik. Již v dětství se naučil hrát na klavír, pak na kytaru. Původně se vyučil prodavačem, pak v roce 1965 odmaturoval na obchodní škole, vystřídal ale celou řadu profesí. Dělal pošťáka, skladníka, prodával vánoční kapry… Nejraději ale hrál a zpíval. Ve čtrnácti letech už hrál na bicí v dixielandové kapele, později zkoušel i bigbít ve skupině svého bratra. Nakonec ale především díky písničkám Jiřího Suchého propadl country. Toužil po banju, to ale počátkem 60. let nebylo v našich obchodech k sehnání. A tak jeho příbuzní vzpomínají, jak si z kytary sundal dvě struny, pod kobylku vložil toaletní papír a imitoval zvuk vysněného nástroje. Vztah ke country muzice v něm ještě prohloubila jedna z jeho prvních lásek, zpěvačka Eva Olmerová. Právě ta ho prý naučila nejen zpívat srdcem, ale také pít. A alkohol ho pak už provázel po celý život.

Michal Tučný se skupinou Greenhorns

Michal Tučný se skupinou Greenhorns

S Tučňáky si splnil sen

Na české country scéně se poprvé představil v roce 1967 jako host skupiny Rangers a společně vyhráli první ročník legendární Porty. O dva roky později mu Jan Vyčítal nabídl místo zpěváka ve skupině Greenhorns. Zpočátku Michal odmítal zpívat česky, když se ale z písničky Rovnou, tady rovnou stal po televizním vystoupení hit, skupina vychrlila záplavu dalších upravených známých amerických tradicionálů. V roce 1974 přešel k Fešákům a jeho sen mít vlastní kapelu se mu konečně splnil o šest let později. Založil Tučňáky a v první polovině 80. let napsal s přítelem a textařem Zdeňkem Rytířem své nejznámější písničky. Během společného sezení na chatě pro něj Rytíř přebásnil slavný americký country hit Waylona Jeninngsa a Willieho Nelsona Goodhearted Woman na Báječnou ženskou, ze Sea of Heartbreak vznikla Snídaně v trávě… Výborné byly ale i jeho vlastní hity, jako je třeba Pověste ho vejš nebo Starýho psa novým kouskům nenaučíš.

Další životní etapou byla skupina Fešáci

Další životní etapou byla skupina Fešáci

Láska na první pohled

Podle zpěvákovy ženy Marty prý něco takového opravdu existuje, protože ji zažila. „Stalo se to v roce 1971. Seděl na mé židli v šatně plzeňského divadla Alfa, a když jsem tam vstoupila a naše pohledy se setkaly, byla to láska na první pohled,“ zavzpomínala před lety známá loutkoherečka na první okamžik setkání se svým osudovým mužem v rozhovoru pro Blesk. Právě se ale rozváděla, a tak na nějaké avantýry nebyla příliš zvědavá. „K nám do divadla ho přivedl Petr Novotný,“ dodala. Pak odjela s Laternou Magikou na tři měsíce do Španělska, Michal jí začal psát, a když se vrátila, byla jejich láska už zpečetěná. Brzy byla svatba a krátce nato přibyla k Martině dceři z prvního manželství Gabriele ještě Michaela. „Byli jsme si vzácní a měli se rádi. Celý život,“ zhodnotila čtyřiadvacet let společného života, který jim osud dopřál.

Michalův statek v Troškových Hošticích

Michalův statek v Troškových Hošticích

Nenapravitelný bohém

Celý život žil Michal Tučný jako bohém. Navzdory chatrnému zdraví již od mládí hodně jedl a ještě víc popíjel alkohol. Již v roce 1975 přežil jenom zázrakem, poté co mu prasklo tlusté střevo a způsobilo navíc i těžký akutní zánět pobřišnice. Navzdory velkým bolestem stále pravidelně vystupoval, skládal a nahrával. Nesnášel, když mu zdravotní problémy nedovolily koncertovat. Návaly hněvu si bohužel často vyléval na své okolí, vzápětí se ale všem donekonečna omlouval. Tři roky před smrtí se natrvalo odstěhoval z velkoměsta na chalupu do jihočeských Hoštic, které proslavil svými filmy režisér Zdeněk Troška. Podle jeho ženy Marty mu o několik let prodloužil život tamní páter Ferda. Zpěvák se řídil jeho radami, důsledně dodržoval jeho bylinkové kúry, jenom bez piva prostě vydržet nedokázal. Rakovina jater už mu nedovolila vrátit se na pódia, občas ale bývá uváděno jako příčina úmrtí selhání slinivky. Michal Tučný zemřel 10. března 1995. V Hošticích je na jeho počest pojmenováno náměstí a na tamním hřbitově má pomník ve tvaru kovbojského sombrera, který navrhl jeho přítel, akademický sochař Michal Gabriel, a neustále na něm hoří svíčky.

Manželka Marta s dcerou Michaelou u pomníku v Hošticích

Manželka Marta s dcerou Michaelou u pomníku v Hošticích

Stal se nesmrtelnou legendou

Na „posledního kovboje“ jeho příznivci nezapomínají. V roce 2003 byl posmrtně uveden do Síně slávy Akademie české populární hudby. Na jeho počest se na country festivalu Stodola Michala Tučného scházejí každoročně v Hošticích tisíce lidí, k výročí jeho úmrtí se dokonce pravidelně setkávají i členové pražského klubu XXXL. Český král country nahrál zhruba 250 písniček, které mu zaručily nesmrtelnost. Držitel Výroční ceny Pony Expresu s právem nosit šerifskou hvězdu je jedním z nejcitelněji postrádaných, předčasně odešlých českých kumštýřů. Muž medvídkovsky přátelského exteriéru i podobně lidského interiéru. Prostě báječnej chlap.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

QRcode

Vložil: Adina Janovská