Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V Písku mají nejstarší veřejnou fungující hydroelektrárnou v Čechách. Prácheňské muzeum tu bude provozovat svou expozici

06.11.2023
V Písku mají nejstarší veřejnou fungující hydroelektrárnou v Čechách. Prácheňské muzeum tu bude provozovat svou expozici

Foto: Město Písek (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Městská elektrárna v Písku

Od začátku roku 2024 bude expozici v městské vodní elektrárně provozovat Prácheňské muzeum v Písku. Rozhodli o tom radní na svém říjnovém jednání. Současnému provozovateli, píseckému zastupiteli Marku Andělovi, končí v závěru tohoto roku nájemní smlouva. Exponáty vystavené v elektrárně mělo město v pronájmu od Národně technického muzea, ten byl ale již ukončen a předměty si pražské muzeum odvezlo.

„Prácheňské muzeum projevilo zájem v prostorech vodní elektrárny vybudovat novou expozici, protože má ve svém depozitáři řadu zajímavých předmětů. Zároveň by zajistilo prohlídky pro veřejnost,“ řekl starosta Michal Čapek. Doplnil, že si zájmu Prácheňského muzea o městskou elektrárnu cení a doufá, že nově vybudovaná expozice přiláká k návštěvě místní obyvatele i turisty ve větší míře, než tomu bylo dosud. 

 

Prácheňské muzeum v Písku bylo založeno v roce 1884 jako Městské muzeum. Nejprve bylo umístěno v různých budovách po městě a od roku 1902 sídlí v objektu bývalého královského hradu z poloviny 13. století. Zde se postupně rozšiřovalo o další prostory, v nichž vznikaly stálé expozice, výstavní síně, depozitáře pro sbírkové předměty, odborná pracoviště i zázemí pro návštěvníky. Zpočátku v muzeu pracoval pouze jeden zaměstnanec a vždy několik zapálených dobrovolných odborníků, teprve v šedesátých letech 20. století přicházejí první odborní pracovníci a sbírkové předměty se třídí podle oborů. V té době mělo muzeum okresní působnost.

Od roku 1990 nese název Prácheňské muzeum v Písku a svou působnost rozšiřuje do jisté míry na území celého historického Prácheňského kraje, jehož byl Písek v minulosti centrem. Objekty muzea prošly v letech 1984 – 1993 generální rekonstrukcí, na jejímž konci byl vznik nových, moderně pojatých expozic. Ty byly oceněny s přihlédnutím k celkové práci píseckých muzejníků Výborem Rady Evropy cenou Evropské muzeum roku 1996.

V současné době může nabídnout muzeum badatelům knihovnu odborné literatury se studovnou a návštěvníkům mimo tři výstavní prostory následující stálé expozice: Pravěk a doba slovanská, Počátky hradu a města Písku, Dějiny regionu, Chráněná území, Nerostné bohatství, Kulturní tradice Písecka, Zlato v Pootaví, Ryby a rybářství (akvária s živými rybami jihočeských řek a rybníků), Písecký venkov v 19. století, Obrazová galerie českých panovníků a Lapidárium. K dospozici je též muzejní obchod i s malým občerstvením.

Pod Prácheňské muzeum v Písku patří ještě několik poboček: Památník Adolfa Heyduka v Písku, Památník města Protivína a Pozorovací věž v Národní přírodní rezervaci Řežabinec, Řežabinecké tůně.

 

Zvelebení ostrůvku

Malý ostrov u vodní elektrárny by si město chtělo vypůjčit od Povodí Vltavy a zvelebit ho. „Dokážu si představit, že by se zde mohly konat třeba svatební obřady. Mohla by tu být i půjčovna loděk nebo šlapadel, která tu zatím chybí,“ poznamenal starosta. 

Provoz technologické části elektrárny, která generuje elektřinu, převezme nově vzniklá městská společnost Energetická správa Písek, s. r. o.

 

Městská elektrárna v Písku je nejstarší veřejnou fungující hydroelektrárnou v Čechách. Elektrárna vznikla přestavbou původního Podskalského mlýna poté, co v Písku František Křižík nejprve provedl úspěšnou demonstraci osvětlení centra města obloukovými lampami. Toto předvedení veřejného elektrického osvětlení se uskutečnilo ve čtvrtek 23. června 1887 kolem desáté hodiny večer a mělo u místních obyvatel ohromný úspěch. Písek se tak stal prvním městem v Čechách se stálým veřejným elektrickým osvětlením.

Elektrárna byla po předchozím téměř ročním počátečním zkušebním provozu oficiálně spuštěna 31. srpna 1888 v prostorách tehdejšího Podskalského mlýna a zpočátku ji poháněla vodní kola na spodní vodu. Dnes patří do seznamu kulturních památek a již od roku 1901 v ní pracují dvě francisovy turbíny vyrobené karlínskou firmou J. C. Bernard.

 

Zdroj: Tisková zpráva

Vložil: Markéta Vančová