Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Na Kvildě poznáte život jelenů, časem k nim přibudou ještě divočáci a rys ostrovid. Nové návštěvnické centrum pamatuje i na handicapované

18.08.2015
Na Kvildě poznáte život jelenů, časem k nim přibudou ještě divočáci a rys ostrovid. Nové návštěvnické centrum pamatuje i na handicapované

Foto: Štěpán Rosenkranz

Popisek: Nová budova Návštěvnického centra Kvilda

Poznat život jelenů, vidět je na vlastní oči v jejich přirozeném prostředí – to od 19. srpna nabídne zbrusu nové Návštěvnické centrum nedaleko Kvildy. Největším lákadlem přitom bude naučná stezka uvnitř devítihektarového areálu výběhu, umístěného v atraktivním prostředí, ale zaujme i moderní, energeticky pasivní dům pro veřejnost, který je postaven v tradičním šumavském slohu a je jedním z mála v ČR.

Otevření Návštěvnického centra Kvilda, věnovaného jelení zvěři, je jedním konkrétním výsledkem poslední etapy dlouhodobého projektového záměru zoologického programu. „Na samém počátku celého záměru bylo vytipováno sedm lokalit, kde by bylo možné vybudovat návštěvnická centra obdobného typu, ale se zaměřením na různé druhy zvířat. V prvních úvahách bylo nutné zabývat se vhodnými biotopy pro každé jednotlivé zvíře, a tedy i každou lokalitu. U Kvildy byly do smrkového lesa původně zvoleny tři druhy zvířat. Při zahájení provozu budou ve výběhu jeleni, a ti budou postupně doplněni v následujících letech o výběhy s rysem ostrovidem a prasetem divokým,“ vysvětluje náměstek ředitele Správy NP Šumava Miloš Juha.

Návštěvnické centrum Kvilda

Návštěvnické centrum Kvilda nabídne možnost relaxace a poznávání jak ve vnitřních prostorách moderně koncipovaného domu, tak v jeho okolí. „Návštěvníci začnou svou prohlídku centra na parkovišti, které jsme udělali co nejvíc přírodní a rozčleněné tak, aby se nejednalo o jednolitou zpevněnou plochu. Pojme padesát aut a tři autobusy. Následně se vydají k budově, která je energeticky pasivní a využívá všechny moderní technologie, příznivé k životnímu prostředí pro energetické zisky. Zároveň je ale postavena ve stylu šumavské architektury v moderním pojetí,“ představuje Miloš Juha.

Návštěvnické centrum Kvilda

Na stezce jsou tři vyhlídkové věže

Budovy mají celou řadu moderních technologií a za zmínku stojí přenos obrazu z výběhů, kdy pohybově omezený návštěvník může sám ovládat kamery ve výběhu zvířat a obraz bude přenesen na velkoplošnou obrazovku v hlavní expoziční místnosti. Součástí expozice pak bude šest multifunkčních vitrín s interaktivními prvky a exponáty. Hned vedle této budovy je také dětské hřiště s netradičními herními prvky.

Návštěvnické centrum Kvilda

„Uvnitř návštěvnického centra je také konferenční sál pro zhruba 40 osob. Zde budeme pořádat výstavy fotografií a odborné semináře, zaměřené především na zoologii,“ doplňuje mluvčí Správy Národního parku Šumava Jan Dvořák. Na budovu pak navazuje naučný okruh v délce 2,5 kilometru a výběh o velikosti skoro devíti hektarů, ve kterém bude až deset kusů jelení zvěře. Na stezce jsou tři vyhlídkové věže, díky nimž budou moci návštěvníci sledovat jeleny a laně s nejlepším výhledem. „V návštěvnickém středisku Kvilda vidím nový potenciál toho, co může Správa NP nabídnout místním obyvatelům i návštěvníkům. Doufám, že nabídka tohoto zařízení přispěje k zatraktivnění Šumavy i možnosti intenzivnějšího 'prožití' Šumavy pro všechny,“ říká ředitel Správy NP Šumava Pavel Hubený.

Návštěvnické centrum Kvilda je financováno z fondů Evropské unie, konkrétně z Operačního programu Životní prostředí s podílem 90 procent. Celkové náklady přitom činí 75 milionů korun včetně DPH.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL