Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Za chvíli končí Milostivé léto. Obvolejte i své známé, třeba o akci neví. Zbavme se spolu co nejvíce dluhů

13.01.2022
Za chvíli končí Milostivé léto. Obvolejte i své známé, třeba o akci neví. Zbavme se spolu co nejvíce dluhů

Foto: Hans Štembera

Popisek: Exekuce, ilustrační foto

28. ledna končí jedinečná akce Milostivé léto, která pomáhá lidem zbavovat se dluhů. Ne všech, hlavně dluhů, které člověku vznikly u státu. Za odpady, za jízdné, za poplatky, za pokuty. A tak podobně. Do akce se zapojilo i velké množství soukromých společností. Soudní exekutor v Prachaticích na výzvu šel po svém.

Běžný komerční exekutor nad Milostivým létem skřípe zuby. Proč? Milostivé léto totiž dlužníkovi dovoluje zaplatit pouze prvotní základní dluh, exekutora se pak zbaví uhrazením jednorázového poplatku 908 korun - a je bez dluhu. To exekutora jistě nepotěší, když má před sebou vidinu drancování dlužníkova života až do umoření celého dluhu, plus úroků a úroků z úroků a poplatků a úroků z poplatků a bůh ví co ještě. Soudní exekutor z Prachatic Kamil Košina ovšem není soukromý exekutor a jeho zájmem je, aby dlužník vše bezpečně splatil a stal se zase nezávislým.

Ztracený telefon

Zvýhodněné možnosti zbavit se exekuce u soukromé společnosti využil i 56letý Josef. Ztratil mobilní telefon a účet za služby neukončil. Dluh narůstal, na upomínky nikdo nereagoval. Před 10 lety byla zahájena exekuce: „Neměl jsem na to. Nakonec to narostlo na 48 tisíc. Teď jsem v domově důchodců. A když jsem slyšel o Milostivém létě, zeptal jsem se ředitele, co by se s tím dalo dělat. Pan ředitel zavolal exekutorovi, panu Košinovi, jestli by mi to odpustil,“ svěřil se Josef.

Ředitel Domova seniorů Hnačov Adolf Hanousek kontaktoval soudního exekutora: „Magistr Košina říkal, že ten dluh do akce Milostivé léto bohužel nespadá, protože nesplňuje podmínky. Ale že se pokusí dohodnout s operátorem a že se ozve. Volal hned druhý den, že se mu podařilo vyjednat dohodu. Náš klient tak nakonec zaplatil jenom původní dluh 11,5 tisíce a fixní poplatek 908 korun.“ A dluh je pryč. Josef má klid. Přitom ho dluh týral dlouhých deset let.

A další, už ostřejší příklad

„Měl jsem exekuci, kde jsem dlužil za lednici. Dluh nakonec skončil u společnosti JK Chaloupky Komárov. Dost jsem jezdil v zahraničí, živím se jako řidič kamionu. Takže mi uteklo, že je tam nějaký problém a že bych to měl řešit. Když jsem se o tom konečně dozvěděl, byly tam už strašné úroky a poplatky za všelijaké právníky. Dost se mi ulevilo, když jsem zjistil, že můj exekutor vyhlásil milost i na tenhle druh dluhů. Protože tohle by mě jinak pronásledovalo,“ říká 48letý Lukáš P. z Liberce. Jeho původní dluh byl 18 000 korun. Hlavně kvůli úrokům se vyšplhal na necelých 180 000. Díky Milostivému létu a výjimce udělené Kamilem Košinou nyní zaplatil jen 18 908 korun.

Jdeme pomáhat, když je jak

Prachatický soudní exekutor Kamil Košina dokonce na počátku akce přišel s iniciativou. Rozeslal na 7 600 dopisů, kde své dlužníky upozorňoval na to, že se mohou rychle zbavit dluhu a neplatit žádné úroky. Dopisy rozeslal na náklady exekutorského úřadu, protože, jak říká, nejde mu o to lidi šikanovat, ale pomoci jim.

 

Soudní exekutor Kamil Košina. Foto se svolením pana Košiny

„Jeden dopis vyjde s celkovými náklady asi na 50 korun. V tom součtu to není levné. Ale rozhodl jsem se jít aktivně touto cestou a raději obětovat náklady na osvětu, než aby tito dlužníci dál zatěžovali celý systém. Soudním exekutorem jsem přes 20 let. Celou tu dobu razím myšlenku, že soudní exekutor tu není od toho, aby dlužníkovi ztrpčoval život. Naopak! Exekuci vidím jako možnost, jak pomoct dlužníkovi řešit jeho nelehkou životní situaci. Milostivé léto je k tomu ideálním nástrojem. Nechci roky vést exekuci proti dlužníkovi, který na celou částku s úroky nikdy mít nebude. Raději mu nabídnu možnost zaplatit jen to, co si půjčil, a to hned,“ řekl na počátku akce Košina.

Exekutoři nespolupracují

Od akce Milostivé léto se slibovalo až 300 tisíc oddlužení. Jenže čísla mluví jinak. Sice byl zájem zpočátku velký, ale ne dost. Odhady mluví o tom, že Milostivé léto vytrhlo z dluhů vyšší tisíce dlužníků. Ale ne desetitisíce. Natož statisíce. Proto se přemýšlí o tom, že by se akce mohla někdy v budoucnu opakovat. Nyní by se to legislativně nestihlo prodloužit, protože akce končí 28. ledna. K opakování akce nahrává i to, že někteří exekutoři údajně nechtěli spolupracovat, celý proces zdržovali a neodpovídali dlužníkům. Čímž je zřejmě vědomě zbavují možnosti dluhů se zbavit. Toto podezření Exekutorská komora odmítá.

„Od září se na nás obrátilo více než 12 tisíc lidí s žádostí o pomoc s Milostivým létem, ale dokončených příběhů je zatím málo. I naši dluhoví poradci běžně čekají na odpovědi exekutorů na dopisy zaslané v průběhu listopadu,“ řekl pro Aktuálně Daniel Hůle ze společnosti Člověk v tísni, která se snaží lidem s oddlužením pomáhat. 12 tisíc žádostí a konec dluhů jen u několika málo? Protože exekutoři nespolupracují? Mysleli jsme to dobře, ale dopadlo to jako vždycky, dalo by se celé Milostivé léto shrnout. Nebo ne? Počkáme si na konečná čísla po skončení akce. Konec nastane 28. ledna. Rozhlédněte se po svém okolí, zavolejte známým, kolegům, přátelům, rodině, optejte se, zda někde nedluží. Třeba by se osvobodili. Ještě to jde zkusit stihnout.

 

Takzvané milostivé léto je součástí novely exekučního řádu. Do 28. ledna, se mohou lidé dlužící státu, obcím či jejich organizacím – ale přidává se i řada soukromých věřitelů – vyplatit ze svých dluhů, pokud je vymáhá soudní exekutor. Podmínkou je zaplacení původního dluhu a nákladů exekuce ve výši platit původní dluh a k tomu náklady na exekuci ve výši 908 korun. Stát pak promine další nabalené náklady, které často i násobně převyšují původní dluh.

Jelikož zpracování žádosti dlužníka může trvat několik dní, pan Košina doporučuje obrátit se na úřad nejpozději do 16. ledna. Tento termín je zárukou včasného a pohodlného ukončení exekuce.

Vložil: Kamil Fára