Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Písecký svět.cz: Proč budeme stěhovat knihovnu o 50m vedle?

07.03.2013
Písecký svět.cz: Proč budeme stěhovat knihovnu o 50m vedle?

Foto: Chmee2/wikipedie.org

Popisek: Písecká knihovna

Proč musíme najednou stěhovat knihovnu, která funguje, díky svému řediteli a zaměstnancům, byť ve velmi stísněných prostorech, o 50m vedle do Komenského školy a "zazdíme" tím navěky možnost vytvořit ze Sladovny multikulturní centrum? To prostě nechápu, otázku si kladu a marně se snažím najít racionální odpověď.

Tak tuto otázku si od minulého zastupitelstva kladu velice často. Protože tak moji kolegové, zastupitelé, velmi podstatnou většinou rozhodli. Tečka, pádná a rázná odpověď. Rozhodli o tom, že se opraví a přestaví Komenského škola, bratru za 100 mil. Kč, a tam přesuneme knihovnu z historického objektu na Alšově náměstí.

Z objektu, který sice plošně nevyhoví metodickému doporučení ministerstva na m2 podlahové plochy na jednoho čtenáře pro 30. tis. město, to je fakt, ale který je při své „malosti“ též útulným, pro čtenáře příjemným prostorem, na který jsme zvyklí a který tam tak nějak patří. A není to jen můj subjektivní pocit, podobné reakce jsem našel i v anketě Píseckého deníku.

Ptám se tedy, proč tak narychlo musíme stěhovat něco, co v podstatě, díky svému řediteli a jeho kolektivu pracovníků knihovny, dobře funguje. Proč, když nevyšel plavecký bazén, díky velkému vzedmutí občanské aktivity, musíme, honem a narychlo, proinvestovat obrovské finanční prostředky někde jinde?

Abychom si mohli před volbami za rok půl plácat po ramenou, že jsme jako něco udělali? Ale je to něco dobře? Zahodíme tím velkou možnost dotvořit Sladovnu do podoby multikulturního centra, které asi jediné mohlo (snad) plně využít ten pro Písek až příliš velký potenciál toho obrovského objektu. Co budeme cpát do zbylé části Sladovny, která také čeká na rekonstrukci za cca 100 mil. Kč? Hotel, pivní lázně, nebo ji necháme zakonzervovanou tak jak je? Proč se město bude starat o kus Alšovy školy (schválně si srovnejme hmoty těch dvou objektů, stávající knihovny a Alšovy školy, to ji skutečně využijeme celou jen pro knihovnu?, to asi ne), a kus prázdné Sladovny, když se nabízelo galerii i knihovnu dát do jednoho baráku, se společným vstupem, recepcí, kavárnou, sociálním zařízením? A Alšovu školu pronajmout, prodat, nabízet třeba soukromým vysokým školám. Nevím, netuším…

Při tom o stěhování knihovny do Sladovny rozhodla již Rada města v říjnu 2011. Zpracovatelé, vedoucí odboru RIMM Ing. Jánová, ředitelny knihovny Mgr. Dub, a investiční technik p. Dušek doporučovali var. Sladovna, rozdíl v odhadované ceně 3 mil Kč ve prospěch Komenského školy. Navíc, v těch penězích na Sladovnu je zahrnuta i repase technologické části sladovnictví a stavební úpravy prostor animace v nákladech 6 277 tis. Kč. Naopak, u Komenského školy není zahrnuta rekonstrukce s propojení objekty synagogy v částce cca 30 mil. Kč.

Holt je jiná doba. Zřejmě jsou i jiné priority. Jen doufám, že tyto nové priority nezahubí slibně se restartující provoz Sladovny o.p.s. a že místo nadšených a rozzářených dětských očí malých špuntů hrajících si na Odyssea tam za pár let neuvidíme pražské podnikatele čvachtající se v kádích s pivem se zaručeně zdraví a erekci podporujícími účinky…

(zdroj: piseckysvet.cz)