Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

S Pirátem na palubu EU

S Pirátem na palubu EU

Evropské volby se blíží, pojďme do toho

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

(P)alba Thomase Landerse

(P)alba Thomase Landerse

Hodně tvrdý rock, metal, občas i o krapet měkčí rock... Příběhy, koncerty, desky

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vlci, nebo ovce? V šumavském národním parku se zabydlela smečka vlků a farmáři mají strach

26.11.2017
Vlci, nebo ovce? V šumavském národním parku se zabydlela smečka vlků a farmáři mají strach

Autor: Facebook

Popisek: V létě byl vlk na Šumavě vyfocený

Na Šumavě začíná být rušno. V červenci padlo za oběť vlčí smečce devatenáct ovcí. Farmáři plánují pořídit vyšší ohradníky nebo zapojit moderní technologie, dát kolem pastvin elektrický ohradník. V šumavském národním parku je potvrzená vlčí smečka. Zachytila ji fotopast.

Vlk je lovec. Na stáda hospodářských zvířat kouká jako na nemocné kusy, které neumí utíkat, které se neumí skrýt, které jsou lidově řečeno blbé. V přirozeném prostředí lesa je vlk jakýmsi lékařem. Vybíjí kusy, které jsou slabé a stádo vysoké zvěře tak udržuje v genetické kondici. A jakmile vidí, že stádo neuteče dostatečně daleko, ale jen poodběhne a skrčí se někde na kraji ohrady, začne vybíjet všechny už jen pro zábavu.

Budeme žádat o dotace

Šumavští farmáři tento rok začínají řešit výskyt vlků v blízkosti svých pastvin. Zuzana Coňková, která svou ovčí farmu založila s přítelem před dvěma roky, k tomu pro iDnes uvádí: „Trneme. Letos jsme měli jen malé sítě. Stádo jsme jezdili vždy ráno a večer kontrolovat,“ a dodává, že se rozhodli, spolu s dalšími šumavskými farmáři zažádat o dotace u Ministerstva životního prostředí na účinnou úpravu ohradníků.

Ohradníky a pastevecký pes

V červnu byly vyhlášené první výzvy z Operačního fondu programu Životního prostředí. Na začátku listopadu byla vyhlášená druhá výzva. A právě té Zuzana Coňková využila. Pokud by jim byl dotační příspěvek schválený, plánují jej investovat do elektrického ohradníku, do zvýšení ohradníků nebo na nákup a výcvik pasteveckého psa.

Čistokrevné ovce

Zuzana Coňková vlastní stádo s šedesáti kusy ovcí. Z toho čtyřicet je šlechtěná rasa šumavských ovcí. V létě napadl vlk stádo na Borových Ladech, velmi blízko šumavské Kvildy. A právě v těch místech má Coňková pastviny. Podle jejích slov na Kvildu letos nedávala čistokrevné ovce. Bála se o ně.

Manželé Kořánovi a jejich obavy

Manželé Kořánovi mají 150 hlavé stádo plemenných ovcí na šumavském Špičáku. A o zvěř se bojí. Podle jejich slov ale o dotace žádat nebudou, protože peníze, které by získali, by museli investovat do elektrického nebo zvýšeného ohradníků. A i jejich současný ohradník s výškou jeden a půl metru dokáže jejich relativně malý ovčácký pes bez problémů přeskočit z místa, bez rozběhu. Co teprve vlk, ten by si s novým ohradníkem poradil bez problémů. Jediné řešení by viděli pouze ve zdvojeném ohradníku, ale to by vyžadovalo daleko větší investici, než kterou by získali z dotace.

Rys a kanci

Dušan Lohecký, další z šumavských farmářů, s vlky problém nemá a ani je nevidí. „„Měli jsme tu před lety několik útoků od rysů, od té doby žádný problém nebyl. My jsme ale v poměrně klidné lokalitě, horší je to v okolí Srní a Prášil,“ řekl pro iDnes a dodal, že větší škodu mu každoročně udělají stáda divokých prasat.

Myslivci a problém se zvěří

Myslivci se na návrat vlčích smeček do svého přirozeného prostředí nedívají s nadšením. V honitbách se jim tak objevil predátor, lovec, který jim zasahuje do jejich podniku, dá-li se to tak říci. Před dvěma lety se objevilo několik vlků na Šluknovsku. Docházelo ke stejným problémům jako na Šumavě. Vybitá stáda ovcí a koz. Několik měsíců po vypuknutí hysterie kolem návratu vlků vše utichlo. Proč? Jeden z myslivců si i přes zákonnou ochranu vlků na vlky počíhal a zkrátka je odstřelil. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Štěpán Cháb

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace