Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tak jsme odkoupili prasečák. A dál? Komentář Štěpána Chába

komentář 05.04.2018
Tak jsme odkoupili prasečák. A dál? Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Místo na tryznu v Letech. Nestačí, musí se postavit něco senzačnějšího

Prasečák v Letech stál bezmála půl miliardy. Teď je odkoupený. 13 000 prasat odcestovalo na porážku. Krátkodobé přehlcení vepřového bude následně kompenzovné jeho nedostatkem, které se bude řešit exportem vepřového ze zahraničí, tedy nutně dražšího. Zase o kousek blíž k dokonalé nesoběstačnosti země. Budoucnost dejme živým, nikoliv mrtvým, dalo by se říct.

Ač počet 13 000 prasat nevypadá tak úděsně, přesto se jedná o více než 10 % chovných prasat v republice. Takže, abychom tu měli pomníček, kam budou moci chodit lkát politici, kteří se nevzdali své úporné snahy klanět se republice zadkem, prošustrovali jsme každý 50 Kč na daních, přišli o 10 % produkce vepřového, několik lidí přišlo o práci a do budoucna jsme se zavázali k tomu, že budeme pojídat vepřové nejspíš z Polska. Po zkušenostech s polskými potravinami se máme na co těšit.

Mostecko

Na Mostecku byly největší tábory pro nuceně nasazené z celé nacisty obsazené Evropy. V Letech byli čeští četníci, hlídali tábor, přičemž v něm nedocházelo k zásadním porušováním lidských práv. Ano, kvůli nacistickému režimu, který sem Němci dovezli, byli vězni odchyceni a soustředěni v Letech. Ale srovnejme to s tábory pro nuceně nasazené na Mostecku. V Letech bylo ze celou dobu tábora všehovšudy 1 300 lidí. Tito lidé byli následně Němci posláni do koncentračních táborů, kde byli zabiti.

Mostecko bylo pro Hitlera a Němce strategickým bodem jejich počínajícího válečného šílenství. Ústřední surovinou bylo hnědé uhlí a následná chemička, která měla zkapalňováním hnědého uhlí dosáhnout pro Němce nezávislosti stran benzínu. Celý těžební i chemický průmysl na Mostecku kolem sebe měl tábory s kapacitou nuceně nasazených až do počtu 50 000. Své peklo si tam zažilo desetitisíce lidé dohromady z 30 zemí. Režimy v táborech byly rozdílné. Jednalo se o pracovní tábory, kde byla prioritou produkce, nikoliv počet obětí. Přesto si některé tábory nezadaly svou brutalitou s těmi, kde byla prioritou likvidace lidí. Mostecké výrobny byly často cílem bombardování spojenců. Při nich samozřejmě neumírali jen ti oškliví Němci, ale i nuceně nasazení vězňové.

Na Lety nikdy nikdo nezaútočil. Vězňové si tam mohli brát rodiny, měli vcelku klid, lékařskou péči lékařů z okolních vsí nebo měst. Režim byl v Letech mírný. Muži chodili za prací, ženy se staraly o děti, úklid, vaření. A nebýt té tečky s transportem do německých koncentračních táborů určených pro zabíjení, nikdo si na Lety ani nevzpomene. Nebo vlastně vzpomene, protože oběti jsou politicky přínosné. Nevím v čem, ale asi to tak bude.

Uděláme si další pomníček?

A tak mě tak napadá, že by nebylo ale vůbec od věci, kdybychom polovinu Mostecka odkoupili z daní, všechno odkoupené zbourali a vztyčili několik pomníčků pro lkající… koho, politici lkají jen tam, kde se jim to politicky vyplatí. Na Mostecku by neuronili ani jednu slzičku. Odry, Poličná, Sezimovo Ústí, Žacléř… nebo Praha. V Praze bylo dokonce 150 000 nuceně nasazených. V pohodě? Odkoupíme Prahu? Zbouráme ji? Postavíme místo ní pomníček?

Vraťme se k Letům

A teď taková otázka. Mohl by mi někdo vysvětlit, proč se vykupuje prasečák v Letech z daní našich občanů? Byli jsme snad zřizovatelem táboru v Letech? Byli jsme Protektorát Čechy a Morava. Měli jsme svého německého protektora, byli jsme pod nadvládou Německa, Německo nás okupovalo, Německo tedy zřizovalo tábor v Letech. Nebo myslíte, že kdyby nevtrhl do dějin a naší země Hitler, že bychom si tábor v Letech postavili sami? Nikoliv, byli jsme demokratický stát, v rámci možností svobodný. Mohl by tedy Andrej Babiš a jeho vláda v demisi vznést požadavek vůči Německu, kde by se domáhal: 1) uhrazení odkupu prasečáku 2) uhrazení nákladů na likvidaci prasečáku 3) uhrazení výstavby pomníčku 4) dovoz vepřového zdarma po dobu, nevím, třeba deseti let (stejně už si ho tam brzy zakážou, jelikož pomalu přejdou na jinou víru).

Tábor v Letech nebyl český tábor. Češi nevytvořili nacismus. Češi byli pod diktátem Hitlera a jeho věrných Němců. A já tak nějak nevím, proč by každý z nás měl platit z daní to, co tu vybudovali Němci a za co teď máme my pykat. Ne díky, řvalo se heil Hitler, nikoliv heil Beneš. V reparacích jsme od Německa dostali ubohých 0,09 % požadovaného. Troufám si tvrdit, že nám toho Němci dluží ještě hodně. A že by se na to tak nějak nemělo zapomínat.

A poznámka na závěr. Vězňové z tábora Lety byli převezení do jiných německých koncentračních táborů, tam byli zabiti. Z toho mi tak nějak vyplývá, že oni už pomník mají. V koncentračním táboře, kde zemřeli.

Vložil: Štěpán Cháb