Učební, nebo maturitní obor? Státní, nebo soukromá střední škola? Deváťáci a jejich rodiče teď o ničem jiném nemluví
17.02.2018
Foto: Facebook
Popisek: Nemocnice Písek. „Naši studenti už řadu let chodí na praxi do nemocnice. Účast lékařů na workshopech přímo ve škole je něčím novým. Tímto způsobem chceme zvýšit kvalitu vzdělávání a odborné přípravy a posílit význam našich absolventů na trhu práce,“ uvedla ředitelka Střední zdravotnické školy Písek PhDr. Helena Šatrová. Do konce letošního školního roku se výuky zúčastní lékaři z oddělení ARO, gynekologicko-porodnického, chirurgického, ortopedického a odborníci z laboratoří.
FOTOGALERIE Většina deváťáků už v tom má jasno. Co ale váhavci? Na co by si měli dát pozor? Učební, nebo maturitní obor? Státní, nebo soukromá střední škola? To jsou otázky, které v těchto dnech řeší desetitisíce žáků devátých ročníků základních škol po celé České republice. Přihlášky ke studiu musejí odevzdat do 1. března, a to na maximálně dvě střední školy.
Většina deváťáků už má v tom, kam půjdou po základní škole, jasno. Najdou se ale ještě váhavci, kteří s výběrem střední školy otálejí. Co zohlednit při výběru na poslední chvíli? „Pokud si například žáci nejsou jisti svými studijními předpoklady a mají obavu, zda by maturitní studium úspěšně dokončili, doporučuji zvolit učební obor. Studentů, kteří ani na třetí pokus nesloží maturitní zkoušku, v českém školství každý rok přibývá. Je to mimo jiné proto, že v současné době se i žáci bez patřičných studijních předpokladů dostanou na maturitní obory. Rozhodně tedy stojí za úvahu varianta nejprve získání výučního listu a následně pokus o získání maturity ve dvouletém nástavbovém studiu. Navíc právě kombinace výučního listu a maturity je od zaměstnavatelů velmi žádána,“ doporučil Miloslav Janeček, ředitel Střední odborné školy Jarov (SOŠJ).
Zvyšování kvality vzdělávání
Na jednu stranu je třeba se správně rozhodnout, zda absolvovat střední školu nebo učební obor, na druhou stranu je třeba si vybrat tu správnou školu. Například Střední zdravotnická škola v Písku vrací dobrý model z minulosti, kdy lékaři byli nedílnou součástí vzdělávacího systému ve školách. Díky tomu se lékaři písecké nemocnice aktivně zapojili do vzdělávání budoucích zdravotníků. Se studenty Střední zdravotnické školy v Písku absolvují workshopy, na kterých se dělí například o své zkušenosti s praktickou léčbou nebo o poznatky z medicíny.
„Naši studenti už řadu let chodí na praxi do nemocnice. Účast lékařů na workshopech přímo ve škole je něčím novým. Tímto způsobem chceme zvýšit kvalitu vzdělávání a odborné přípravy a posílit význam našich absolventů na trhu práce,“ uvedla ředitelka Střední zdravotnické školy Písek PhDr. Helena Šatrová.
Zájem o výuční list začíná stoupat
Zájem o učební obory zakončené výučním listem v posledních letech stoupá, podařilo se oživit i téměř zaniklé obory, jako například kominík. Po tříletém studiu se může žák rozhodnout k pokračujícímu maturitnímu studiu. „Na naší škole se v loňském roce hlásilo do prvního ročníku maturitních oborů zhruba 130 žáků a do učebních oborů téměř 300 žáků. Zhruba jedna třetina našich absolventů učebních oborů se hlásí na maturitní nástavbové studium a prakticky všichni jsou přijati. V současné době se i na nástavbové maturitní studium konají povinné přijímací zkoušky,“ doplnil Miloslav Janeček.
Pokud se žák rozhodne pro studium řemesla, čeká ho ještě volba zaměření. I v tom nemá spousta uchazečů jasno. „Doporučoval bych vybrat si několik škol s různým zaměřením a ještě se pokusit stihnout dny otevřených dveří, případně požádat o individuální návštěvu. Prohlídka odborných pracovišť školy, možnost popovídání si se současnými žáky a učiteli odborného výcviku každému uchazeči hodně napoví,“ řekl Miloslav Janeček.
Desítky uchazečů se stále ještě nerozhodly
Návštěvu vybrané školy doporučuje i Martin Vodička, ředitel Soukromé střední školy výpočetní techniky na Proseku. „Desítky uchazečů jsou stále nerozhodnuty a využívají poslední termíny dnů otevřených dveří. Jelikož se mohou hlásit na maximálně dvě školy, pečlivě zvažují všechny možnosti a přesvědčí je až návštěva školy pár týdnů před podáním přihlášky. Studium IT oborů vyžaduje cit pro matematiku a logické myšlení, ale vše ostatní jsme schopni žáky naučit. Vzhledem k tomu, že IT dnes zasahuje do takřka všech činností a odvětví, dochází k nárůstu pracovních míst pro absolventy a jejich uplatnění na trhu práce je naprosto bezproblémové,“ uvedl.
Vložil: Dagmar Olbrichová