Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Za kolik, to pořád nevíme. Ale to je fuk, ne vše se dá (a má) měřit penězi. A prasečák v Letech zmizí, zaplať pánbu

08.08.2017
Za kolik, to pořád nevíme. Ale to je fuk, ne vše se dá (a má) měřit penězi. A prasečák v Letech zmizí, zaplať pánbu

Autor: Facebook

Popisek: Cedule označující prasečí farmu v Letech

Společnost AGPI přijala nabídku vlády na odkup prasečí farmy v Letech na Písecku, jež se nachází na místě protektorátního koncentračního tábora pro Romy. Ani jedna ze stran stále nezveřejnila částku, za kterou stát areál odkoupí. Smlouva by mohla být uzavřená už po prázdninách. Podle slov místopředsedy představenstva firmy AGPI Jana Čecha byl stát při vyjednávání „velice přísný“.

„Pokud všechno půjde podle předpokladů, měl by se celý obchod uzavřít ještě do konce současného volebního období,“ řekl Čech. Také sdělil, že i když se představy obou stran o ceně lišily firma čekala vyšší sumu, jednání považuje za velmi korektní.

Ministerstvo kultury v současné době podle mluvčí dokončuje materiál o postupu odkupu, který by měla vláda projednat na přelomu srpna a září. „Předpokládáme tedy, že již počátkem nového školního roku by mohlo dojít k uzavření kupní smlouvy,“ uvedla mluvčí ministerstva Simona Cigánková pro ČTK. Podotkla, že jednání se odehrávají v takzvaném vyhrazeném režimu, tedy v určitém stupni utajení.

Zpráva par excellence

O odkupu a zbourání diskutovalo už několik vlád, cena ale nikdy nepadla. Společnost AGPI původně upřednostňovala výměnu za vepřín na jiném místě, teď souhlasila s finanční kompenzací. „Drželi jsme konzistentní názor, že pokud by bylo nezbytně nutné vepřín odstranit, požadujeme vystavění nového areálu na vhodném místě a přesun výroby,“ řekl Čech. Podle zjištění bývalého ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera by ale jen vyřízení povolení trvalo roky, pro vládu tak byl jedinou variantou odkup.

Ze zprávy o odkupu se radují i romští aktivisté. „Je to pro mě zpráva dne, zpráva par excellence! O to silnější, že i v tuto chvíli jsem právě v Letech u Písku, se židovskou delegací. Doufal jsem celý život zejména, že se toho dožiju, a z toho mám největší radost," uvedl pro server Romea.cz Čeněk, předseda Výboru pro odškodnění romského holokaustu. „Velmi vítáme nedávný vývoj v kauze Lety. Nakonec se ukázalo, že když se na řešení této ostudy skutečně začalo pracovat, nebylo to složité a trvalo to relativně krátce. Doufáme, že chov prasat v místě genocidy bude brzy ukončen," sdělil pro romský server Miroslav Brož z organizace Konexe.

Lety a pohnutá historie

Areál v Letech, který stojí na místě bývalého pracovního a následně romského tábora, se stavěl za komunismu od roku 1972. Areál je na ploše o rozloze 7,1 hektaru, kde je ve 13 halách 13 000 prasat. Firma by podnik převedla na stát bez zvířat a zaměstnanců.

Tábor v Letech otevřely v srpnu 1940 protektorátní úřady jako kárný pracovní. Byl pro muže, kteří nemohli prokázat zdroj obživy. Stejné zařízení bylo v Hodoníně u Kunštátu. V lednu 1942 se oba tábory změnily na sběrné, v srpnu na cikánské. Od té doby do května 1943 letským zařízením prošlo 1 308 Romů, 327 z nich v něm zahynulo a přes 500 skončilo v Osvětimi. Z koncentračních táborů se po válce vrátilo méně než 600 romských vězňů. Podle odhadů nacisté vyvraždili 90 procent českých Romů.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

 

Vložil: Lenka Sloupová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace