Moc smutná statistika: Počet autem sražených rysů a letos i losů rok od roku bohužel narůstá
27.07.2017
Foto: Jan Mokrý
Popisek: Rys ostrovid nepřežil srážku s vozidlem
První půlrok letošního roku je pro ohrožené druhy zvířat žijících na Šumavě jedním slovem tragický. Srážku s automobilem na Šumavě a v Pošumaví za těch sedm měsíců nepřežili tři losi evropští a rys ostrovid.
Ve dvou případech je situace o to tragičtější, že se jednalo o usmrcení kojících samic a tak je velmi pravděpodobné, že uhynou i jejich mláďata. Na konci června došlo ke střetu automobilu a kojící rysice na trase mezi Vimperkem a Volyní, v polovině července zase řidič osobního automobilu nedokázal zabránit střetu se samicí losa evropského nedaleko Frymburku u Lipna.
Ohrožování populace
„To už byla třetí losice, která letos nepřežila srážku s automobilem. V prvním případě se jednalo o mladou samici losa, která byla sražena na pravé straně Lipna v polovině března. Druhá losice byla sražena v polovině června u obce Studánky za Vyšším Brodem. Třetí letošní nehoda, při které uhynul los, se stala o měsíc později na levé straně Lipenské přehrady. To se jednalo o samici,“ vypočítal smutnou bilanci Jan Mokrý z Odboru ochrany přírody Správy Národního parku Šumava.
„Pokud se navíc jedná o úmrtí kojící samice, je to o dost horší, protože velmi pravděpodobně nepřežijí ani její mláďata. A když odhadujeme početnost stáda losů evropských na Lipensku okolo dvaceti kusů, tak s každým takto uhynulým zvířetem se možnost udržení této malé populace razantně snižuje,“ dodal.
Smutných událostí přibývá
Při těchto letošních nehodách naštěstí nedošlo ke zranění osob, ale právě srážka s jedním z největších evropských savců znamená vysoké riziko i pro posádku vozidla.
Takové negativní statistiky, jako v případě losa, vedou Správy národních parků Šumava a Bavorský les i v případě populace rysa ostrovida. Kromě červnové události, kdy došlo ke srážce se samicí rysa na trase mezi Vimperkem a Volyní byl letos na přelomu února a března sražen rys v Bavorsku nedaleko Frauenau.
„Je to opravdu velmi smutná statistika. Za poslední tři roky takových událostí přibývá. V roce 2014 se pracovníci Správy NP Šumava dozvěděli o dvou dopravních nehodách, při kterých došlo k usmrcení rysů. V roce 2015 to byly čtyři nehody a loni došlo také ke čtyřem takovým nehodám. Mimo to jsme loni našli také jednoho upytlačeného rysa na hranici mezi CHKO a národním parkem, ale i když jsme věc předali policii a ta provedla balistickou analýzu zbytku střel, pytláka se nepodařilo dohledat,“ sdělila zooložka Správy NP Šumava Elisa Belotti.
Nepozornost řidičů
„Rysí populace tady na Šumavě a v širokém okolí je přitom velmi křehká. Šedesát až osmdesát dospělých jedinců nedává úplnou záruku bezproblémového přežití a každá ztráta byť jediné kočky je velkým zásahem do této populace,“ doplnila.
Čas od času se na silnicích najdou i další sražené chráněné druhy jako je vydra říční, bobr evropský, puštík bělavý, jeřábek lesní. Příčin stále častějších střetů s chráněnými druhy může být několik
„Svojí roli hraje i rychlost aut a určitá míra nepozornosti řidičů. K některým nehodám by určitě nedošlo, pokud by řidiči trochu ubrali plyn, více se věnovali řízení a sledovali i dění kolem sebe, hlavně v ranních a večerních hodinách.“ Touto dobou navíc začíná srnčí říje a dá se proto očekávat zvýšený pohyb této zvěře po silnicích nejen na Šumavě. „Proto prosíme všechny řidiče, kteří míří na Šumavu, aby toto všechno měli na paměti,“ apeloval mluvčí Správy Národního parku Šumava Jan Dvořák.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na
Vložil: Lenka Sloupová