Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Děsivě děsiví čerti jako z hollywoodského hororu děsili děti pod knutou vládních opatření proti covidu v takzvané drive-in nadílce

08.12.2021
Děsivě děsiví čerti jako z hollywoodského hororu děsili děti pod knutou vládních opatření proti covidu v takzvané drive-in nadílce

Foto: Se svolením Dům kultury Milevsko (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Covid zapříčinil, že i Mikuláš doznal dříve nemyslitelných změn. V Milevsku ho pojali coby drive-in svátek.

U nás na vsi jsme řešili nedostatek čertů, Mikulášů i andělů a nadbytek vládních opatření proti covidu tím, že se nadělovalo do hrnce. Děti vystrčily před dům hrnce, do kterých doufaly v nadílku jinou, než bramborově-uhelnou. A dočkaly se. Na Milevsku se každoroční mikulášské nadílky vzdát nechtěli, tak nadělovali v takzvaném drive-in modu přes okýnko auta. Ale nerozdávaly se hamburgery, jako v McDonaldovi, rozdávala se hrůza z čertů, kteří vypadali tak strašidelně a děsivě, až se báli i dospělí. Jen s odnášením dětí v pytli do pekla to nějak nevyšlo. Při takové akci bychom mohli nakazit celé peklo covidem… a to bychom jistě neradi.

A na Milevsku dokázali vykouzlit opravdu děsivou atmosféru. Nejdříve se projel Mikuláš s andělem a čertem v koňském povozu po městě. Tady byly jen trochu vystrašené výrazy dětí. Zpívaly se písničky, maminkám radostně svítila očička, že se konečně něco dělá také pro děti. Jenže pak přišel les Na Hajdě a stmívání, výbuchy ohňů a do lesa se vylilo snad celé peklo. A bylo to děsivé, hrozivé. Však koukněte na fotky. Jeden by se bál i za plného slunečního svitu a s pevnou zdí za zády.

 

Všichni čerti, andělé i Mikuláš v podání místostarosty se samozřejmě na památku vyfotili

Registrace hříšníka

A kdo mohl na nadílku? Kdokoliv, kdo se přihlásil nejpozději do 3. prosince. Akce byla zdarma. Rodiče uvedli na zadaném telefonním čísle (určitě to bylo číslo do pekla) své kontaktní údaje, jména dětí a jejich hříchy, registrační značku dopravujícího vozidla, ve kterém přijedou čertům ukázat toho svého malého hříšníka, dohodli si čas příjezdu k Mikulášovi a také se případně domluvili na předání balíčků pro své děti, které jim má Mikuláš dát. Sám Mikuláš měl ovšem navíc pro děti připravené také balíčky s drobnostmi. Prostě nadílka se vším všudy.

 

Na maskách čertů se v Milevsku vyřádili

Hrozivý, hrozivý les plný čertů

A pak to začalo. Každému z rodičů a jejich dítku byl určený přesný čas, kdy mají přijet do lesa Na Hajdě. Dítě na zadní sedačce auta. Táta nebo máma vjíždí do lesa, všude kolem se stmívá. A hele, támhle vepředu se něco pohnulo. Něco divného. Chlupatého. S rohy. A najednou kolem vybuchly ohně a auto obklopila banda skutečně děsivých čertů. Otvírali dveře auta, hádali se o dítě a přemlouvali ho, aby šlo s nimi, do pekla. A tam už ten strach v očích dětí byl obrovský. Na západ od nás by takovou kratochvíli asi nechápali a poslali na nás OSPOD. Ale nás ty naše malé uličníky baví občas poděsit. Jsme divní rodiče.

Dál v lese už je ale čekal starý moudrý čert. A Mikuláš, který rozdával dárky a uklidňoval tu rozdováděnou pekelnou soldatesku. A do toho se třepotali po okolí andělé a dávali tomu atmosféru něčeho kouzelně hodného a dobrého. Čerti si letos zase museli dát pokoj. Nikoho do pekla neodtáhli, Mikuláš by je bacil po hlavě holí. Ale kdo ví, příští rok, příští rok třeba.

 

Zde mohlo dítko vylézt z auta (zúčastnilo se jich přes 40) a zahrát si s čertem karty. O svou duši, patrně.

A kdo za tím stál?

Mikuláše dělal místostarosta města Michal Horek a celé to zorganizovalo Maškarní sdružení Milevsko. Mimo jiné měli na co navazovat, loni mikulášskou nadílku vyřešili stejně. Ve sdružení se seskupili lidé, kteří udržují starou tradici milevských maškar. Nejdůležitější akcí pro ně je každoroční pořádání Masopustního maškarního průvodu. Kromě toho zajišťují pro děti Cestu pohádkovým lesem, Vánoční pastýřské troubení, 30. dubna Upalování čarodějnic a také samozřejmě Mikulášskou nadílku. Maškarní sdružení má velké množství kostýmů, rekvizit a masek, které využívají při svých akcích a půjčují je zájemcům na karnevaly a maškarní plesy. Spolupracují i s podobnými spolky v jižních Čechách a zúčastňují se jejich akcí. Prostě kouzelné sdružení s hravou duší a smyslem pro srandu.

Vložil: Kamil Fára