Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Odvolili jsme, teď se rokuje o vládě

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Jihočeši zachraňují žáby na Americe. Pro řidiče to znamená omezení, pro dobrovolníky příležitost přidat ruku k dílu

16.04.2015
Jihočeši zachraňují žáby na Americe. Pro řidiče to znamená omezení, pro dobrovolníky příležitost přidat ruku k dílu

Autor: Wikipedia/licence CC

Popisek: Žába, ilustrační foto

Nápad vznikl v Písku. Jeho odbor životního prostředí chtěl v letošním roce přispět k záchraně žab a ostatních obojživelníků v lokalitě rybníků na takzvané Americe, a proto přistoupí ke konkrétním opatřením. Přidat se mohou dobrovolníci.

V dané lokalitě jsou totiž skutečně ideální podmínky pro obojživelníky – soustava rybníků v kombinaci s lesním komplexem, kde každoročně migrují tito zvláště chránění živočichové. Idylku ovšem kazí lidé: Vinou automobilové dopravy docházelo k obrovským ztrátám populace obojživelníků v době jarní migrace přes silnici.

Čtyři stovky zábran

Rozhodnutí o opatřeních pro záchranu živočichů předcházel monitoring migrace obojživelníků, a to ve spolupráci s odbornou veřejností a svazy ochránců přírody v minulých letech. „V letošním roce se v městském rozpočtu podařilo vyčlenit finanční prostředky na nutná opatření na záchranu těchto obojživelníků a nainstalovat 400 metrů speciálních naváděcích zábran a podchod pod komunikací,“ prozrazuje detaily Miloslav Šatra, vedoucí odboru životního prostředí.

Žáby v inkriminované lokalitě na Písecku.

Dobrovolníci přijdou vhod

Vlastní realizace dočasných zábran podél komunikace byla provedena ve spolupráci s Lesnickými školami Písek a Městskými službami Písek, pod záštitou Městského úřadu Písek, odboru životního prostředí.

Jelikož po dobu migrace obojživelníků bude prováděn také průběžný monitoring migrující populace a následný transfer živočichů do přilehlých rybníků, Městský úřad Písek - -odbor životního prostředí - uvítá případné dobrovolníky z řad odborné i laické veřejnosti.

Ti mohou po absolvování nezbytného proškolení se záchranou obojživelníků v Písku pomoci. „Zároveň žádáme návštěvníky předmětné lokality, aby dodržovali instrukce uvedené na informačních tabulích a nedotýkali se zábran ani migrujících živočichů,“ vzkazuje Miloslav Šatra.

Aktuální dopravní uzavírka

V těchto dnech mimo jiné došlo k uzavírce místní komunikace III. třídy č. 4c – část ulice Na Trubách. Je to právě v souvislosti se záchranou žab. „Konkrétně se jedná o úsek komunikace od horní části křižovatky s místní komunikací Lesní po křižovatku s veřejně přístupnou účelovou komunikací U Povolných,“ upřesnila tisková mluvčí Kristýna Barchini. Trvat bude uzavírka po nezbytně nutnou dobu pro zajištění migrace obojživelníků.

Jak to probíhá

Každoročně skončí mnoho obojživelníků pod koly aut. V místech, kde žáby migrují, je dobré jet opatrně a zpomalit. Nejen kvůli žábám, ale i kvůli bezpečnosti řidičů. „Období migrace žab začalo i u nás na horách, a tak těmto obojživelníkům musíme nyní věnovat na našich silnicích zvýšenou pozornost,“ říká ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka. Doba migrace velmi záleží na průběhu počasí, není proto možné určit její přesné datum. Optimální pro žáby jsou teplé a vlhké noci, právě tma je dobře chrání před predátory.

Dočasné zábrany jsou přibližně 30 cm vysoké pruhy pevného plastu, které žáby nepřeskočí. Zábrany obojživelníky navádí do připravených plastových kbelíků. Ty jsou ráno a večer dobrovolníky přenášeny přes kritické úseky.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace