Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Šumavu chce ODS naporcovat jako medvěda, senátor Jirsa by rád přihrál developerům novým zákonem parcely za 23 miliardy. Kdo všechno chce na zničení přírody vydělat?

04.10.2014
Šumavu chce ODS naporcovat jako medvěda, senátor Jirsa by rád přihrál developerům novým zákonem parcely za 23 miliardy. Kdo všechno chce na zničení přírody vydělat?

Foto: NPŠ

Popisek: Senátor za ODS Tomáš Jirsa navrhuje nové parcelování Národního parku Šumava. Na pozemcích, které mají být přeřazeny do třetí zóny, by spekulanti mohli vydělat až 23 miliardy

Návrh zákona o Národním parku Šumava, jehož součástí je převod 770 hektarů půdy do třetí, snadněji zastavitelné zóny, sepsal senátor Tomáš Jirsa (ODS). Zdá se, že chce přihrát další tučné sousto spekulantům a developerům. Proti je i ministerstvo životního prostředí.

Nedotčená příroda, čerstvý vzduch, mimořádné podmínky pro rekreaci… to jsou hlavní důvody, pro něž se snaží ukousnout si co nejvíc soust z chráněného území Národního parku Šumava (NPŠ) nejeden milionář. Svá sídla tu už mají mimo jiné uhlobaron Zdeněk Bakala, „geniální“ milionář Karel Janeček, bývalý místopředseda ODS Jiří Vlach či poradce senátora Jirsy František Talián. A právě Tomáš Jirsa předložil návrh nového dělení NPŠ, pocházející z „dílny“ senátorů ODS, který počítá převedením dalších 770 hektarů pozemků do takzvané třetí zóny, která snáze podléhá snahám o zastavění.

Ruka ruku myje?

Ekologové protestují. Nechali si vypracovat analýzu, podle níž vlastní minimálně pětinu těchto pozemků lidé napojení na senátory, realitní kanceláře či developeři, kteří jen číhají za lákavou příležitost pro masovou výstavbu na úkor ochrany přírody. „Stovky hektarů pozemků jsou ve vlastnictví firem a osob, u nichž lze důvodně usuzovat na zájem výstavby nemovitostí nebo spekulaci s pozemky,“ potvrdila České pozici Jana Hrdličková z Hnutí Duha.

Se senátní předlohou, která právě míří do Poslanecké sněmovny, nesouhlasí vedení NPŠ ani ministerstvo životního prostředí. Naopak tvůrci zákona a majitelé pozemků včetně obcí tvrdí, že živelná výstavba na tomto území nehrozí. Motiv spekulací odmítá i navrhovatel zákona. O tom lze však vážně pochybovat. Při velikosti jednoho pozemku 1000 m2 by totiž navrhovaná změna hranic třetí zóny představovala 7700 budoucích stavebních parcel v celkové hodnotě až 23 miliardy korun. Proč by vůbec někdo takovou změnu navrhoval, kdyby nešlo o peníze? Ředitel parku Pavel Hubený navíc upozorňuje, že senátní předloha navrhuje převádět i území, která jsou ekologicky velmi hodnotná. „Zájmem privátních vlastníků je pochopitelně převod jejich pozemků do třetích zón, protože v okamžiku, kdy se tam dostanou, je snadnější prosadit zde výstavbu,“ řekl České pozici.

Peníze až na prvním místě

Podle Hnutí Duha správa národního parku s výstavbou v cenných lokalitách běžně souhlasí, v minulosti již vedení parku vydalo souhlas i ke stavbám, které významně narušují ráz krajiny, například apartmánové sídliště v Borové Ladě. Ve Filipově Huti, patřící pod Modravu, je už nyní většina nově převáděných pozemků vedena v územním plánu jako zastavitelná plocha. Po změně zonace jsou tedy prakticky připravené k výstavbě.

Mezi majiteli pozemků, navržených na změnu, figuruje i mnoho známých jmen. Například Jirsův poradce František Talián nakoupil parcely v okolí několika obcí národního parku. Podle katastrálních map vlastní alespoň 16 000 m2, jejichž prodejem by mohl získat až 48 milionů korun. Podnikatel nicméně tvrdí, že tam stavět nehodlá. U Rejštejna spoluvlastní pozemky člen ODS Prachatice David Černý. Provozuje na nich penzion a kemp a plánuje rozšíření. Rozsáhlé parcely v obci Stožec zase patří firmě Silvanus, jejímž jednatelem je bývalý poslanec ODS Jiří Vlach. Ten byl až do loňského listopadu šéfem společnosti Regionální rozvojová agentura jižních Čech, v jejíž ozorčí radě či představenstvu figurují další známá jména, například senátor Jirsa, poslanec Jan Zahradník (ODS) či Pavel Dlouhý, považovaný za jednoho z mocných zákulisních hráčů jihočeské ODS. V Modravě pro změnu vlastní parcely, navržené k převodu na zastavitelné, uhlobaron Zdeněk Bakala.

Dobře řízená spelukace?

Největší díl pozemků nově navržených do třetí zóny, zhruba 60 procent, je stále ve vlastnictví státu. Tudíž ani ty nejsou v bezpečí, stačí aby je ředitel správy parku prohlásil za majetek nepotřebný k ochraně přírody, a může je se souhlasem ministerstva životního prostředí prodat. „Máme důvodnou obavu, že osoby, které návrh zonace vypracovaly, počítaly s tím, že v době, kdy ODS obsadila vedení parku a ministerstvo svými lidmi, bude po schválení zákona přistoupeno k prodeji těchto pozemků,“ varuje Jana Hrdličková z Hnutí Duha.

Její obavy sdílí i současné vedení ministerstva životního prostředí. Náměstek ministra Vladimír Dolejský nechce jen zvláštní zákon pro Šumavu, ale přichystal novelu zákona o ochraně přírody a krajiny, která má zjednodušit a zpřehlednit legislativu všech českých národních parků. Sněmovna by o ní měla hlasovat v listopadu. Kromě převodu pozemků do třetích zón se očekává vášnivá diskuse i kolem rozsahu nejpřísněji chráněných prvních zón, který by měl být rozšířen z 13 na 26 procent.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

QRcode

Vložil: Adina Janovská