Kauza prasečák u romského památníku v letech se konečně pohnula: Stát vykoupí majitele vepřína
01.08.2017
Foto: http://www.lety-memorial.cz
Popisek: Památník v Letech
Dlouhodobě diskutovaná a poněkud palčivá kauza vepřína v Letech, který se nachází v blízkosti památníku romského holokaustu, a jíž také před časem znovu svými svéráznými výroky připomněl prezident Zeman, se v pondělí posunula o krok dopředu. Na valné hromadě zemědělské společnosti AGPI, majitele prasečí farmy, byl odsouhlasen převod areálu vepřína do rukou státu. Ovšem částka, kterou by měl stát zaplatit, zůstává stále neuveřejněna.
Firma AGPI ji neřekla ani na dotaz akcionářů s odkazem na to, že jednání s vládou se vedou v utajeném režimu. Místopředseda představenstva firmy Jan Čech ČTK sdělil, že záleží na tom, jaké podmínky nabídne stát. Sumu AGPI zveřejní v případě, že se s vládou dohodne.
Vláda má zájem situaci řešit
Pro převod provozu v Letech hlasovalo 84 procent přítomných akcionářů, proti bylo 11 procent. Ve zdůvodnění usnesení společnost uvedla, že o situaci vepřína v místě romského tábora z doby druhé světové války se jedná přes 20 let, a vláda deklaruje prioritní zájem o jeho odstranění. „Vše závisí na konkrétní nabídce, ale ta zatím není,“ uvedlo vedení firmy.
Jan Čech na valné hromadě také informoval o tom, že vedení společnosti sdělilo ministrům, jakou částku si představuje. Vláda má podle něj k dispozici dva posudky o ceně areálu farmy a firma AGPI si dala vypracovat studii, která hovoří o tom, za jakou sumu by se nechal postavit nový vepřín. „Vláda má eminentní zájem to řešit, v návrzích žádná jiná vláda nedošla tak daleko. Ještě ale nemáme cenu ani podmínky,“ uvedl také Jan Čech.
K otázce jednoho z akcionářů podotkl, že prasečí farmu by mohlo koupit Muzeum romské kultury nebo Ústav pro zastupování státu ve věcech majetkových. Firma AGPI by podle jeho slov prodala areál bez chovaných zvířat a zaměstnanců. Podle slov ministra kultury Daniela Hermana by mohla být kupní smlouva podepsána již na začátku září.
Pozůstalé odkupová částka nezajímá
Mnozí romští aktivisté, bojující proti vepřínu, považují zprávu o prodeji farmy za pozitivum, které po dlouhodobých odkladech přišlo. „Je to radostná zpráva,“ citoval romského aktivistu Jozefa Mikera server Romea.cz. „Snad se už budu moci podívat do očí Karlu Procházkovi a říct mu ´strejdo, jedeme do Let, prasečák už tam nestojí´," radoval se Miker.
Předseda Výboru pro odškodnění obětí romského holocaustu a dlouholetý kritik vepřína v Letech Čeněk Růžička pokládá zprávy o převodu farmy do rukou státu za satifakci. „Jsem rád, že se akcionáři takto rozhodli, pro nás pozůstalé je to zpráva, kterou jednoznačně vítáme," řekl pro server Romea.cz. Dodal také, že „rozhodnutí bude znamenat, že se vládě i majitelům uvolní ruce pro další jednání, na definitivní verdikt však stále čekáme. V tomto smyslu jsem tedy dosud mírně rezervovaný. Pozůstalé každopádně odkupová částka nezajímá."
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lenka Sloupová