Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

I na Dračí tlamu konečně zase láká nejstarší naučná stezka na Šumavě

30.11.2014
I na Dračí tlamu konečně zase láká nejstarší naučná stezka na Šumavě

Autor: M. Rudlová

Popisek: Nové značení Medvědí stezky

FOTOGALERIE Medvědí stezka je nejstarší naučná stezka na Šumavě a zároveň druhá nejstarší v celé České republice. Nachází se v jižní části národního parku a letos na ní byly obnoveny informační panely. Na celé Šumavě se můžeme projít po více než dvaceti naučných stezkách. Znáte třeba příběh o zabité medvědici?

„Záměrem rekonstrukce stezky bylo kromě obnovy stávajících panelů také doplnění označení dalších skalních útvarů podle původního průvodce, vydaného v roce 1967. Po letech tak návštěvníci uvidí například Dračí tlamu, která se donedávna skrývala za větvemi stromů a keřů,“ říká Markéta Rudlová z odboru řízení projektů ze Správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava, jenž má obnovu Medvědí stezky na starosti.  

Jak vznikají zuby

Zmíněná skála svou dračí podobu ukazuje hlavně v zimě, kdy jí díky odtávajícímu sněhu a mrazu narostou ostré „zuby“ v podobě rampouchů. 

Obnoveno a doplněno bylo rovněž orientační značení stezky. Panely byly vyrobeny v truhlárně v Kašperských Horách, jejíž pracovníci pak také ve spolupráci se strážci osadili panely a značení v terénu. „Obnova ale ještě není úplně hotová. Stezku čeká oprava dřevěných stupňů ve směru od Ovesné a rekonstrukce poválkových chodníků u Jeleního jezírka a v prameništi mezi Viklanem a Kamennou kráskou,“ doplňuje Markéta Rudlová. 

Blíží se padesátileté výročí

Od vybudování stezky, která je vůbec první naučnou stezkou na jihu Čech a druhou nejstarší v celé České republice, uplynulo letos již 48 let. Vznikla z podnětu a osobního přičinění prachatických ochránců přírody – Aleše Záveského, Vratislava Francla a Bohuslava Nauše - a poslední obnovou prošla v roce 2001.

Stezka ale není jen o skalních útvarech, jako třeba Kaple, Hřib nebo Viklan. Prochází několika úseky smíšeného lesa a místy i nádherného přirozeného zmlazení jedle. V Jeleních Vrších nemůže uniknout pozornosti významné technické dílo – Schwarzenberský plavební kanál s 419 metrů dlouhým tunelem. Součástí plavebního systému bylo i uměle vybudované Jelení jezírko.

„Stezka je přístupná celoročně, můžete ji tedy navštívit ještě letos. Je určena výhradně pro pěší návštěvníky, pouze v zimě za dobrých sněhových podmínek je v úseku Jelení Vrchy – Černý Kříž lyžařská trasa. Celá stezka z Ovesné přes Jelení Vrchy do Černého Kříže měří 15 kilometrů. Nejnáročnější, ale zároveň nejkrásnější úsek leží mezi Ovesnou a Jelením jezírkem. Právě zde se nachází četné skalní útvary, vzniklé zvětráváním žuly,“ doplňuje mluvčí Správy NP a CHKO Šumava Jan Dvořák.

A proč vlastně „Medvědí“ stezka?

Část stezky vede po takzvané Medvědí cestě (Bärenstrasse). Poblíž ní se nachází Medvědí kámen, pomníček na místě zástřelu želnavské medvědice, jednoho z posledních šumavských medvědů. Po této cestě byla také medvědice, zabitá 14. 11. 1856, odvážena z míst, kde po mnoho let žila. Členitý terén, skalní pukliny, převisy a jeskyně, navíc skryté v tehdy těžko prostupných lesích, byly pro medvědy ideálním prostředím. V místech, kudy stezka prochází, žili ještě kolem poloviny 19. století jedni z posledních medvědů jihočeské Šumavy. 

Děje se u vás také něco zajímavého? Pošlete nám svůj námět  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace