Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Okamurova pouť za cikány. Komentář Štěpána Chába

komentář 20.02.2018
Okamurova pouť za cikány. Komentář Štěpána Chába

Foto: Hans Štembera

Popisek: Tomio Okamura

Okamura byl neustále nálepkován označením populista. Stavěl jsem se k tomu skepticky. Okamurova strana nejde tam, kam by chtěla jít Evropská unie, nejde ani tam, kam se má ubírat společnost podle ideologů současného politického režimu. A šlo čekat, že právě nálepky a odsudky budou Okamurovu pouť parlamentem lemovat. Ale jelikož téma imigrantů trochu ochladlo, pustil se Tomio Okamura výrazněji do cikánů. A v ten moment už je jeho nálepka populista reálná a skutečná.

Protože uchopením tématu cikánů se Okamura odkopal jako skutečný populista, který chce podchytit iracionální nenávist vůči jedné z menšin. Hned z kraje je nutné upozornit, že jeho rétorika vůči imigrantům je obdobná a populismus je tedy zdánlivě totožný. Tak to ovšem není. Téma imigrantů nepodchycuje iracionální nenávist, která by se dala skutečně nazvat xenofobií, strach z imigrační vlny vychází z reálných hrozeb, které z většího množství imigrantů ve státu vychází. Viz mnohé mé komentáře na toto téma.

Cikán = parazit

Ač Okamura z politických a právních důvodů cikány neoznačuje za parazity, přesto když mluví o parazitech, mluví o cikánech. A dostáváme se tak k politice Miroslava Sládka z 90. let, který by se nerozpakoval cikány odsouvat, a kdyby mu to dovolily zákony, tak klidně i likvidovat. A tím, že se Okamura stal pohrobkem Miroslava Sládka, stal se politikem nulou, protože staví svůj program na nenávisti. A s tím ať jde k šípku. Nikdo příčetný nechce v politice nenávist. Nikdo příčetný nechce politiku postavenou na nenávisti. Není cikánská otázka, je jen otázka. Hloupost Okamury pramení právě z toho, že řeší cikánskou otázku, nikoliv otázku.

Milý pane Okamuro, cikáni nejsou paraziti, to vy jste parazit na nesmyslné nenávisti vůči cikánům. To na ní chcete získat politické body. A to není politika, to je prostá a příkladná ubohost. Nenabízíte řešení, ale konečné řešení. A tam už jsme párkrát byli a chraň nás pánbu, abychom tam vlezli zase.

Tábor v Letech

V době Protektorátu Čech a Moravy nacistické Německo nařídilo zřídit tábor ke koncentraci cikánů a světských. S agilností hovad se toho mnozí čeští potentáti ujali. Táborem, za jeho existenci, prošlo bez mála 2000 lidí. Podmínky k životu byly v táboru otřesné. Úmrtnost vysoká. V konečném důsledku pak lidi z tábora nacisté nechali odvést do koncentračního tábora v Osvětimi, kde byla drtivá většina těchto lidí zabita.

Jejich památka má být uctěna a je dobře, že uctěna bude. Na místě jejich utrpení nemá stát prasečák, ale pieta. Konec, tečka, žádná polemika, ale uctění památky obětí nesmyslné nenávisti, kterou museli ti lidé projít. Nesmíme být lhostejní k vlastním dějinám. A tábor v Letech je vykřičník našich dějin, který bychom měli slyšet. Neobstojí ani argument, že vedle prasečáku byl jakýsi památník, že bylo kde uctít památku obětí té doby. Copak nevidíte ten cynismus? Postavit na místě tak ohromného utrpení prasečák? Jaká je to neúcta? Ano, cena za vykoupení prasečáku byla nesmyslně vysoká, ale za tím stojí nemravnost majitele, on vyšrouboval cenu do astronomických čísel. Jo takhle, ono nevadí, že tam stojí prasečák, trpěli tam přeci cikáni, ne můj dědeček. Tfuj tajksl. Pietní místo by mělo být všude, kde nacističtí Němci vyprodukovali něco ze své nenávisti. Abychom nezapomněli, co za svině lidé dokáží být. A abychom se těmi sviněmi, třeba pod vedením Okamury, nestali i my.

Sládek s Okamurou

Ano, i Miroslav Sládek ze svého politického hrobu stále vykukuje. Jeho strana komiků stále kandiduje, Miroslav Sládek stále touží po postu, aby mohl křičet, unisono s Okamurou, že cikáni jsou paraziti a že je třeba řešit cikánskou otázku. Ale, víte jak, ono mu to v tom politickém hrobě docela sluší. I Okamurovi to tam bude slušet, chopil se své politiky tak, aby podchytil pudovou nenávist, vykopal si tím hrob hned vedle Sládka. A jako dva maňásci pak budou v budoucnosti vystrkovat z hrobečků hlavičky a kvíkat o parazitech. Tohle není politika. Jen jediné mě na tom děsí, Okamura proti "parazitům" nic nezmůže, ale dokonale tím pohřbí otázku obrany proti imigrační vlně a nebezpečí, které z ní vychází. Protože to je jeho téma. Bohužel.

 

Vložil: Štěpán Cháb