Olympionička Neumannová si to fakt umí zařídit. Po skončení sportovní kariéry sice sčítá samé neúspěchy, ale o prachy starost nemá. Je tu přece státní kasa
19.02.2015
Foto: Facebook
Popisek: Kateřina Neumannová má mimo jiné luxusní penzión v Zadově na Šumavě.
Běžkyně na lyžích, olympijská vítězka Kateřina Neumannová, utržila pořádnou ostudu, když v roli prezidentky organizačního výboru Mistrovství světa v severském lyžování 2009 předvedla jen fiasko s vysokým zadlužením kolem 200 milionů korun. Z ostudy kabát? Ani pomyšlení. Domácí kasu si naopak umí doplnit příjemným „vedlejšákem“ na státní útraty.
Pracovala totiž velmi výhodně řadu měsíců přímo pro českou armádu. Zda je spojení rezortu obrany se sportem nejen možné, ale i pro rádkyni rentabilní, si udělejte obrázek sami.
Jedna z nejépe placených ministerských poradkyň!
Inventuru v seznamech ministerských poradců udělal server Aktuálně.cz. Jméno Kateřiny Neumannové samozřejmě nemohlo zůstat bez povšimnutí. Nejen kvůli tomu, že jde o známou českou sportovkyni, která najednou měla přístup k tajným armádním spisům jako kterýkoliv jiný zaměstnanec úřadu ministra Martina Stropnického. Bez zajímavosti není suma, kterou čerpala jako jeho poradkyně. Její rady měly pro člena vlády hodnotu 46 tisíc korun měsíčně. Tím se etablovala mezi nejlépe placené členy poradního konvoje českých vládních představitelů.
Co za tyto peníze odváděla za práci? Připomínkovala prý mimo jiné novelu zákona o sportu. Odměnu měla, od srpna do ledna, nastavenou jako měsíční paušál. Není to pravidlo. Někteří jiní poradci pracují úplně zadarmo, jiní například podle počtu hodin. Bývalá mistryně světa v běhu na lyžích, dnes referentka, která má na starost koncepci armádního sportu a reprezentace, ovšem nebyla nejdražší „chytrou horákyní“ na ministerstvu obrany.
Přerušení živnosti se asi vyplatí
S 60 tisíci měsíčně ji trumfnul Rostislav Frys. „Pan doktor Frys díky svým zkušenostem identifikoval úspory v řádu stovek milionů korun,“ je prý důležité sdělit, jak uvedl tiskový mluvčí ministerstva obrany Petr Medek. RNDr. Rostislav Frys se podle Registru živnostenských oprávnění zabývá poskytováním software, poradenstvím v oblasti informačních technologií, zpracováním dat, hostingovými a souvisejícími činnostmi a webovými portály. Respektive v tuto chvíli nezabývá, neboť má od srpna loňského roku živnost přerušenou.
Reakce ministerstva obrany na informace o platech poradců, které se tento týden začaly šířit médii, na sebe nenechala dlouho čekat. „Při pohledu na poradce ostatních ministrů je patrné, že lze těžko učinit relevantní srovnání, protože řada úřadů zveřejnila pouze vyplácenou hodinovou sazbu. Některé resorty pak seznam neposkytly vůbec,“ argumentuje tiskový mluvčí ministerstva Petr Medek, že srovnávat jednotlivé poradce, mezi nimiž je i Neumannová, není úplně vypovídající.

Kateřina s dcerou Lucií
Ministerstvo obrany je tak podle něj tedy „penalizováno“ za svoji vstřícnost a otevřenost, když informace vůbec poskytlo. „Z uveřejněných přehledů přitom vyplývá, že patří mezi resorty s nejnižším počtem poradců. Ti, kteří ministrovi obrany radí bez nároku na odměnu, navíc v přehledu uvedeni vůbec nejsou, jako například bývalý náčelník Generálního štábu AČR Jiří Šedivý. Tím je informace značně zkreslena,“ dodává Medek.
Nic ovšem nevylučuje fakt, že sportovkyně je za svou – jistě jen externí – konzultační činnost placena královsky, například víc než asistenti zákonodárců, kteří svou práci dělají na plný úvazek a mají v legislativní a politické oblasti zkušenosti. Ministr Stropnický by tak mohl Neumannovou koneckonců platit právě jako asistentku poslance. To však nečiní. Jeho asistenty jsou Jaromír Hasoň a Dagmar Havelková. Poslanci a senátoři mimochodem mají ještě další alokaci peněz, a to formou náhrad výdajů. Mezi ně patří mimo jiné výdaje na odborné a administrativní práce.
Něco více o milionech královny bílé stopy… a o manažersko-sportovních „schopnostech“
Těžko říct, zda to Neumannová vůbec potřebuje. Podle zjištění z obchodního rejstříku vlastní, spolu s akciovou společností Alodium holding, firmu DNA, s.r.o., zaměřenou na hostinskou činnost a pronájmy. Jej základní kapitál je přes 41 milionů korun. Čtyřicetiprocentní podíl Neumannové je ve výši 16,5 milionu korun. Jednatelem je manažer a partner Neumannové Josef Jindra, který je i členem představenstva zmíněného holdingu a se kterým od roku 2005 provozuje luxusní penzion na Churáňově, jehož stavba údajně stála 30 milionů korun. Neumannová dále figuruje ve společnosti Zadov Sport & Fun, s.r.o. jako jediná majitelka.

Penzión na Zadově
Stojí ještě za zmínku, že na pozici poradkyně armádního sportu už Neumannová působila i za ministra Alexandra Vondry. Rovněž trénovala v armádním sportovním klubu Dukla. „Královna bílé stopy“ je mimo jiné držitelkou ankety Ropák roku, a to za někdejší nápad uspořádat lyžařské běžecké závody na jeden kilometr v rámci akcí Tour de Ski pod názvem Pražská lyže dne 30. 12. 2007 na Hradčanském námětí. Dalo se tehdy s největší pravděpodobností očekávat, že nebude k dispozici potřebné množství sněhu, který se tak nakonec v objemu 2.500 m3 musel uměle vyrobit u obce Horní Vltavice na území Chráněné krajinné oblasti Šumava a dovézt šedesáti kamiony do Prahy.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Lucie Bartoš