Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pochod Za zdravé chlapy upozorní na onemocnění prostaty. Smyslem akce je vysvětlit, že muži se nemusí stydět nebo bát přijít na preventivní urologické vyšetření, které může dříve odhalit, a tím i úspěšněji léčit řadu onemocnění

09.09.2016
Pochod Za zdravé chlapy upozorní na onemocnění prostaty. Smyslem akce je vysvětlit, že muži se nemusí stydět nebo bát přijít na preventivní urologické vyšetření, které může dříve odhalit, a tím i úspěšněji léčit řadu onemocnění

Autor: komunik.cz

Popisek: Další Pochod za zdravé chlapy odstartuje v Písku příští středu

Na prevenci onemocnění prostaty má ve středu 14. září upozornit pochod Za zdravé chlapy, který už třetím rokem pořádá Nemocnice Písek, a. s. Pochod startuje v 16 hodin od písecké nemocnice. Tam všichni účastníci získají modrá trička a také poukaz v hodnotě 90 korun pro konzumaci v závěru happeningové akce na Ostrově, kde pochod končí.

„Chceme, aby akce oslovila muže s tím, že i oni mají myslet na své zdraví. Některá onemocnění prostaty a jiných orgánů mužského pánevního dna mohou být ve svém důsledku vážná. Smyslem je vysvětlit, že muži se nemusí stydět nebo bát přijít na urologické vyšetření, na prevenci. Lze tak dříve odhalit, a tím pádem i úspěšněji léčit řadu onemocnění. Naše akce připomíná podobné pochody žen při prevenci nádorů prsu,“ uvedl spoluorganizátor pochodu, urolog MUDr. Jiří Ladman.

Trasa pochodu ve středu 14. září povede přes Bakaláře, kolem kostela a dále na Florián. V tomto místě bude první informační roll-up s vystoupením lékařů urologického oddělení písecké nemocnice a diskusí s veřejností. Poté se půjde směrem k poště a dále do Palackého sadů k restauraci U Reinerů, kde bude druhé zastavení. Po přestávce pochod zamíří zpět na Velké náměstí a z něj ke Kamennému mostu. Tam je připraveno třetí zastavení s prezentací souboru urologických onemocnění. Po celou cestu budou účastníci akce kolemjdoucím rozdávat informační letáky. Za mostem se pochod vydá podél řeky k cíli – do areálu na Ostrově. Tam, kolem 18. hodiny, bude následovat oficiální zakončení a posezení. Večer zpříjemní i hudební produkce. Ředitel písecké nemocnice připomněl, že loňské akce se účastnilo více než 60 lidí a rozdalo se přes 400 letáků, upozorňujících na onemocnění prostaty. „Letos je opět každý vítán. Zúčastnit se mohou muži i ženy, bez rozdílu věku,“ dodal ředitel písecké nemocnice MUDr. Jiří Holan.

Pochod za zdravé chlapy

Urologická onemocnění trápí stále větší počet mužů. Během posledních tří let hospitalizovali na urologickém oddělení písecké nemocnice téměř 2700 pacientů při kapacitě 23 lůžek. Bylo zde provedeno bezmála 400 operačně intervenčních výkonů. Urologickou ambulancí, která je v provozu v pracovní dny, projde ročně při zhruba 8000 návštěvách více než 2600 pacientů. Za rok 2015 přibylo 300 pacientů a 900 ambulantních návštěv proti roku 2014. „Jednoznačnou výhodou nemocnice je nepřetržitý provoz radiologie s počítačovou tomografií a přítomnost magnetické rezonance. To zpřesňuje a zrychluje diagnostiku a připravuje podmínky pro léčebný proces i na urologii,“ uvedl Jiří Holan. „Za poslední tři roky jsme provedli více než padesát radikálních operací prostaty pro karcinom. V období nového tisíciletí se výskyt tohoto onemocnění v České republice téměř ztrojnásobil. Úmrtí na toto onemocnění je za stejné období ale více než třikrát nižší. To je dáno včasným záchytem a moderní, dynamicky se rozvíjející léčbou,“ konstatoval primář urologického oddělení MUDr. Leoš Handrejch.

Počet nově vzniklých onemocnění rakoviny prostaty je v jižních Čechách 58 na 100 000 obyvatel. Jedná se o nejčastější nádorové onemocnění mužů vůbec. Ještě horší situace je u zhoubných nádorů ledvin. Výskyt nových případů je v jižních Čechách 24 až 26 na 100 000 obyvatel. To je dlouhodobě nejvíc v rámci celé České republiky. „Na našem pracovišti ročně úspěšně odoperujeme přes dvacet pacientů se zhoubným nádorem ledvin,“ sdělil primář Leoš Handrejch. Významně roste i počet výskytu zhoubného nádoru (rakoviny) močového měchýře, u nějž za posledních třicet let k téměř trojnásobnému zvýšení. „Počet pacientů, kteří na toto onemocnění zemřou, naštěstí dramaticky nenarůstá. Opět díky zkvalitnění diagnostických metod a včasnému záchytu,“ doplnil primář.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace