Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pane prezidente, ten prasečák páchne až do nebes. Farma u koncentráku v Letech prý přece vydělává. Tento Zemanův názor není košer

18.07.2017
Pane prezidente, ten prasečák páchne až do nebes. Farma u koncentráku v Letech prý přece vydělává. Tento Zemanův názor není košer

Foto: http://www.lety-memorial.cz

Popisek: Památník Lety

„Vím, že jako obvykle rozhořčím některé tím, co teď řeknu,“ uvedl koncem června Miloš Zeman ve svém pravidelném pořadu na televizi Barrandov. Jako by tušil, že výroky, které pronesl o vepřínu v Letech u Písku, nadzvednou ze židlí mnohé aktivisty a pobouří Romy i mnohé další. Ne, že by lidé už na barvité výroky prezidenta nebyli zvyklí, ale občas by se možná hodilo trochu ubrat plyn… I když minulý týden se téma odkupu vepřína a jeho zbourání dočkalo nové kapitoly. Proběhla jednání s firmou AGPI, majitelem prasečí výkrmny.

Miloš Zeman řekl, že je proti tomu, aby se dal zbourat vepřín, který stojí na místě „romského pracovního či možná koncentračního“ tábora, stálo by to prý moc peněz. „Sám jsem tuto záležitost řešil jako premiér a odmítl jsem zrušit ten prasečák z velmi prostého důvodu, že by jeho zrušení stálo asi 400 milionů korun, to bylo před 25 lety, takže dneska by to možná byla i miliarda,“ řekl s tím, že pokud si je vědom, důstojný památník už tam je a neví, jestli už ho tam nenainstalovala jeho vláda.

Ekonomická prosperita nad pietu?

„Jsem proti tomu, aby se likvidoval prosperující podnik, protože je to národohospodářská ztráta,“ řekl také Zeman. Na lokalitě by pak prý vznikla jen prázdná plocha, nic víc. „Chcete budovat prázdné plochy? Nechme, ať zemědělské a potravinářské i jiné podniky fungují a ať se jim nekladou do cesty zbytečné překážky.“

Rozhněvané odpovědi protirasistických aktivistů na sebe nenechaly dlouho čekat. Benjamin Abtan, šéf evropského antirasistického hnutí EGAM shledal Zemanova slova nejen za blízká popírání romského holokaustu. „Je lhář. Finanční údaje, které používá, jsou naprosto vymyšlené a mnohokrát vyšší, než o jakých majitelé farmy či vláda kdy mluvili,“ ocitoval Abtanovu reakci Deník.cz. „Jeho vyjádření se blíží popírání genocidy, což je nepřijatelné z výchovného i právního hlediska,“ uvedl Abtan.

Miroslav Brož, mluvčí občanského sdružení Konexe se o prezidentových slovech vyjádřil, že jsou „lež jako věž“. Rozhořčil se nad tím, jakým způsobem Zeman o místě, kde byli během druhé světové války drženi Romové za nelidských podmínek a většinou zde nebo později v jiných koncentračních táborech zahynuli, vyjadřoval. „Zemanovy výroky jsou fackou do tváře romským obětem holokaustu, jejich rodinám a členům české romské komunity obecně," rozčiloval se Brož na serveru ihned.cz

Uctění památky obětí i přes odpudivý puch

Romský zpravodajský server Romea.cz, Zemanovi vzkázal jasně: „Neradi připomínáme zrovna osobě prezidenta, že pietní území se k jiným účelům, praktickým či komerčním, zpravidla právě z pietních důvodů a pohnutek obecně lidských neužívá.“ Server ve svém prohlášen í také připomněl existenci rozsáhlých „prakticky nevyužitých“ ploch v Osvětimi či Terezíně a na jiných místech poznamenaných rasistickými genocidami 2. světové války. Romea.cz upozornila i na to, že památník v Letech v roce 1995 odhalil tehdejší prezident Václav Havel. Nutno dodat, že Zeman se stal předsedou vlády až tři roky poté.

Server Romea.cz také vylíčil atmosféru při pietních aktech, které se u památníku každoročně konají. „Intenzivní odpudivý puch z nedalekého vepřína neumožňuje účastníkům akce důstojnou vzpomínku.

I přes to navštěvují místní pietní připomínku vedle početné veřejnosti i špičky politického života této země a mnoho ambasadorů.“

Dlouhodobý problém se táhne od roku 1997

Vepřín v Letech je roky kritizován domácími i zahraničními organizací. Miroslav Korecký ve svém komentáři na Idnes.cz uvedl 20 let coby dobu, po kterou se případ letské výkrmny prasat řeší – už v roce 1997 měl Jan Ruml přijít s návrhem na odkoupení a zbourání vepřína. V červnu 1998 tehdejší ministr Vladimír Mlynář Zemským novinám v rozhovoru řekl, že soudní odhad ceny vepřína činil 50 milionů korun a tržní odhad podle majitelů z firmy AGPI 140 milionů, vlastníci ale požadovali 300 milionů. Firmu prodat nechtěli, chtěli výměnu za jinou výkrmnu.

I ministr kultury Zemanovy vlády Pavel Dostál hledal východisko. „Chtěl bych vidět živého sociálního demokrata, který by souhlasil s prasečákem maskujícím místo českých fašistických zločinů,“ ocitoval tehdejší Dostálův výrok server Romea.cz. Upozornil i na minulá prezidentova slova, z článku v časopisu Respekt, že by pro něj byla „zanedbatelnou položkou i údajně požadovaná částka 600 milionů korun na vybudování památníku obětem českého - zdůrazňuji českého - teroru vůči romským spoluobčanům“.

Zatím se neví za kolik, ani kdy a zda vůbec

Premiér Bohuslav Sobotka už dřív řekl, že jeho kabinet by chtěl jednání s majiteli ze společnosti AGPI dotáhnout do konce a nyní se ministr kultury Daniel Herman nechal slyšet, že do voleb by vláda chtěla věc vyřešit. Na konci minulého týdne došlo k předání nabídek o odkupu farmy mezi firmou AGPI a zástupci vlády. Konkrétní suma však uveřejněna nebyla. Zdá se, jako by jediný odhad za poslední dobu přinesl prezident Zeman, když v televizi řekl, že „by to dneska mohla být i miliarda“. Ministerstvo kultury už v prosinci nechalo vypracovat posudek, ale cenu nezveřejnilo. Spekuluje se o několika stovkách milionů. A spekulace o konečné ceně za zbourání „prosperujícího podniku“ zatím zůstávají… To by výsledná cena byla tak zarážející? Nebo by měla co dělat s „národohospodářskou“ katastrofickou vizí prezidenta Zemana?

Ať ten letský balvan jednou provždy odvalí… A co se skrývá pod ním?

„Česká veřejnost má právo na to, znát cenu svého vyrovnání s minulostí,“ okomentoval na Idnes.cz situaci Miroslav Korecký, podle kterého je právě cena tím „ďáblovým detailem“, se kterým je třeba se vyrovnat. Před volbami Debata se podle něj už stačila za celou dobu diskuzí a sporů o to, jaký charakter tábora, zda areál vepřína překrývá jeho prostor, či nikoliv a kolik by co stálo, přelít trochu jinam. „Sněhová koule se dostatečně nabalila a dala do pohybu. Zabránit se tomu snad dalo jedině nějakou včasnou a vstřícnou domluvou s romskými aktivisty. Teď už se koule nezastaví, Česko bude rok co rok vláčeno ve všech zprávách lidskoprávních organizací a střídavě je budou OSN a Evropský parlament vyzývat, ať vepřín zboří,“ uvedl v komentáři na Idnes.cz. „To už radši podpořme vládu v tom, ať ten letský balvan jednou provždy odvalí z cesty. Zářez do rozpočtu si můžeme dovolit.“ Snad bude uvedena i „hloubka zářezu“, který je dle Koreckého „ vzhledem k vnímání romské menšiny před volbami politicky citlivé téma“.

A zatímco vláda jedná s firmou AGPI o ceně, aniž by zatím měla v úmyslu ji sdělit a vedou se různě intenzivní diskuse, jak to s vepřínem a památníkem v Letech udělat co nejlépe, archeologové na místě bývalého tábora odkrývají v zemi svědectví minulosti. Minulý týden odkryli v severozápadní části vstupní brány či budovy velitelství a nalezli na místě třeba dochované knoflíky. „To nejdůležitější z tohoto výzkumu je, že se tábor zachoval. My se tady už nebavíme abstraktně, ale ty historické události jsou zcela konkrétní. Díky některým archeologickým nálezům se jich můžeme doslova dotknout,“ citoval vedoucího průzkumu Pavla Vařeku server iDnes.cz. Archeolog také uvedl, že v areálu vepřína jim průzkum dovolen nebyl.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Lenka Sloupová