Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vlci, nebo ovce? V šumavském národním parku se zabydlela smečka vlků a farmáři mají strach

26.11.2017
Vlci, nebo ovce? V šumavském národním parku se zabydlela smečka vlků a farmáři mají strach

Foto: Facebook

Popisek: V létě byl vlk na Šumavě vyfocený

Na Šumavě začíná být rušno. V červenci padlo za oběť vlčí smečce devatenáct ovcí. Farmáři plánují pořídit vyšší ohradníky nebo zapojit moderní technologie, dát kolem pastvin elektrický ohradník. V šumavském národním parku je potvrzená vlčí smečka. Zachytila ji fotopast.

Vlk je lovec. Na stáda hospodářských zvířat kouká jako na nemocné kusy, které neumí utíkat, které se neumí skrýt, které jsou lidově řečeno blbé. V přirozeném prostředí lesa je vlk jakýmsi lékařem. Vybíjí kusy, které jsou slabé a stádo vysoké zvěře tak udržuje v genetické kondici. A jakmile vidí, že stádo neuteče dostatečně daleko, ale jen poodběhne a skrčí se někde na kraji ohrady, začne vybíjet všechny už jen pro zábavu.

Budeme žádat o dotace

Šumavští farmáři tento rok začínají řešit výskyt vlků v blízkosti svých pastvin. Zuzana Coňková, která svou ovčí farmu založila s přítelem před dvěma roky, k tomu pro iDnes uvádí: „Trneme. Letos jsme měli jen malé sítě. Stádo jsme jezdili vždy ráno a večer kontrolovat,“ a dodává, že se rozhodli, spolu s dalšími šumavskými farmáři zažádat o dotace u Ministerstva životního prostředí na účinnou úpravu ohradníků.

Ohradníky a pastevecký pes

V červnu byly vyhlášené první výzvy z Operačního fondu programu Životního prostředí. Na začátku listopadu byla vyhlášená druhá výzva. A právě té Zuzana Coňková využila. Pokud by jim byl dotační příspěvek schválený, plánují jej investovat do elektrického ohradníku, do zvýšení ohradníků nebo na nákup a výcvik pasteveckého psa.

Čistokrevné ovce

Zuzana Coňková vlastní stádo s šedesáti kusy ovcí. Z toho čtyřicet je šlechtěná rasa šumavských ovcí. V létě napadl vlk stádo na Borových Ladech, velmi blízko šumavské Kvildy. A právě v těch místech má Coňková pastviny. Podle jejích slov na Kvildu letos nedávala čistokrevné ovce. Bála se o ně.

Manželé Kořánovi a jejich obavy

Manželé Kořánovi mají 150 hlavé stádo plemenných ovcí na šumavském Špičáku. A o zvěř se bojí. Podle jejich slov ale o dotace žádat nebudou, protože peníze, které by získali, by museli investovat do elektrického nebo zvýšeného ohradníků. A i jejich současný ohradník s výškou jeden a půl metru dokáže jejich relativně malý ovčácký pes bez problémů přeskočit z místa, bez rozběhu. Co teprve vlk, ten by si s novým ohradníkem poradil bez problémů. Jediné řešení by viděli pouze ve zdvojeném ohradníku, ale to by vyžadovalo daleko větší investici, než kterou by získali z dotace.

Rys a kanci

Dušan Lohecký, další z šumavských farmářů, s vlky problém nemá a ani je nevidí. „„Měli jsme tu před lety několik útoků od rysů, od té doby žádný problém nebyl. My jsme ale v poměrně klidné lokalitě, horší je to v okolí Srní a Prášil,“ řekl pro iDnes a dodal, že větší škodu mu každoročně udělají stáda divokých prasat.

Myslivci a problém se zvěří

Myslivci se na návrat vlčích smeček do svého přirozeného prostředí nedívají s nadšením. V honitbách se jim tak objevil predátor, lovec, který jim zasahuje do jejich podniku, dá-li se to tak říci. Před dvěma lety se objevilo několik vlků na Šluknovsku. Docházelo ke stejným problémům jako na Šumavě. Vybitá stáda ovcí a koz. Několik měsíců po vypuknutí hysterie kolem návratu vlků vše utichlo. Proč? Jeden z myslivců si i přes zákonnou ochranu vlků na vlky počíhal a zkrátka je odstřelil. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Štěpán Cháb