Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Písecký svět.cz: Proč budeme stěhovat knihovnu o 50m vedle?

07.03.2013
Písecký svět.cz: Proč budeme stěhovat knihovnu o 50m vedle?

Autor: Chmee2/wikipedie.org

Popisek: Písecká knihovna

Proč musíme najednou stěhovat knihovnu, která funguje, díky svému řediteli a zaměstnancům, byť ve velmi stísněných prostorech, o 50m vedle do Komenského školy a "zazdíme" tím navěky možnost vytvořit ze Sladovny multikulturní centrum? To prostě nechápu, otázku si kladu a marně se snažím najít racionální odpověď.

Tak tuto otázku si od minulého zastupitelstva kladu velice často. Protože tak moji kolegové, zastupitelé, velmi podstatnou většinou rozhodli. Tečka, pádná a rázná odpověď. Rozhodli o tom, že se opraví a přestaví Komenského škola, bratru za 100 mil. Kč, a tam přesuneme knihovnu z historického objektu na Alšově náměstí.

Z objektu, který sice plošně nevyhoví metodickému doporučení ministerstva na m2 podlahové plochy na jednoho čtenáře pro 30. tis. město, to je fakt, ale který je při své „malosti“ též útulným, pro čtenáře příjemným prostorem, na který jsme zvyklí a který tam tak nějak patří. A není to jen můj subjektivní pocit, podobné reakce jsem našel i v anketě Píseckého deníku.

Ptám se tedy, proč tak narychlo musíme stěhovat něco, co v podstatě, díky svému řediteli a jeho kolektivu pracovníků knihovny, dobře funguje. Proč, když nevyšel plavecký bazén, díky velkému vzedmutí občanské aktivity, musíme, honem a narychlo, proinvestovat obrovské finanční prostředky někde jinde?

Abychom si mohli před volbami za rok půl plácat po ramenou, že jsme jako něco udělali? Ale je to něco dobře? Zahodíme tím velkou možnost dotvořit Sladovnu do podoby multikulturního centra, které asi jediné mohlo (snad) plně využít ten pro Písek až příliš velký potenciál toho obrovského objektu. Co budeme cpát do zbylé části Sladovny, která také čeká na rekonstrukci za cca 100 mil. Kč? Hotel, pivní lázně, nebo ji necháme zakonzervovanou tak jak je? Proč se město bude starat o kus Alšovy školy (schválně si srovnejme hmoty těch dvou objektů, stávající knihovny a Alšovy školy, to ji skutečně využijeme celou jen pro knihovnu?, to asi ne), a kus prázdné Sladovny, když se nabízelo galerii i knihovnu dát do jednoho baráku, se společným vstupem, recepcí, kavárnou, sociálním zařízením? A Alšovu školu pronajmout, prodat, nabízet třeba soukromým vysokým školám. Nevím, netuším…

Při tom o stěhování knihovny do Sladovny rozhodla již Rada města v říjnu 2011. Zpracovatelé, vedoucí odboru RIMM Ing. Jánová, ředitelny knihovny Mgr. Dub, a investiční technik p. Dušek doporučovali var. Sladovna, rozdíl v odhadované ceně 3 mil Kč ve prospěch Komenského školy. Navíc, v těch penězích na Sladovnu je zahrnuta i repase technologické části sladovnictví a stavební úpravy prostor animace v nákladech 6 277 tis. Kč. Naopak, u Komenského školy není zahrnuta rekonstrukce s propojení objekty synagogy v částce cca 30 mil. Kč.

Holt je jiná doba. Zřejmě jsou i jiné priority. Jen doufám, že tyto nové priority nezahubí slibně se restartující provoz Sladovny o.p.s. a že místo nadšených a rozzářených dětských očí malých špuntů hrajících si na Odyssea tam za pár let neuvidíme pražské podnikatele čvachtající se v kádích s pivem se zaručeně zdraví a erekci podporujícími účinky…

(zdroj: piseckysvet.cz)

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace