Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jeden z největších novoročních ohňostrojů bude překvapivě v jihočeském Protivíně, Praha ani Brno letos nechystá nic

30.12.2022
Jeden z největších novoročních ohňostrojů bude překvapivě v jihočeském Protivíně, Praha ani Brno letos nechystá nic

Foto: Pixabay

Popisek: Ohňostroj, ilustrační foto

Milujete ohňostroje? Tak to si určitě nenechte ujít ten letošní v jihočeském Protivíně, který bude opět jedním z největších v ČR a jednoznačně pak vůbec největším na jihu Čech. Protivínská pyrotechnická supershow se ve městě na Blanici uskuteční už podevatenácté. Město přitom za akci nezaplatí ani korunu. Veškeré náklady na ni totiž hradí sponzoři.

Město odhaduje, že na ohňostroj dorazí až 25 tisíc diváků, což je zhruba pětinásobek jeho obyvatel. Vychází přitom ze své loňské zkušenosti. „Nikdo v okolí letos velké ohňostroje nepořádá, takže se ve svých odhadech pravděpodobně moc mýlit nebudeme. Mezi návštěvníky jsou pravidelně lidé z celých jižních i středních Čech a například České dráhy k nám vypravují v neděli 1. ledna odpoledne z Českých Budějovic speciální soupravy,“ uvedl starosta Protivína Jaromír Hlaváč.

 

Novoroční ohňostroj v Protivíně, foto město Protivín 

Na co se můžete těšit

„Hlavní program letošního Novoročního podvečera, jehož vrcholem bude devatenáctý Protivínský ohňostroj, se odehraje v neděli 1. ledna 2023 na Masarykově náměstí. Jeho celková délka bude přibližně devadesát minut,“ prozrazuje Hlaváč.

V 16:45 hodin bude na náměstí zahájen hodinový koncert plzeňského Kabát revivalu. Po něm bude následovat krátké vystoupení Pozounového tria a novoroční projev starosty. Hlavní velkolepá pyrotechnická show vypukne úderem 18. hodiny. Ohňostroj potrvá přibližně deset minut, přičemž světelné efekty nad Protivínem doprovodí skladby Sleeping Sun od Nightwish a Still Loving You od Scorpions.

Skvělá show i dopravní komplikace

Novoroční podvečer s ohňostrojem je vůbec největší společenskou akcí města. A tomu odpovídají i patřičná organizační a bezpečnostní opatření. „Chceme, aby si lidé vstup do nového roku užili v klidu a v pohodě bez jakýchkoli negativních emocí. Při znalosti scénáře ohňostroje s řadou nových vizuálních prvků jsem si naprosto jistý, že pokud nám bude přát počasí, mohou se všichni těšit na velkolepou podívanou a skvělý zážitek,“ konstatoval Hlaváč. Ani čekání na ohňostroj se nikdo obávat nemusí. Na místě budou návštěvníkům vedle doprovodného kulturního programu k dispozici stánky s dostatkem občerstvení všeho druhu.

Starosta v této souvislosti ale upozorňuje i na dopravní omezení ve městě a žádá návštěvníky, aby na akci vyrazili s dostatečným předstihem. „Obávám se, že ten, kdo na místě nebude do šestnácté hodiny, se už do města nemusí vůbec dostat a zaparkovat,“ řekl s tím, že jako odstavné parkoviště bude motoristům k dispozici dočasně zjednosměrněná silnice na Milenovice.

 

Novoroční ohňostroj v Protivíně, foto město Protivín 

Posilové vlaky

Nechcete zbytečně čekat v kolonách? Vyrazte na akci vlakem! Z Českých Budějovic vyjedou vlaky v 16:04, další 16:52 a posilový spoj v 16:31. V tomto posilovém vlaku, který zastaví například i ve stanici Zliv nebo Číčenice, je povinná rezervace. Ta je bezplatná a cestující si ji mohou zakoupit při nákupu jízdenky v pokladně ČD nebo na webových stránkách Českých drah.

Na zpáteční cestu vyrazí posilový vlak v 18:50, směrem do Českých Budějovic jedou další spoje v 18:33 nebo v 19:26. Vlaky ze Strakonic do Protivína vyjedou v 16:07 a 17:06, z Protivína pak směr Strakonice pojedou v 18:34 a v 19:26. Z Písku vyjede spoj směr Protivín v 17:08, na cestu zpět se pak vydá v 18:33.

Ve všech vlacích ČD platí běžný tarif, v posilových vlacích ve spojení s bezplatnou místenkou. Pro nejrychlejší přístup a nejlepší výhled na ohňostroj doporučují České dráhy návštěvníkům zvolit k výstupu zastávku Protivín zastávka.

Všechno hradí sponzoři

Celkové náklady na uspořádání letošního Novoročního podvečera s ohňostrojem dosahují podobně jako v minulých letech částky 700 tisíc korun. Tuto sumu ovšem kompletně hradí sponzoři. Město, respektive Městské kulturní středisko Protivín, tak zůstává pouze garantem akce. „Snažíme se o to, aby se lidé ve městě bavili, protože možnosti nejen sportovního, ale i kulturního a společenského vyžití k životu v moderním městě neodmyslitelně patří,“ zdůraznil starosta. 

V jižních Čechách se koná novoroční ohňostroj také v Třeboni (na Masarykově náměstí od 17:30), ve Strakonicích (u strakonického hradu nad řekou Otavou od 18:00) a v Soběslavi (na Náměstí republiky od 18:00).

Šetří se

Na spoustě míst ale letos tradiční novoroční ohňostroje nebudou vůbec. Města musí šetřit, a tak se k nim po koronavirové pauze nevrátí ani letos. Jinde budou, ale o hodně skromnější.  „Současná ekonomická situace neumožní návrat ohňostrojů nad střechy Českých Budějovic či Hlučína,” píše Deník. „Ani letos se lidé ohňostroje nedočkají. Důvodem je ekonomická náročnost a také aktuálně probíhající projekt Sanace, rekultivace a revitalizace území po těžbě štěrkopísku v lokalitě Hlučínského jezera, které bylo místem odpalu ohňostroje,“ uvedla pro Deník za Hlučín Kristina Skulinová.

S ohňovou show nepočítají ani radnice v Liberci, Frýdku-Místku či Brně. „U nás se novoroční ohňostroj odpaloval naposledy v roce 2016. Poté byl zrušen především z toho důvodu, aby centrum města nebylo zatěžováno dalším nadměrným hlukem a emisemi. A žádná změna se nebude konat ani nyní,“ informoval Deník mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek.

 

Snímek z loňské silvestrovské půlnoci v Praze, který dokazuje, že Pražané nepotřebují jeden hlavní ohňostroj od magistrátu, protože si desítky až stovky vlastních udělají sami. Byť je to letos zakázané. Foto Markéta Vančová

Ani v Praze letos novoroční ohňostroj nebude, magistrát nechystá ani videomapping. Hlavní město zrušilo ohňostroj už v roce 2020, loni kvůli pandemii koronaviru upustilo také od videomappingu. Pořádání oslav v letošním roce se vedení města, podle mluvčího pražského magistrátu Víta Hofmana, nezdálo vhodné.

„Mezi hlavní důvody patří situace na Ukrajině a také nepříznivá ekonomická situace mnohých domácností i potřeba hledat finanční úspory taktéž na straně hlavního města,“ vyjmenoval pro iRozhlas důvody, proč Praha letos žádné speciální oslavy nového roku nechystá, Hofman. „Symbolicky ale máme v plánu 1. ledna připomenout 30. výročí vzniku České republiky formou slavnostního osvícení budov,“ doplnil pro iRozhlas Hofman.

V Olomouci zvažovali drony, nakonec vyhrál ohňostroj

V Olomouci se, oproti Praze, lidé novoročního ohňostroje nakonec dočkají. „Radní zvažovali možnost uspořádat světelnou show s drony či videomapping. Nakonec se přiklonili k ohňostroji,“ informovala iDnes mluvčí magistrátu města Olomouc Radka Štědrá. Za ohňostroj, který se ve městě bude konat po dvouleté pauze způsobené pandemií koronaviru, zaplatí radnice podle iDnes do 100 tisíc korun.

Zdroje: Tisková zpráva města Protivín, České dráhy, budejcka.drbna.cz, Deník.cz, iRozhlas.cz, iDnes.cz

Vložil: Andrea Morkusová