Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Do písecké Sladovny se už nastálo vrací úspěšná interaktivní expozice Mraveniště. Tentokrát už nebude z papíru, ale ze dřeva

08.02.2017
Do písecké  Sladovny se už nastálo vrací úspěšná interaktivní expozice Mraveniště. Tentokrát už nebude z papíru, ale ze dřeva

Foto: archiv Sladovny

Popisek: Úspěšné Mraveniště se promění ve stálou expozici

Zhruba od května bude v písecké Sladovně k vidění Mraveniště. Interaktivní výstava se do největší galerie pro děti i dospělé na jihu Čech vrací již potřetí, jedná se o nejúspěšnější projekt v jejích dějinách.

Uprostřed obřího mraveniště se zhruba od května ocitnou ti, kteří přijdou do výstavních prostor Galerie Sladovna v centru Písku. Po dvou letech se sem vrací stejnojmenná interaktivní výstava. Výtvarníci ji začnou připravovat od konce února v přízemí galerie. Mraveniště již nebude z kartónu, ale ze dřeva, tedy v takovém technologickém zpracování, aby vydrželo dětskou hru déle než pár měsíců. „I když tu Mraveniště dva roky nebylo fyzicky, snad nebylo dne, aby ho někdo nezmínil, aby se na něj některý z návštěvníků nezeptal. Mraveniště je se Sladovnou spojené jako zatím žádná jiná výstava a jsme rádi, že už tu zůstane napořád,“ uvedla ředitelka Sladovny Tereza Dobiášová.

Jádro výstavy zůstane pro další roky stejné, jen budou postupně přidávána například další okruhy nebo navazující atrakce, takže stálá expozice bude stále něčím nová. Vedení galerie se rozhodlo již potřetí navázat na tento nejúspěšnější projekt v dějinách Sladovny. Poprvé zde bylo Mraveniště v roce 2013, po úspěchu v obnovené podobě i v roce 2015. Během předchozích expozic ho navštívily desítky tisíc návštěvníků, hlavně dětí.

Mraveniště

Expozice nemá charakter interiérového hřiště jako prolézačka, ale slouží hlavně jako edukační a interaktivní projekt. Hrou na mraveniště si děti osvojí mnoho informací z biologie. „Navazujeme na to, co naši návštěvníci prokazatelně hodnotili jako nejpotřebnější – inspirativní prostor pro svobodnou hru, která umožňuje fyzické vyžití a nabízí prostor pro dětskou představivost. Hledala jsem cestu pořízení za minimum možného, ale přitom abychom udrželi nejvyšší možnou kvalitu materiálu a měli k dispozici kvalitní tvůrčí, ale i řemeslnou práci. Expozici nyní vytváří široký tým umělců a uměleckých řemeslníků,“ prozradila ředitelka.

Výstava dětem umožní okusit mravenčí život na vlastní kůži. Při vstupu do mraveniště si nasadí tykadla a křidýlka a vydají se do labyrintu nejrůznějších prolézaček, chodeb a komůrek, kde zažijí ta pravá mravenčí dobrodružství. V barevném a tajemném labyrintu navštíví například komůrku pro včelí matku i tu, kde jsou včelí vajíčka.

Cena výstavy bude 1,9 milionu korun. Původní Mraveniště stálo 300 000 korun, ale bylo celé vytvořeno z kartonových krabic. Výstava byla tudíž po pár týdnech znehodnocena a velice špatně se udržovala. Tentokrát bude vyrobeno ze dřeva. „Dřevo je odolnější materiál. Při stavbě použijeme recyklované stavební palety, které jsou samozřejmě upraveny, aby odpovídaly bezpečnostním a výtvarným požadavkům instalace, a tím si expozice i v nové verzi zachová svůj ekologický rozměr,“ uvedl Větrovský. „Určitě chceme, aby zůstal zachovaný koncept Mraveniště z předchozích let.“

Mraveniště

Vedle Mraveniště chystá letos Sladovna další zajímavou novinku, výstavu inspirovanou knihou Astrid Lindgrenové s názvem Bratři Lví srdce, na které spolupracuje s významným italským divadlem, zaměřeným na práci s novými médii a interakci s dětmi. Stejně jako na loňské výstavě Dobrodruzi budou i zde lektoři fungovat v hereckých rolích.  Významným uznáním práce zaměstnanců Sladovny je i to, že bude v roce 2017 hostit mezinárodní profesní konferenci muzejních a galerijních profesionálů, pracujících s dětmi, asociace Hands On! International.

Kdysi průmyslová budova písecké Sladovny je dnes největším zážitkovým prostorem pro rodiny s dětmi v jižních Čechách. V objektu najdou návštěvníci tři stálé expozice (Radek Pilař, Po stopách ilustrace a Sladovnictví), interaktivní herní prostor pro děti do šesti let Pilařiště a další výstavní síně či interaktivní herny pro celou rodinu. Nabídku zpestřují divadelní představení, workshopy, besedy či koncerty. V současnosti nejnavštěvovnější výstavou je expozice Objevárium: Leonardo, věnovaná italskému renesančnímu géniovi Leonardu da Vinci. V posledních šesti letech návštěvnost Sladovny stoupá, pro srovnání – zatímco v roce 2010 ji navštívilo 8810 lidí, v roce 2015 to bylo již 48 214 návštěvníků. Sladovna má dvacet zaměstnanců, klíčové jsou pozice lektorů a tvůrců programu. Hospodaří zhruba se 13,5 milionu korun, z čehož osm milionů poskytuje město. Zhruba tři miliony tvoří tržby, zbytek pochází z grantů, dotací a darů.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL