Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

O Šumavu je stále větší zájem, takového přírodního bohatství už je v Evropě mizivé množství. Turisty lákají výlety do divočiny i centra

16.02.2017
O Šumavu je stále větší zájem, takového přírodního bohatství už je v Evropě mizivé množství. Turisty lákají výlety do divočiny i centra

Foto: isumava.cz

Popisek: Pohled na Boubín, pátý nejvyšší vrchol české části Šumavy

Rok 2016 byl na Šumavě, z pohledu zájmu turistů, opět rekordní. Nárůst návštěvnosti je znatelný prakticky na celém území národního parku a zájem vzrůstá i o průvodcovské služby. Správa NP Šumava podobný trend očekává i letos.

Povydří, Prameny Vltavy, Jezerní slať, Tříjezerní slať – to jsou místa v Národním parku Šumava, která poslední tři roky vyhledává stále více lidí. „Podle kvalifikovaného odhadu strážců Národního parku Šumava se například na Pramenech Vltavy a Bučině zvýšila návštěvnost v období od ledna do konce září z necelých 80 000 lidí na bezmála 110 tisíc. Povydří přilákalo ve stejném období loni přes 100 000 návštěvníků, což je o skoro 20 000 více než v roce 2015,“ říká mluvčí Národního parku Šumava Jan Dvořák.

Údolí říčky Křemelná

Údolí říčky Křemelná

Celková návštěvnost na území národního parku meziročně vzrostla asi o 20 procent a je od roku 2012 nejvyšší odhadnutá. Nárůst návštěvnosti v roce 2016 se odehrál zejména na Prášilsku a na Modravsku, kde strážci, hlavně v okolí jezer Laka, Prášilského, u Vchynicko-Tetovského kanálu a na Tříjezerní slati, zaznamenali více než dvojnásobný nárůst návštěvnosti. V dlouhodobém srovnání (2012-2016) návštěvnost NP roste. Nejznatelnější nárůst byl v roce 2015 na Prášilsku.

Také návštěvnost informačních středisek Správy roste a blíží se 300 000 návštěvníků. Z hlediska návštěvnosti byly nejslabšími roky 2008 a 2010, naopak nejsilnějšími roky jsou 2013 a 2014. Návštěvnost v roce 2016 byla rekordní a poprvé překročila hranici 290 000 návštěvníků. „Velkým tahákem jsou pak návštěvnická centra. Rok 2016 byl prvním celým rokem, kdy byla otevřená a na vlky, jeleny a rysy se přišlo podívat téměř 300 000 návštěvníků. Co nás ale těší nejvíc, je zvyšující se zájem o průvodcovské služby, především výlety do divočiny,“ doplňuje Jan Dvořák.

Počty návštěvníků, odhadnuté strážní a informační službou v letech 2014 až 2016 na území NP Šumava ve vybraných lokalitách

Počty návštěvníků, odhadnuté strážní a informační službou v letech 2014 až 2016 na území
NP Šumava ve vybraných lokalitách

V roce 2016 se konalo 110 výprav pro celkem asi 900 účastníků. Čtvrtina výprav přitom směřovala do nejcennějších částí chráněné krajinné oblasti. „Nejvyhledávanějšími výlety se staly jak evergreeny (Modravské pláně, kaňon Křemelné), tak novinky roku 2016 (Kvildské pláně, Homole, Zadní Chalupy). Velký zájem je i o dvoudenní výpravy za poznáním obou sousedních Národních parků Šumava a Bavorského lesa - letos se konalo celkem pět výprav, vždy pro osm účastníků a s přenocováním v horských chatách na bavorské straně (Luzný, Falkenstein, Ostrý),“ vysvětluje koordinátor výletů do divočiny Josef Štemberk.

Hlavní návštěvnickou sezónou na Šumavě zůstávají letní prázdniny a měsíce září a říjen. V posledních letech si ale stále více lidí nachází cestu na Šumavu i mimo tuto dobu, v měsících listopadu a dubnu.

Pramen Vltavy

Pramen Vltavy

„Jak je vidět, zájemců o poznávání nerušené přírody lidským konáním je stále více a je evidentní, že sem jezdí především za tímto fenoménem. Možná někdo může namítat, že příčinou vyšší návštěvnosti na Šumavě jsou jiné důvody, jako třeba obava z terorismu a podobně. Určitě to má nějaký vliv, ale stále je velké množství destinací, které jsou i v tomto ohledu bezpečné. I přesto si ale lidé vyberou za cíl strávení svého volna národní park. A je skvělé, že právě v takové situaci si návštěvníci vyberou právě Šumavu! Jsem velmi rád, protože jen tak se mohou lidé o přírodě dozvědět co nejvíc a místním obyvatelům z toho plynou vyšší zisky. Je jen třeba tuto atraktivitu uchovat a ochraňovat, protože takového přírodního bohatství, jaké nabízí Šumava, už je v Evropě jen mizivé množství. Já věřím, že minimálně stejná návštěvnost jako v roce 2016 bude i letos,“ zakončuje ředitel Správy NP Šumava Pavel Hubený.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL