Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Šumavská Mozkovka nahlédla pod hladinu Vltavy, pod zem i do lesních houštin. Souboj o vítězství byl napínavý do poslední chvíle

15.02.2016
Šumavská Mozkovka nahlédla pod hladinu Vltavy, pod zem i do lesních houštin. Souboj o vítězství byl napínavý do poslední chvíle

Autor: Štěpán Rosenkranz

Popisek: Vyhlašování výsledků druhého ročníku soutěže Šumavská Mozkovka

Pestrý a nesmírně vyrovnaný až do samého závěru – takový byl druhý ročník soutěže o nejlepší popularizační odborný článek ze Šumavy. Všichni měli za úkol sepsat svůj výzkum na pouhé dvě strany časopisu. Navíc musely být články doplněny fotografiemi, případně grafy. A ještě musel být odborný text napsán populární formou!

Čtenáři mohli díky poutavým textům zažít exkurzi mezi letokruhy šumavských smrčin u Plešného jezera a nad Březníkem s Tomášem Kouteckým, nahlédnout pod povrch v Boubínském pralese s Pavlem Šamonilem. S Jaroslavem Vrbou pak potkat kyselé deště, Petr Zahradník připomněl historii kůrovcové kalamity na Šumavě a Eva Zelenková představila projekt Soužití člověka a perlorodky říční ve Vltavském luhu.

„To není nijak snadný úkol. Popsat dlouhodobý výzkum v několika odstavcích, tak aby se na nic nezapomnělo a dávalo to smysl, to zabere hodně úsilí a je třeba mít i trochu talentu. Ale napsat takový populárně-naučný článek je podle mě jeden z nejlepších způsobů, jak nám nevědcům přiblížit právě tuto, pro laiky leckdy nepochopitelnou práci,“ vysvětluje ředitel Správy NP Šumava Pavel Hubený. „O to víc si vážím všech, kteří loni i letos do soutěže šli. Tento ročník mě potěšilo hlavně to, že autoři textů své články posílali sami a my je nemuseli nijak přemlouvat. Díky tomu se sešla opravdu pestrá pětice zajímavých článků, ze kterých se čtenáři dozvěděli mnoho zajímavostí o Šumavě.“

O tuto cenu bojovali soutěžící Šumavské Mozkovky. Vítězi Pavlu Šamonilovi byla slavnostně předána v novém informačním středisku Idina Pila.

O tuto cenu bojovali soutěžící Šumavské Mozkovky. Vítězi Pavlu Šamonilovi byla slavnostně předána
v novém informačním středisku Idina Pila.

Jak je patrné z došlých hlasů, všech pět soutěžních textů zaujalo, protože do poslední chvíle to byl opravdu vyrovnaný boj. „Celkem došlo 177 hlasů a opravdu až do uzávěrky, která byla 7. února, nebylo jisté, kdo vyhraje. V průběhu soutěže se totiž často měnilo pořadí, ale nakonec nejvíc hlasů, celkem 47, obdržel článek Pavla Šamonila „Mluvily jako hrob, aneb paměť pralesních půd“, ve kterém popisuje monitoring půdních profilů v Boubínském pralese,“ říká Jan Dvořák, mluvčí Národního parku Šumava.

„Boubínský prales je asi velice inspirativní, protože loni zvítězil v Šumavské Mozkovce článek mykologa Národního muzea Jana Holce s názvem 'Chrám vzácných hub', ve kterém popisoval celoroční monitoring hub v Boubínském pralese. Pavel Šamonil letos zvítězil s drobným náskokem devíti hlasů nad druhým Jaroslavem Vrbou a jeho článkem s názvem 'Jak jsem potkal kyselé deště'. O tom, jak vyrovnaná soutěž to letos byla, vypovídá i třetí místo, o které se dělí s pětatřiceti hlasy Tomáš Koutecký s článkem 'Malá exkurze mezi letokruhy šumavských smrčin, aneb jak to bylo u Plešného jezera a nad Březníkem' s Evou Zelenkovou a jejím textem s názvem 'Poodhalená tajemství řeky'. Dvaadvacet hlasů pak obdržel článek Petra Zahradníka 'Historie kůrovcové kalamity na Šumavě a její možné dopady na budoucí vývoj',“ seznamuje s dalšími výsledky Jan Dvořák.

Předávání ceny vítězi

Předávání ceny vítězi

Nejlepší popularizační článek hodnotí v doprovodném hlasování také odborná porota, složená ze zástupců všech Národních parků na území České republiky. „Proti veřejnosti, která články hodnotí spontánně, což je účelem této soutěže, jsme si určili čtyři kritéria, podle nichž jsme články hodnotili a budeme je uplatňovat i v dalších ročnících. Jsou to komplexnost a víceoborový přístup, soulad textu a obrazového doprovodu, míra jedinečnosti výzkumu a jeho výsledků a originalita zpracování tématu. Na jejich základě jsme vybrali článek Tomáše Kouteckého 'Malá exkurze mezi letokruhy šumavských smrčin',“ vysvětluje rozhodnutí odborné poroty její předseda Tomáš Rothröckl, ředitel NP Podyjí.

Ze všech 177 hlasů, z nichž 80 dorazilo poštou a 97 elektronicky, byli vylosování tři šťastlivci. První z nich Miloš Chaloupka z Českých Budějovic získává bezplatné ubytování pro dvě osoby na víkend, v ubytovacím zařízení Správy NP Šumava na Kvildě. Další dva vylosovaní, Michal Hořejší a Ludmila Dolejší, pak obdrží věcné ceny.

Výsledky 2. ročníku soutěže Šumavská Mozkovka:

1. Pavel Šamonil - Mluvily jako hrob, aneb paměť pralesních půd – 47 hlasů
2. Jaroslav Vrba – Jak jsem potkal kyselé deště – 38 hlasů
3. Eva Zelenková - Poodhalená tajemství řeky – 35 hlasů
   Tomáš Koutecký
- Malá exkurze mezi letokruhy šumavských smrčin, aneb jak to bylo u Plešného jezera a nad Březníkem – 35 hlasů
4. Petr Zahradník - Historie kůrovcové kalamity na Šumavě a její možné dopady na budoucí vývoj – 22 hlasů

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace