Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Střet dívky s vodním skútrem skončil tragicky; i na vodě musí platit pravidla bezpečného provozu. Jaká to jsou?

07.06.2017
Střet dívky s vodním skútrem skončil tragicky; i na vodě musí platit pravidla bezpečného provozu. Jaká to jsou?

Autor: Ministerstvo dopravy

Popisek: Natáčení ČT o plavební bezpečnosti

Na co si dát pozor na vodě, kde hrozí střet lodě s plavcem a jak se vyhnout riskantním situacím, na to upozorní šest minipořadů o bezpečnosti plavebního provozu. V těchto dnech je natáčí Česká televize ve spolupráci s Ministerstvem dopravy a Státní plavební správou, vysílat se začnou poslední týden v červnu a k vidění budou až do poloviny srpna.

Cílem šesti krátkých pořadů bude zároveň vysvětlit, jak české zákony definují vodní plochy a cesty a kdo na nich hlídá a kontroluje dodržování všech pravidel.

Otakar Brousek mladší jako průvodce „na vodě“

„Stejně jako na silnici i na vodě platí pravidla, kterými se plavec, vůdce plavidla a další osoby musí řídit, aby se předešlo nehodám a nepříjemným situacím. Jednoduchou formou proto chceme vysvětlovat, co je to vlastně vodní cesta, kdo jsou účastníci plavebního provozu, jaké je plavební značení, co je to plavba v kluzu nebo ve výtlačném režimu nebo kde a proč se nesmí plavat,“ vysvětluje ředitelka Státní plavební správy Klára Němcová.

Jako průvodce pořadu byl vybrán herec Otakar Brousek mladší, který ztvární i většinu postav v jednotlivých příbězích a veřejnost si ho jistě pamatuje jako otce ve filmu Snowborďáci. Objevil se také například v seriálu Stopy života. Režie se ujal Michal Herz, syn slavného otce, jenž se stal jedním z nejvyhledávanějších reklamních režisérů. Vytvořil desítky reklam pro nejprestižnější světové i tuzemské značky a některé z nich byly oceněny třeba stříbrnou EFFIE nebo Zlatou packou. Produkci i celou tvorbu zajišťuje Česká televize, Státní plavební správa poskytla odborný dohled a pro natáčení také zapůjčila svoje lodě.

Šest krátkých pořadů poběží v posledním červnovém týdnu na ČT1, ČT2 a ČT SPORT a pak v průběhu celého července a v první polovině srpna.

Státní plavební správa zavedla nová dopravní opatření na vodních cestách

V rámci zvýšení bezpečnosti na vodních cestách zavedla Státní plavební správa od 15. června 2017 plavbu v tzv. výtlačném režimu na dvou úsecích vodní nádrže Slapy, na vodní ploše Velké Žernoseky, včetně přilehlého spojovacího kanálu s Labem i na několika úsecích Vltavy v Praze.

„Vedle těchto opatření Státní plavební správa v letní sezóně obnoví vymezené prostory pro koupání, kam nesmí vplouvat plavidla – na vodních nádržích Slapy, Orlík, Brněnská přehrada a Vranov. Nově bude prostor pro plavce vymezen na vodní nádrži Dalešice,“ dodává ředitelka plavební správy Klára Němcová.

Osmnáctiletá dívka nepřežila střet s vodním skútrem

Státní plavební správa v loňském roce zvýšila výkon svého dozoru na vodních cestách České republiky, zkontrolovala celkem 1302 plavidel, přičemž u 328 z nich zjistila porušení právních předpisů. Častokrát se jednalo o nerespektování signálních znaků, výjimečné ale nebylo ani vedení malých plavidel pod vlivem alkoholu. Celkem loni došlo ke 20 plavebním nehodám, z toho 18 s účastí malých plavidel; jedna z nich skončila smrtí.

Loni mladík na vodním skútru narazil do pramice, ve které seděli dva mladí lidé. Osmnáctiletá dívka střet nepřežila. Podle výpovědi řidiče skútru se nejprve s kamarádem koupali. Když si všimli, že se k nim blíží parník, „sedli na skútr a loď objeli. Z její druhé strany však plula pramice". Té se však nevyhnuli a došlo k nehodě. Za usmrcení z nedbalosti dostal mladík počátkem června u píseckého soudu podmíněný trest na tři roky.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Lenka Sloupová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace