Volání rodu, Sokol a Havranpírko... Slalomem mezi kravami zpět do doby kamenné. Filmové stopy
01.06.2019
Foto: René Flášar
Popisek: Přesná lokace není úplně známá, ale někde v těchto místech šlo ve filmu Volání rodu o život
FOTO V dnešních Filmových stopách se vydáme do doby kamenné. Zavzpomínáme na film Volání rodu, který byl posledním z volné trilogie režiséra Jana Schmidta a vznikl, stejně jako dvě první části, na motivy románů Eduarda Štorcha.
První část filmového ‘seriálu‘ nese název Osada Havranů, druhá Na veliké řece a závěrečná, které se dnes budeme věnovat, Volání rodu. Filmy vznikly v 70. letech minulého století a vychází z příběhů z pravěku podle knižních předloh Eduarda Štorcha, který toto dávné období s úspěchem popularizoval nejen mezi dětmi a mládeží.
.jpg)
Proběhl se po této louce Havranpírko? Nejspíš ano, foto René Flášar
Statečný Sokol a jeho přítel Havranpírko
Ve Volání rodu zachrání statečný lovec Sokol, společně s Havranpírkem, svou přítelkyni Šťastnou Chvíli před smrtí. Dívka totiž jako jediná z rodu Rybářů neonemocněla nakažlivou chorobou a její sousedé ji kvůli podezření z čarodějnictví chtěli připravit o život. Havranpírko se vrací ke svému rodu Havranů, který ovšem dívku nepřijme, a tak se celá trojice vydává na další cestu za novým domovem. Nakonec ho nachází u Pastevců, kde se pokusí změnit svou toulavou loveckou existenci a začnou pěstovat obilí.

Na památku zničeného kostela, foto René Flášar
Nedůvěřiví pastevci
Pastevci jsou vůči nově příchozím nedůvěřiví, ale nakonec jim jejich vůdce Křikavec dovolí usadit se a zasít. Je totiž zvědavý, zda vskutku na jaře vyroste na poli nové obilí. Zima je pro Pastevce krutá, ale ještě krutější je pro Havranpírka a jeho přátele, kteří strádají hladem. Jen Rosnička jim tajně přinese občas jídlo. Na jaře se zaseté zrno zazelená, ale Křikavec stále nevěří. Celý rod se vydá za pastvou, ale jsou přepadeni muži na koních, kteří je všechny pobijí a jejich majetek seberou. Jen Rosničku si odvedou a těžce zraněného Křikavce odnese Havranpírko do starého sídla. Obilí stále roste a jednoho dne se vrátí i Rosnička, která utekla i s koněm únoscům. Vypadá to, že rod bude pokračovat…

Když tu nemůže být kostel, jsou tu alespoň boží muka, foto René Flášar
Film vznikl u zaniklých Cudrovic
Film Volání rodu se natáčel mezi Prachaticemi a Volary na loukách u zaniklé vesnice Cudrovice. První zmínka o osadě pochází z roku 1456 a její tehdejší název Czudrowitze svědčí o českém původu. Během třicetileté války místní obyvatelé pravděpodobně zahynuli a od 2. poloviny 17. století se zde usazovali převážně Němci. V roce 1850 založil weiterský děkan Jan Matiáš Paule v Cudrovicích kostel Korunování Panny Marie, který se stal v roce 1894 kostelem farním.
V roce 1871 zde vznikla škola. V roce 1910 v Cudrovicích stálo 20 domů se 140 obyvateli, kteří byli německé národnosti. Po 2. světové válce po vysídlení německých obyvatel zůstala vesnice prázdná. Po roce 1949 se sem přistěhovalo několik nových obyvatel, ale v roce 1953 zanikl MNV a v roce 1956 Cudrovice definitivně zanikly. Domy i kostel byly srovnány se zemí.
Přesné lokace nejsou známy
Kde přesně vznikaly záběry filmu si dnes nepamatují ani herci, kteří ve filmu hráli. „Vím jen, že to bylo někde v blízkosti oné zaniklé vesnice,“ nechal se v minulosti slyšet představitel Havranpírka Ludvík Hradílek, dnes známý fotograf.
Za nejpravděpodobnější lokalitu označují filmoví znalci tu část bývalých Cudrovic, kde se louky svažují k Vysokému lesu a v jejichž údolí protéká říčka Blanice. Pokud byste náhodou znali přesná místa natáčení, budeme rádi za vaše postřehy.
Vložil: René Flášar