Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Rys zemřel, protože ho prý chytali do zakázaných pastí. Několik let starou tragédii vyšetřuje policie

20.12.2014
Rys zemřel, protože ho prý chytali do zakázaných pastí. Několik let starou tragédii vyšetřuje policie

Autor: NP Šumava

Popisek: Rys ostrovid nasnímaný fotopastí.

Správa šumavského národního parku chytala rysy do zakázaných pastí. Jeden zemřel. Událost, která je stará už několik let, začala nyní vyšetřovat policie. Pracovníci národního parku si nemyslí, že by pochybili.

Správa šumavského parku údajně před lety chytala do zakázaných nášlapných pastí přísně chráněné rysy ostrovidy. Jeden takto odchycený rys uhynul. Je to záležitost z února 2008 k úhynu.

Případ už byl jednou uzavřen

Správa národního parku vydala prohlášení, v než uvádí, že mimořádné šetření této události interním auditem začalo už tehdy, hned den poté. Jeho výsledkem bylo shledání, že pracovníci Správy nenesou vinu na úhynu chycené samice rysa. Tímto byl prý tehdy celý případ uzavřen.

K odchytu rysa se použilo zařízení tzv. foot snares, které je tvořené překližkovou podložkou, nášlapkou a kovovou sklopnou konstrukcí, doplněné po obvodu smyčkou, která se zachytne kolem nohy zvířete. Toto odchytové zařízení je navržené tak, aby chycenému zvířeti nijak neublížilo.

„Jak také uvádí kontrolní protokol, jedná se o standardní zařízení používané k odchytu kočkovitých šelem například ve Skandinávii, Švýcarsku, Slovinku, ale také v Bavorsku. Toto zařízení bylo použito ke krátkodobé imobilizaci zvířete a následnému nasazení telemetrického obojku v rámci společného monitoringu rysa ostrovida národních parků Šumava a Bavorský les,“ vysvětluje Jan Dvořák, tiskový mluvčí Správy NP a CHKO Šumava.

Nyní už se odchyty nepoužívají

Současné vedení Správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti se prý tímto případem dál nezabývalo z toho důvodu, že k důslednému prošetření interním auditem již došlo hned po úhynu rysa, a to s jasným výsledkem. „Pokud bylo podáno trestní oznámení, budeme s Policií ČR plně spolupracovat,“ podotkl Jan Dvořák.

Další kroky bude organizace konat až na základě výsledku šetření. V současné době Správa NP a CHKO Šumava žádné odchytové zařízení na chráněné druhy nepoužívá.

Rys ostrovid je druhem s původně širokým euroasijským rozšířením. Během historické doby vymizel vlivem lidských aktivit, mizení vhodných biotopů, potravy a v konečné fázi zejména přímého pronásledování, ze západní a později i z mnoha oblastí střední Evropy. Dnes je jeho výskyt v rámci Evropy značně fragmentární, souvisleji je dnes rozšířen pouze v severovýchodní Evropě (Skandinávie, Rusko). Ve střední Evropě je největší původní populací populace karpatská, v některých oblastech žijí více či méně izolované zbytkové (Španělsko, Balkán) nebo reintrodukované populace (například Jura, Alpy, Šumava).

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace