Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Pomník prý urážel city Němců. Exponátem měsíce července je ve strakonickém muzeu hlava. Patří Žižkovi, ale kde je torzo původní skulptury?

26.07.2015
Pomník prý urážel city Němců. Exponátem měsíce července je ve strakonickém muzeu hlava. Patří Žižkovi, ale kde je torzo původní skulptury?

Autor: Archiv strakonického muzea

Popisek: Archivní fotografie sousoší Mistra Jana Husa

Vzhledem k významnému výročí 600 let od upálení Mistra Jana Husa je po celý červenec vystaveno ve vstupní hale muzea torzo sochy Jana Žižky z Trocnova. Ta byla součástí sousoší Mistra Jana Husa. Sousoší vytvořil v letech 1925-1926 akademický sochař Vojtěch Šíp z Plzně.

Čtyři historičtí muži

V roce 1923 získal Okresní osvětový sbor ve Strakonicích od obce Strakonice místo na Dubovci (před zámkem) k postavení pomníku M. J. Husa. Dne 6. července 1925 byl pod patronací městské rady položen základní kámen a již 13. září toho roku byl Husův pomník slavnostně odhalen.

Den předtím byl Dubovec městskou radou přejmenován na Husovo nábřeží. O rok později (19. září 1926) přibyly k Husovi další čtyři postavy: Jan Žižka z Trocnova, Jiří z Poděbrad, německý křižák a pán z Rožmberka. Na pomníku byl vytesán text s parafrází Husova textu z díla Výklad Viery, Desatera a Páteře:

„SVĚTLÉ PAMÁTCE M. JANA HUSI – 1925 – HLEDEJ PRAVDU – UČ SE PRAVDĚ – MILUJ PRAVDU – PRAV PRAVDU – DRŽ PRAVDU AŽ DO SMRTI – VŽDYŤ – ŽÁR PRAVDY NEZHASÍ – KDO LIDI ZDRTÍ – A ŽIVOT VE LŽI – HORŠÍ BYL BY SMRTI.“

Pomník urážel city Němců

Když vstoupilo 15. září 1940 v platnost nařízení o dvojjazyčných německo-českých nápisech a české nápisy byly odstraňovány, nápis na pomníku byl ponechán. Pomník však urážel city Němců, německý křižák a německý šlechtic se poddávali králi J. z Poděbrad a Žižkovi, proto byly tyto sochy zakopány za pomníkem.

Nejméně poškozený J. z Poděbrad byl po 5. květnu 1945 postaven na nádvoří zámku. Dnes stojí před ZŠ v ulici Krále J. z Poděbrad. V souvislosti se stavbou nového přemostění soutoku Otavy s Volyňkou bylo torzo pomníku (postava Husa a klečícího pána z Rožmberka) přemístěno do Rennerových sadů.

Žižkova hlava se zachovala ve sbírce muzea. Pán z Rožmberka byl před několika roky umístěn pod zastřešenou rampu nad hradním sklípkem.

Výročí 600 let od upálení Mistra Jana Husa připomene návštěvníkům stálé expozice rovněž výstavka, nazvaná Jan Hus a husitství na pohlednici – kázání, obhajoba, věznění a upálení Mistra Jana Husa a období husitských válek na pohledech ze sbírky Jaroslava Bouška.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tagy
Jan Hus,
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace